Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da, asa e.

Exact asta am facut acum, m-am scuturat de toate. Mi-am zis ca biletul de avion e deja cumparat, concediul e planificat, sa ajung acolo si vad ce va fi. Multe nu depind ne noi in viata, ca si situatia de acum. Noi si cei dragi sa fim sanatosi, restul om vedea pe parcurs. 

Cine stie, poate curand voi avea si eu voie sa ma vaccinez, or descoperi ei ceva si pentru noi astia rablagiti. :)))

  • Like 3
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sau descopera un tratament bun pt toti :)

Sau devine predominanta o tulpina care nu ne imbolnaveste mai tare ca o gripa usoara...sau...sau...

e si maine o zi! :)

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 39 minute, Blues a spus:

Cum sa ma vaccinez daca medicii nu-mi dau voie?

Cer scuze, sincer imi pare rau, cred ca deja devenim masini automate, nu ne gandim decat procedam.  Stiam eu ceva, dar nu in atatea cuvinte ... acum cand ma gandesc!!! 

Daca asa stau lucrurile, vei participa la un party on-line si filmul complet la revenirea celor plecati si intorsi.  Nu as risca nimic cand nu se trateaza cu zeama de varza!!!   Timpul de carantina nici nu mai conteaza cand virusul te poate ucide in 3 zile.   Vor mai fi evenimente, atunci vei fi si tu acolo prezent.   Eu port masca si cand el revine din plimbarea in jurul casei, cand ma uit la TV si el e in living room, si mai sint ocazii, da, in masina!!!  ca locul e mic relativ iar aici drumurile sint lungi intre milioane de masini.  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Blues a spus:

Da, asa e.

Exact asta am facut acum, m-am scuturat de toate. Mi-am zis ca biletul de avion e deja cumparat, concediul e planificat, sa ajung acolo si vad ce va fi. Multe nu depind ne noi in viata, ca si situatia de acum. Noi si cei dragi sa fim sanatosi, restul om vedea pe parcurs. 

Cine stie, poate curand voi avea si eu voie sa ma vaccinez, or descoperi ei ceva si pentru noi astia rablagiti. :)))

Mai sunt 6 luni.  Între timp se află dacă vaccinul dă reacții adverse și la cei cu autoimune.  Deocamdată medicul nu își asumă riscul să te trimită la vaccinare,  dar peste câteva luni nu cred că nu se va afla,  sunt mulți oameni cu boli autoimune.   

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 ore, Blues a spus:

Cine stie, poate curand voi avea si eu voie sa ma vaccinez, or descoperi ei ceva si pentru noi astia rablagiti. :)))

Cu toti ne rablagim, daca nu-i una, e alta la orizont si nu scapam de necazuri.  Nimic nu ne apara, doctorul familiei tine sufletul in noi, ca el are instructiuni am impresia.  Azi mergi la un control preventiv pe care l-ai facut de 40 de ani si iesi cu o boala de n-ai zile sa digerezi ce ti-au zis ca ai???   Daca nu stai bine pe picioare vor incepe sa te trateze cu medicamente noi pentru restul vietii, etc.,   Nu este nimeni mai presus in aceste zile am impresia.    Nu se mai considera asa de grav COVID'u ca se deschid granitele la turisti ilegali.  Sanatate sa avem!!!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca a aparut o veste buna, vaccinul Janssen a fost aprobat de UE, iar cu el se pot vaccina si oamenii cu boli cronice / autoimune. 

Deocamdata sunt doar niste detalii sumare, insa ceva excelent pentru mine si toti ceilalti cu diferite afectiuni. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa zic, medicul de familie si dermatolodii spun ca nu neaparat, dar asta poate fi pentru motivul de mai jos:

Aici, vaccinurile se fac obligatoriu pe grupe de varsta, eu ma incadrez la Moderna. Poate ca in timp, cand toti vor fi vaccinati, vom putea alege. Deocamdata esti bagat automat la grupa de varsta si astepti invitatia de la medicul de familie pentru a te vaccina, singur ai mainile legate. Cu Janssen e ok, e destinat celor 18 - 65 ani, ma incadrez. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mic update, daca tot sunt cucuvea la ora asta.

Am decis sa ma vaccinez, cu orice risc si peste capul medicilor. M-am programat zilele trecute pe 15 iunie (Pfizer sau Moderna, aflu abia la fata locului care). Am anuntat medicii abia dupa ce m-am programat, ieri am avut sedinta in spital cu toata echipa. Mi-au expus iar riscurile (tinand cont de antecedente) si nu au vrut sa-si dea acordul. Well, in final am semnat o hartie cum ca ma vaccinez pe riscul propriu si impotriva tuturor sfaturilor lor. 

Nu mi-e frica, voi sta mai multa vreme sub supraveghere si, in caz de ceva, imi vor administra imunosupresoare pentru a-mi incetini sistemul imunitar criminal. Ofcorz, voi fi atunci o gazda tocmai buna pentru toate bacteriile si virusurile din univers, dar cui dreac ii pasa? Imi vreau viata inapoi. 

A, da, mi-am facut un fel de testament verbal. Not rili, m-am gandit doar la pisici si cine va avea grija de ele. Restul...  :smile:

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru curaj si asumare de responsabilitate!!!   Sint pasi enormi de mari si nu oricinele-ar putea face asta fara garantie.  Sa speram ca totul va fi bine si nu-i necesar de executat acel testament ca pisicii n-ar stii unde sa fuga de Lege!!!    

Sanatate si numai de bine sa auzim!!!   Avem de inventat noi rugaciuni, ca tatarii si mongolii nu mai invadeaza si din cate stiu nu e nici una contra chinezi sau pandemii sau vaccinuri :smartass:  

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×