Jump to content
Forum Roportal

Rate this topic

Recommended Posts

Am o prietena cu poliartrita reumatoida, tot boala imuna. S-a vaccinat printre primii, imediat dupa categoria medici, cu Pfizer. Auzise sfaturi contrarii de la diversi medici, a decis sa se vaccineze fie ce-o fi. N-a avut nicio reactie urata sau ceva.

Stiu insa ca la autoimune fiecare e altceva.

• Like 3

Rheumatoid Arthritis e in engleza, eu n-am stiut in cate feluri se poate manifesta o boala, la prietena mea incheieturile sint flexibile ca le poate invarti mana sau piciorul in toate directiile fara efort sau durere.  Sufera de ani foarte multi, nici telefon nu pot sa dau ca este mereu cineva acolo oficial in vizita si deranjez.   Are imun sistem la pamant si nimeni nu intra la ei decat oficialitati si nu s-a vaccinat ca nu circula, vine salvarea daca este nevoie de ceva.   

Prietena mea are o forma foarte urâtă si avansata. Incheieturile sunt aproape intepenite toate mai tot timpul, are dureri non stop, ia doua feluri de tratamente foarte puternice, de ani de zile. A schimbat nu stiu cate tratamente pana acum, si nu au descoperit inca ceva care sa o ajute.

• Like 1

A participat la tot feluri de experiente dar nimic n-a ajutat, lua Prednisone dar nu mai ajuta nici acea minune deloc.   De vreo 40 de ani sufera si tot mai are zile.  Nu exista tratament pentru boala asta si inca pentru foarte multe, ca aud de la cunostinte si fosti colegi al sotului multe.   Multi ar dori sa sufere de COVID, am citit recent fraza asta, dar se compara cu o alta Ciuma care se apropie ... :resent: