Sari la conținut
Forum Roportal
Alex2019

Moartea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Din copilărie îmi doresc să mor!

Mă confrunt cu tot felul de obsesii de tip obsesiv compulsiv,in liceu aveam obsesia de a merge cu cuțitul la școală pentru a mă auto mutila,nu mă mai pot concentra la școală și la nimic,nu mai vad sensul vietii și vreau să mor,de două zile nu mai mănânc și consum energizante de ani buni în speranța că voi face un infarct.

Am rămas și fără tratament psihiatric eu fiind diagnosticat cu schizofrenie paranoidă.

Sunt oripilat de crime violuri tâlharii care sunt la ordinea zilei in aceasta lume bolnava așa că eu am hotărât să plec de aici.

M-am gândit că ar fii o idee buna să mă tai în cabinetul medicului psihiatru când merg după tratament dar asta ar însemna să fiu internat dar eu nu sunt nebun așa că mă mai gândesc....

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am 22 de ani dar sunt foarte confuz și nu sunt sigur de răspuns,cred că am și halucinații dar nu merg la spital.

Am consumat 500 ml energizant monster+250 ml cola+o cafea cu mult zat,poate am noroc și mâine mai i-au un energizant și dacă vrea medicului să mă interneze eu o să îl musc sau o să mă tai cu ceva,sau poate mă prefac că n-am nimic...

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Văd că știi să scrii.

Dă-l în morții mă-sii de energizant, nu te baza că o să dai colțul dacă bei porcărie de aia. Doar o să-ți dea peste cap tensiunea, cu efecte nasoale pe viitor.

Eu, de exemplu, am avut o perioadă în care am fost cu creierii praștie, nu din cauză că vroiam să mor, ci pentru că munceam prea mult. Am băgat cafele, țigări, când mă durea capu' luam pastile  și-i tot dădeam așa. Mi s-a zis că o să mierlesc din cauza asta și am reacționat: ete fleoșc!

Adică m-am trezit într-o dimineață paralizat cam pe jumătate. Partea stângă a feței, mâna și piciorul drept.

A durat ceva timp până mi-am revenit, da' am învățat să nu-mi mai bat joc de mine.

Dacă e să mori, mori oricum. Da' nu e cazul să forțezi, că nu e obligatoriu să mori, poți doar să ajungi o vegetală incomodă pentru ai tăi.

Zici că ai 22 de ani. Presupun că stai la părinți și nu ai prietenă.

Ia încearcă să speculezi calitatea asta a ta. Scrie. Scrie orice, descrie-ți stările cu tendințe de suicid, halucinațiile. Povestește-ți coșmarurile, scrie un sf în care mori și ajungi pe Planeta Sinucigașilor,.

Chiar îți închipui că Procesul sau Metamorfoza lui Kafka au fost scrise într-o stare de luciditate? Ha!

Băbăiatule, încearcă să nu mori ca un prost, ci să trăiești ca un nebun.

S-ar putea să fie mai distractiv decât îți închipui.

Hai, baftă. Să fii cuminte.

  • Like 4
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o prostie să îți imaginezi că poți muri așa ușor. Îți place să te autodistrugi dar nu vrei sa mori. De fapt tu ai nevoie de ajutor. Pai daca ai schizofrenie paranoidă de ce nu îți iei tratamentul? Ai terminat pastilele înainte de vreme? Ce te împiedică să plătești o rețetă?

Tu ca sa ajungi sa lucrezi ai avea nevoie de sprijinul și susținerea apropiaților. Poate ai tai te blamează. 

Da' să știi că și eu am probleme cu consumul excesiv de ness și înainte beam energizante in fiecare zi. Da' știi ce? Mie îmi place starea. Nu vreau sa mor. Ar trebui să știi că astea te fac și mai paranoic. 

Io zic să-ti vezi de tratament și, cine știe, poate te apuci de scris, cum a zis gargbird.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 06.01.2019 la 17:23, Alex2019 a spus:

M-am gândit că ar fii o idee buna să mă tai în cabinetul medicului psihiatru când merg după tratament dar asta ar însemna să fiu internat dar eu nu sunt nebun așa că mă mai gândesc....

Simti nevoia sa faci din propria moarte un spectacol sau este doar un strigat de ajutor?

Eu zic ca este putin din fiecare.

Sfatul meu este sa te agati de aspectele pozitive ale vietii, nu de cele negative.

Crezi ca dincolo este mai bine? Iti spun eu, este frig si intuneric ... frig si intuneric.

  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 06.01.2019 la 17:23, Alex2019 a spus:

 

Sunt oripilat de crime violuri tâlharii care sunt la ordinea zilei in aceasta lume bolnava așa că eu am hotărât să plec de aici.

 

Vrei sa pleci din aceasta lume din cauza crimelor, violurilor, talhariilor? Nu ca nu ar exista, dar ele sunt doar o mica parte din aceasta lume si nu fac parte din lumea ta directa . Nu le putem schimba, dar le putem ignora. Pentru a trai. 

Vrei sa mori pentru ca te simti chinuit interior. Scapa de chinul asta. Esti tanar, scolit, constient de boala ta. Gaseste o cale sa-ti continui tratamentul fara intreruperi si vei vedea lumea altfel. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 06.01.2019 la 17:23, Alex2019 a spus:

Sunt oripilat de crime violuri tâlharii care sunt la ordinea zilei in aceasta lume bolnava așa că eu am hotărât să plec de aici.

Te uiti prea mult la tv. Si pe mine ma deranjeaza si stii ce-am facut? Nu m-am mai uitat la tv.

Ce nu stii, nu se intampla.

Esti manipulat prin toate mijloacele masmedia. De ce te lasi manipulat?

Si nu o sa le mai faci vanzare la farmacisti si la producatorii de medicamente.

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bine că în afară de psihiatru sa mergi regulat și la un psihoterapeut.

Eu prea multe sfaturi nu as avea, dar zău că tu nu mă poți convinge că dincolo e mai bine.

Poate e chiar mai rău. Mult mai.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×