Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Reîncarnarea între tradiție și modernism

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1 minute ago, Lucia N said:

Scrisesem si eu doar penttru ca a aparut termenul de inviere in scrierile dinainte..., asa ca, te rog sa stai linistit ca nici nu o sa mai postez, ca doar atat am vrut sa scriu, nimic mai mult.

Vai de mine, Luci. În niciun caz intenția mea nu era de a te face pe tine să nu mai postezi colea. Ci doar de a atrage atenția că e vorba de reîncarnare și nu de „înviere”, care-i cu totul altceva. 

Acu, fie vorba între noi, io cam știu că ție nu-ți e străină ideea reîncarnării. Sau greșesc? :smile:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Reincarnarea, ca si concept, este si ea un fel de inviere, inviere temporara. Are si ea scopul, la fel ca si credinta in inviere, de a atenua teama in fata unei morti definitive, a incetarii existentei o data cu ultima suflare data.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, Vriies a spus:

Bine, aici tu discuți din punctul de vedere al celui care e prins în totalitate de filosofia budismului tibeten sau, poate mai bine spus, din punctul de vedere al celui care face parte din sistem. 

Bun. Acum explică, te rog, ce înseamna sintagma „budeitate totală”.

Budeitatea sau perfectiunea ultima nu are mare legatura cu acest topic.

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
35 minutes ago, Clear Light said:

Budeitatea sau perfectiunea ultima nu are mare legatura cu acest topic.

 

 

Poi, vezi tu, întrebarea nu era dacă are sau nu legătură cu acest topic. Ci era: „ce este budeitatea?”.

Dar am înțeles. Vrei să spui că budeitatea este perfecțiunea ultimă. A'ma , io ce pot să zic , decât: o fi!

Dar am, așa, o întrebare pentru tine. Tu ai ajuns la conștiința vreuneia din reîncarnările tale anterioare? Că despre asta vorbim.

Dacă n-am formulat întrebarea corect, din punctul tău de vedere, te rog reformuleaz-o tu. Presupun că înțelegi cam ce voiam să zic...

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 34 minute, Vriies a spus:

Poi, vezi tu, întrebarea nu era dacă are sau nu legătură cu acest topic. Ci era: „ce este budeitatea?”.

Dar am înțeles. Vrei să spui că budeitatea este perfecțiunea ultimă. A'ma , io ce pot să zic , decât: o fi!

Dar am, așa, o întrebare pentru tine. Tu ai ajuns la conștiința vreuneia din reîncarnările tale anterioare? Că despre asta vorbim.

Dacă n-am formulat întrebarea corect, din punctul tău de vedere, te rog reformuleaz-o tu. Presupun că înțelegi cam ce voiam să zic...

Eu nu cunosc ce sau cine as fi putut fi in vietile anterioare.Nu am avut niciodata acest interes. Dar sunt oarecum sigur ca am trait in preajma acestor invataturi altfel nu se explica acest interes care dureaza de atata vreme.

Renasterea are loc in fiecare clipa caci ne schimbam continuu. Bardo nu se intampla numai dupa moarte, intre vieti, ci se intampla si acum. Viata aceasta este un bardo. Bardo inseamna interval.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 minutes ago, Clear Light said:

Eu nu cunosc ce sau cine as fi putut fi in vietile anterioare.Nu am avut niciodata acest interes. Dar sunt oarecum sigur ca am trait in preajma acestor invataturi altfel nu se explica acest interes care dureaza de atata vreme.

 

Hmm. Dar nu poți fi chiar așa sigur. Așa? Până când nu vezi cu „ochii tăi” cum stă treaba, apoi să-ți confirme rațiunea, n-ai cum să fii sigur. Poate că ai fost tu, așa, mai „dedicat”, și te-ai aruncat pur și simplu într-o direcție „ideală”, ca să zic așa. Și ar mai fi și întrebarea: Poi, dacă ai trăit în preajma acestor învățături, cum de ai ajuns să te naști în România? În fine, e de dorit ca tu să știi mai bine ce e și cum  în ceea ce te privește...

40 minutes ago, Clear Light said:

 Renasterea are loc in fiecare clipa caci ne schimbam continuu. Bardo nu se intampla numai dupa moarte, intre vieti, ci se intampla si acum. Viata aceasta este un bardo. Bardo inseamna interval.

 

Aici ai grăit cu înțelepciune. E clară treaba că ne schimbăm continuu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vriies, am sa postez acum ceva care are legatura doar tangential cu topicul. Avand in vedere ca nu sunt foarte multi postatori aici, sper sa nu mi-o iei in nume de rau.

Deci, coincidenta sau nu, tocmai am dat peste o postare pe internet care explica anumite proverbe in engleza. Sub forma lor populara si forma lor intreaga

Unul din ele :

Blood is thicker than water ( corespondent in romana : sangele apa nu se face), care, in aceasta forma, ar avea intelesul, si in romana ca si in engleza, ca relatiile de sange, facute prin nastere in aceeasi familie, sunt mai puternice decat orice alte relatii.

Dar in forma lui intreaga, inseamna exact contrariul : The blood of the covenant is thicker than the water of the womb. Relatiile facute prin alianta/casatorie sunt mai puternice decat relatiile familiale.

Si aici intervin eu cu a lamuri care e tangenta cu acest topic.

Daca prin "the blood of the covenant "- sangele legamantului, putem intelege sangele hristic, iar prin " the water in the womb" - apa din pantece - putem intelege simbolul pentru reincarnare, de aici putem intelege ca sangele hristic este mai puternic decat reincarnarea. Deci poate scoate omul nu numai din moarte, dar si din ciclul reincarnarilor. E doar o speculatie, dar nu cred ca e foarte fortata.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 minutes ago, Sherlock said:

Vriies, am sa postez acum ceva care are legatura doar tangential cu topicul. Avand in vedere ca nu sunt foarte multi postatori aici, sper sa nu mi-o iei in nume de rau.

 

 

Evident că n-o să ți-o iau în nume de rău, dimpotrivă...

14 minutes ago, Sherlock said:

 

Deci, coincidenta sau nu, tocmai am dat peste o postare pe internet care explica anumite proverbe in engleza. 

Si aici intervin eu cu a lamuri care e tangenta cu acest topic.

Daca prin "the blood of the covenant "- sangele legamantului, putem intelege sangele hristic, iar prin " the water in the womb" - apa din pantece - putem intelege simbolul pentru reincarnare, de aici putem intelege ca sangele hristic este mai puternic decat reincarnarea. Deci poate scoate omul nu numai din moarte, dar si din ciclul reincarnarilor. E doar o speculatie, dar nu cred ca e foarte fortata.

 

Aș spune că e doar o speculație, chiar dacă una drăguță.

Odată acceptat acest ciclu al reîncarnărilor ca fiind un soi de legitate, aș avea îndoieli în legătură cu faptul că omul ar putea fi scos din acest ciclu mai devreme decât la soroc, adică altfel decât pe cale naturală. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, Vriies a spus:

Odată acceptat acest ciclu al reîncarnărilor ca fiind un soi de legitate, aș avea îndoieli în legătură cu faptul că omul ar putea fi scos din acest ciclu mai devreme decât la soroc, adică altfel decât pe cale naturală.  

Nu, nu exista soroc, stiam ca exista doar etape prin care trebuie sa treci, pentru a scapa din ciclul rencarnarilor (samsara) si pentru a ajunge in Nirvana.

Dar nu este obligatoriu sa scapi din samsara.

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 minutes ago, adal* said:

Nu, nu exista soroc, stiam ca exista doar etape prin care trebuie sa treci, pentru a scapa din ciclul rencarnarilor (samsara) si pentru a ajunge in Nirvana.

Soroc, adică „Epocă a anului când se coace și se strânge recolta”, în sensul de „vreme potrivită”. Așa că înainte de a te repezi, încearcă să înțelegi ce a spus preopinentul și după aia să vii cu verdicte. 

Exact asta încercam să transmit și eu, anume că nu se pot escamota anumite etape ca să ajungem la Nirvana, ci totul va decurge normal, firesc, și de va fi să fie, se va întâmpla la vremea potrivită.

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×