Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Reîncarnarea între tradiție și modernism

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce voiam să spun, ca să fie clar, e că nu ai cum să ajungi peste noapte în Nirvana din condiția de ignorant și prost. Până la Nirvana e o cale lungă și acei care cred că vor ajunge , într-o singură viață, se înșeală amarnic. E vorba de multă muncă nene! Băgat cărbuni, nu glumă, și asta vieți de-a rândul! :laugh:

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu cate vieti ai bagat pana acum?

Serios vorbesc, eu ma simt cumva la sfarsit si nici macar nu stiu cum sa definesc.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 hours ago, ♫ Blues ♬ said:

Tu cate vieti ai bagat pana acum?

Serios vorbesc, eu ma simt cumva la sfarsit si nici macar nu stiu cum sa definesc.

Habar n-am! Poate vreo 2000, dacă ar fi să mă iau după Monroe. 

Nu există sfârșit. Sau măcar nu așa cum îl înțelegem noi. Există cicluri și cicluri.

 

Poate ar fi de interes câteva concluzii de-ale lui Monroe:

 

         *All humans move into the out-of-body state during sleep.

(Mi se pare corect, doar că puțini conștientizează acest fapt)

  • A form of dynamic energy, so far unidentified, is present in all carbon-based organic life. It enters the body before birth and leaves it at death.

(E firesc să se fi ținut deoparte de a identifica această formă de „energie dinamică”, cu sufletul, spiritul, atman etc. și asta din cauza conotațiilor religioase atribuite acestor termeni. A considerat că e mai bine să se refere la asta printr-o formă oarecum neutră).

  • The dominant waking consciousness is only a part of the various forms of consciousness available to man.
  • Human consciousness is a manifestation of the dynamic energy already referred to. As a highly complex vibrational pattern it responds to and acts upon similar patterns from external sources.

(Deci conștiința e o manifestare a acelei forme de energie dinamică)

  • All patterns of consciousness are nonphysical and hence not dependent on time-space. “In short, like it or not, you’re going to continue to do and be after you can no longer hang in there physically.”

(Toate „tiparele” de conștiință nu depind de spațiu-timp. De aceea, ne place sau nu, vom continua să fim chiar și după ce nu vom mai fi prinși acolo din punct de vedere fizic.)

 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, Vriies a spus:

Bine, aici tu discuți din punctul de vedere al celui care e prins în totalitate de filosofia budismului tibeten sau, poate mai bine spus, din punctul de vedere al celui care face parte din sistem. 

Bun. Acum explică, te rog, ce înseamna sintagma „budeitate totală”.

Budeitatea sau perfectiunea ultima nu are mare legatura cu acest topic.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 minutes ago, Clear Light said:

Budeitatea sau perfectiunea ultima nu are mare legatura cu acest topic.

 

 

E părerea ta și ai mai spus asta. Nu-i nevoie s-o repeți pe fiecare pagină. :smile:

Vino și tu cu ceva nou!

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Clear Light said:

 

Continua renastere in cele sase domenii de existenta(samsara) are loc pentru ca nu intelegem niciodata nimic(corect).

Asta o fi valabil pentru toți liderii religioși ai islamului, pentru Pea-fericitul de la noi, pentru Papa, precum și pentru majoritatea cetățenilor planetei. Te întreb acum, o fi valabil și pentru Dalai Lama?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 minute, Vriies a spus:

Asta o fi valabil pentru toți liderii religioși ai islamului, pentru Pea-fericitul de la noi, pentru Papa, precum și pentru majoritatea cetățenilor planetei. Te întreb acum, o fi valabil și pentru Dalai Lama?

Exista teoria conform careia unii care au obtinut eliberrea din acest circuit al renasterilor, din nemarginita lor compasiune si dragoste aleg sa se renasca la vointa in aceasta lume sau in altele unde exista suferinta, pentru a ghida si ajuta la eliberarea cat mai multor fiinte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
30 minutes ago, Clear Light said:

Exista teoria conform careia unii care au obtinut eliberrea din acest circuit al renasterilor, din nemarginita lor compasiune si dragoste aleg sa se renasca la vointa in aceasta lume sau in altele unde exista suferinta, pentru a ghida si ajuta la eliberarea cat mai multor fiinte.

De acord cu tine că există această teorie. Dar nu cumva o teorie mai bună ar fi aceea că, unii, ar alege să renască în această lume pentru a-i ajuta pe oameni să discearnă adevărul de balast, să trăiască în pace astfel încât să evolueze, să cunoască cât mai mult și să fie cât mai buni, cât mai frumoși și fericiți? 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×