Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

Cine ne obliga sa practicam crestinismul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sabatul si ziua invierii (duminica) nu sunt una si acelasi lucru. Iisus era destul de vestit pentru faptul ca

incalca sabatul, predicand si vindecand in aceasta zi.

 

A motivat: Legea e facuta pentru om, nu omul pentru lege.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sabatul si ziua invierii (duminica) nu sunt una si acelasi lucru. Iisus era destul de vestit pentru faptul ca

incalca sabatul, predicand si vindecand in aceasta zi.

 

A motivat: Legea e facuta pentru om, nu omul pentru lege.

 

:good:

"...era destul de vestit" din respect pentru tine o trec la : no comment

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu inteleg ce am scris gresit. Incalcarea sabatului era pentru iudei o violare grava a legii mozaice.

:good:

"...era destul de vestit"

cam cat de vestit?

in toata iudeea ? doar in jerusalim? sau doar pe o straduta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...era vestit cam in toat Iudeea. Atat de vestit incat pusese Sinedriul pe jar. Atat de vestit incat i s-a facut o primire triumfala la Ierusalim. Atat de vestit incat autoritatile politico-religioase incercau sa-i puna bete in roate si ii monitorizau toate miscarile, asteptand un pas gresit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...era vestit cam in toat Iudeea. Atat de vestit incat pusese Sinedriul pe jar. Atat de vestit incat i s-a facut o primire triumfala la Ierusalim. Atat de vestit incat autoritatile politico-religioase incercau sa-i puna bete in roate si ii monitorizau toate miscarile, asteptand un pas gresit.

 

...at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai nu ti s-a intamplat sa intalnesti oamenii care credeau in religie si d-zeu doar de gura lumii?nu traim intr-o societate care nu accepta ateii?

................................................................................

.....

deci,eu consider ca in mare parte societatea e de vina!

:yes:

hmm, eu nu sunt ateu, dar nici crestin, insa ai drepate.

societatea

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai vezi?

am facut greseala(nu e greseala din pct meu de vedere)de a rosti adevarul,de a spune ceea ce cred si ceea ce simt.ei bine societatea nu m-a iertat nici in ziua de azi cu toate ca se zice in religia lor :''iatra-l doamne ca nu stie ce face''.

ma gandesc de multe ori ca multi ipocriti sunt in lume,iar majoritatea se ascund dupa religie.

adica de ce,daca sunt atee nu trebuie sa spun,iar daca am o religie si cred trebuie sa tip in gura mare?

Pana la urma, sa stii ca ai dreptate.

Ipocrizia e de fapt cea mai mare problema a societatii romanesti pseudo-crestine. Ma amuz intotdeauna in autobuz sau in tramvai, cand oamenii isi fac cruci cand trec prin dreptul bisericilor, dar nu se ridica de pe scaun pentru a lasa locul unei femei in varsta.

 

Eu n-am nici o problema sa lucrez duminica sau in orice alta zi de sarbatoare, dar n-am nimic impotriva daca salariatii de pe teren (cei care presteaza si munca fizica) nu vor sa lucreze de nu stiu ce sfant. E alegerea lor, sunt platiti dupa numarul de ore lucrate, asa ca ii priveste.

 

Faptul ca eu nu am convingeri religioase, nu inseamna sa nu le respect pe ale altora. Dar daca ei au convingeri religioase, li se pare normal sa le impuna si altora :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai vezi?

am facut greseala(nu e greseala din pct meu de vedere)de a rosti adevarul,de a spune ceea ce cred si ceea ce simt.ei bine societatea nu m-a iertat nici in ziua de azi cu toate ca se zice in religia lor :''iatra-l doamne ca nu stie ce face''.

ma gandesc de multe ori ca multi ipocriti sunt in lume,iar majoritatea se ascund dupa religie.

adica de ce,daca sunt atee nu trebuie sa spun,iar daca am o religie si cred trebuie sa tip in gura mare?

:yes:

pentru simplu fapt că unui om cu defecte fizice , ur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
: scuza-ma,dar de ce nu-i pot spune unui prieten adevarul in fata?de ce sunt prietena lui?sau el de ce e prietenul meu?sa ne mintim unul pe altul?

deci pana la urma totul se rezuma la IPOCRIZIE. :doh:

daca oamenii nu isi doresc sa auda ca exista si atei sa fie sanatosi.asta nu ma va impideica sa sustin mereu ceea ce cred.

:yes:

orice prietenie are la bază un interes!

prietenie de dragul prieteniei...nu există !

dacă intersele lui depăşesc adevărul rostit de tine, atunci se va preface că

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×