Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nasol rău...

M-a sunat mătușă-mea vineri să-mi spună că dacă vreau să mă vaccinez anti-Covid, să merg cu buletinul la Spitalul Municipal și mă vaccinează pe loc. 

Nu mi-am făcut, dar dacă drumurile mele cu motorul prin Europa vor fi condiționate de vaccin, o să-l fac.

Blues, îmi pare rău pentru ce-ai pățit... dar nu dispera, or să apară concluzii despre efectul vaccinului pe oamenii cu boli autoimune cât de curând. Nu ești un caz singular. Eu zic că ai de așteptat maxim până în primăvară.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu eram suspecta acum cativa ani de a dezvolta ( in cativa ani) o tiroidita autoimuna, dar cica e alt tip de imunitate. Numai bine ca nu am facut tratamentul preventiv decat pt cateva luni si apoi pa si pusi analize. Astfel, nu sunt trecuta cu boli cronice nicaieri. Dar am avut o alergie atipica pt care am ajuns de 2 ori la urgente. Si tot vreau sa imi fac vaccinul. Le voi spune de alergie, ca am la par de hamster si cal ( din toate analizele si cautaturile, doar asta au putut scoate - la cal, auzi, nici macar nu i-am injurat, mi-au dat grad mic, iar eu le-am spus ca de echitatie tot nu ma las). Si stau um sfert de ora sub supraveghere si inca cateva ore in masina, in zona. iar daca fac soc anafilactic sau ceva - sa imi injecteze adrenalina si gata.

Vor mai aparea virusuri, tulpini. Nu pot sa nu ma vaccinez ca o regula. 

Te incurajez sa mai astepti cateva luni. si eu o fac ca nu am de ales.

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astept, ce naiba sa fac? Voi lucra de acasa cat pot, pana se vor vaccina toti colegii / prietenii mei. Voi purta in continuare masca, fac orice sa-i protejez pe ceilalti. Dar tot mor de nervi, am cumparat bilet de avion sa merg in Romania in iulie, nu i-am vazut pe ai mei din 2019. Stiu si eu daca pot merge fara vaccin? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca in Romania te lasa sa vii. masca mai purtam cu totiio vreme. nu se stie daca si cat va opri vaccinul transmisibilitatea. Momentan stim ca ne ajuta sa facem forme mai usoare de boala.

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Blues a spus:

Stiu si eu daca pot merge fara vaccin? 

Dupa parerea mea, vaccineaza-te de 2 ori sa fi sigura ca patinezi in siguranta pe gheata subtire!!!   Cel putin sa-ti faci Vaccin de Flu din modelul nou daca nu vrei de COVID.  

Nu-ti risca viata, mai ai timp sa te vaccinezi de mai multe boli si-ti faci un Carnet International de Vaccin cu care te accepta oricand oriunde.   Cand eu am plecat din tara, era obligat sa avem desi nu era nici o pandemie pe orizont.   In locuri ca aeroport sa ai manusi cu tine multe sa nu atingi nimic cu mana goala, exact ca regina uk-ului.   Ea tine distanta de la oricine din cauza asta!!!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 17 ore, The Unknown a spus:

Dupa parerea mea, vaccineaza-te de 2 ori sa fi sigura ca patinezi in siguranta pe gheata subtire!!!   Cel putin sa-ti faci Vaccin de Flu din modelul nou daca nu vrei de COVID.  

 

Cum sa ma vaccinez daca medicii nu-mi dau voie? Am doua boli autoimune, care si asa se incaleca una pe alta regulat, sistemul meu imunitar nu poate tolera antibiotic / vaccin, in loc sa functioneze normal imi ataca mie celule si organe santoase, ma considera dusman pe mine, nu bolile de care ar trebui sa ma protejeze. 

 

Acum 11 minute, gargbird a spus:

Deocamdată poți veni dacă te vaccinezi de două ori.

 

Mda, ma temeam de asta. Si cum trebuie sa stau in carantina si la intoarcere... am concediu doar 20 de zile, pregatisem 10 pentru Romania si 10 pentru carantina de la intoarcere. :sad:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Of, Blues, imi pare rau. Poti sa nu stai mult in carantina, daca iti faci un test si iese negativ...atunci, in loc de 2 sapt, stai doar 6-7 zile...carantina de acasa as transforma-o in lucru de acasa...

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu o pot transforma in lucru de acasa, initial asa am crezut si eu, imi luasem 10 zile pentru Romania in iulie si urma sa mai am doua saptamani in septembrie. Dar seful mi-a spus azi ca nu, daca nu imi iau concediu pe perioada carantinei, nu voi fi platita si nici nu voi lucra de acasa. Regulile sunt clare, plec in cunostinta de cauza, imi iau concediu si pentru carantina sau imi iau carantina neplatita. Asa ca am adaugat azi inca 10 zile - atat e carantina la noi, mai multe nu pot. La mine e complicat cu concediile, prioritate au cei cu copii in perioada vacantelor de vara. Randul meu e mereu la sfarsitul lui august / septembrie, acum s-au unit colegii si imi fac ei orele, trebuie sa fiu neaparat acolo in perioada aceea. Copil implineste 18 ani si vrea musai sa fie acolo. 

Si cu testele e o problema, nu se fac la cerere, doar daca ai simptome. 

Ma rog, singura speranta e sa pot zbura cu test negativ, pentru calatorii se fac. Dar apoi trebuie sa fac si la intoarcere, cer si aici la aeroport, test facut cu 72 ore inainte de zbor. 

Viata mea, mi-a mancat zilele situatia asta tampita!

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

te cred. nu e usor.

bunica nu face vaccin, asa ca situatia mea cu ea ramane la fel, chiar daca eu imi voi face la un moment dat.

un prieten m-a invatat ca in momentele grele, incalcite, confuze...e bine sa le iei pe toate fix asa cum vin, fara sa planifici prea mult. Zi de zi, situatie cu situatie, pas cu pas.

E o perioada cu grad mare de imprevizibilitate...si adunam fortat frustrari, daca nu ne impacam cu realitatea...

 

 

 

Editat de Stu'
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×