Sari la conținut
Forum Roportal
Hellion

Experienta neobisnuita

Postări Recomandate

La 26.12.2018 la 13:30, #&@ a spus:

mi-a fost suficient doar sa citesc, si deja am avut cosmaruri.

Nu, multumesc !  :laugh:

:laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 12/23/2018 at 4:07 PM, LuciaD said:

Daca nu a intervenit nicio frica, ci doar uimire sau alt sentiment, nu-i niciun bai. Totusi, iti sugerez sa nu mai incerci astfel de provocari fara sa te asiguri ca esti in totalitate sub protectie 100% de la Bunul Dumnezeu.

Culorile au si ele o anumita semnificatie, functie de context...

Am o oarecare credinta in Divinitate si in general asta ma ajuta cu orice anxietate cand incerc experiente de genul. Cand nu pot sa controlez anxietatea oricum nu reusesc sa fac nimic. 

Am mai citit despre culori si semnificatiile lor dar nu stiu cat de credibile erau informatiile.

On 12/22/2018 at 7:58 PM, Vriies said:

Unu: Prima mea observație este că, din modul în care scrii, în care reușești să-ți exprimi ideile, ești un om care s-a străduit în privința propriei educații iar asta e de apreciat.

Doi: Chestia asta, pe care o încerci tu acum, am îmcercat-o și eu cu vreo 25 de ani în urmă. Bine, diferă amănuntele, însă pe ansamblu e cam pe acolo. 

Trei: Chestia cu „omul bătrân”, „congenitalis” și „never forget its importance”, ține mai degrabă de modul în care subconștientul tău încearcă să traducă și să interpreteze anumite evenimente.

 

 

 

Multumesc de compliment! Cat despre propriile experiente ai mai incercat dupa aceea, si ai spune ca s-au meritat experientele? Pentru ca nu sunt sigur la ce sa ma astept, cateodata nici nu stiu daca nu cumva ma mint singur si de fapt totul e o iluzie. Orice sfat e binevenit :o:.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai încercat de atunci. Cum spuneam, asta se întmpla în urmă cu aproxim. 25 de ani și constituie un capitol trecut. Dacă voi mai încerca? Deocamdată nu știu.

Pe vremea aia mă interesa cunoașterea aia mai puțin sondată, adică eram ahtiat de radiestezie, ocultism, yoga, ezoterism și mai toate fenomenele încadrate generic sub termenul de „paranormal”. Cumpărasem o cămară de cărți, pentru că atunci nu era net sau, mă rog, era abia pe la începuturi. Despre OBE îmi picase în mână un fel de manual xeroxat sau bătut la mașina de scris, tradus în română, în care se descria tehnica respectivă. Nu mai știu exact, dar aș zice că provenea din zona Institutului Monroe. Oricum, ideea mea era aceste chestii trebuie abordate inginerește, experimental, adică dovedite științific, ca să zic așa, însă nu prea găseam adepți ai punctului meu de vedere. În general oamenii oscilau între o negare sau respingere totală a acestor lucruri, pe de o parte și acceptarea lor fără discernământ coroborată cu un ghiveci religios, de cealaltă parte. Cu ambele atitudini nu eram de acord. În fine, treaba e că am încercat și m-am oprit la chestia cu „nivelul vibrațional brusc ridicat” (e greu de explicat în cuvinte, însă la un moment dat, în timpul experiențelor, simțeam că vibrez, că sunt compus din milioane de particule care zornăie) și la un fel de paralizie (adică eram conștient, aveam un soi de vedere periferică, însă nu puteam să mă mișc, n-aveam niciun control al propriului corp). Senzația a fost de panică totală și n-am mers mai departe. Ideea cu care am rămas, este că aceste lucruri trebuie experimentate într-un cadru riguros, cu persoane care se pricep bine și nu după ureche sau cu tot felul de „guru” de doi bani. 

De asemenea, recomand o solidă informare în domeniu, pentru că acum avem posibilitatea să o facem. Ca o părere personală, l-aș menționa în acest sens pe Robert Monroe cu al său Institut.

Și ca să închei, cu o părere personală, aș spune așa...

Părerea mea, din ce am studiat eu până acum, e că aceste chestii încadrate la paranormal există, nu sunt iluzorii și pot fi studiate științific și dovedite experimental. Doar că, deocamdată, nu avem instrumentele cu care să le sondăm sau pur și simplu unele instrumente sunt ținute dincolo de draperie. O problemă importantă aici o constituie paradigmele pe baza cărora noi apreciem realitatea. 

 

 

Editat de Vriies
  • Like 4
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii de pe intreaga planeta nu doar in Romania..prin diferite pretexte MISTIC STIINTIFICE > sunt indemnati la MEDITATIE.

  • Reiki

  • Yoga

  • Samatha (o meditaţie budistă)

  • unele forme de Zazen

  • meditaţia bunătății iubitoare

  • meditaţia chakrelor

  • meditaţia Kundalini

  • meditaţia sunetelor

  • meditaţia cu mantră

  • Pranayama

  • unele forme de Qigong

  • meditaţia de tip Mindfulness

  • Vipassana

  • precum şi unele tipuri de meditaţie taoistă.

  • şi multe altele.

 

 

....sute de alte feluri. Acestora li se explica in mod mincinos stiintific cum ca ei trebuie sa SE GOLEASCA de tot ce au in minte > ca sa se POATA INTEGRA IN ABSOLUT ..sau SA SE CONECTEZE CU COSMOSUL......fel si fel de astfel de motivatii si vrajeli > CARE INSA TOATE AU UN ASPECT COMUN extrem de periculos. Pe care NU MULTI DIN EI IL REALIZEAZA si aceia ,deseori PREA TARZIU. Meditatia lor deci este dirijata in asa fel, incat trebuie sa ajunga la ZERO GANDURI, ZERO CREDINTE....etc. Apoi fiIndca cica nu pot atinge acel GRAD de integrare.....li se spune ca ‘’DE VINA SUNT FALSELE CREDINTE RELIGIOASE MOSTENITE’’ genetic sau prin auzire ori practica de la parintii lor. Ok, de aici mai este doar un pas pana la AMAGIREA DEMONIZARII. Anume li se spune ca TREBUIE SA SCAPE CU ORICE PRET de aceste CREDINTE BIBLICE SAU DE TEMEREA DE UN DUMNEZEU BIBLIC. Asa ajung ei sa BLASFEMIEZE PE IISUS in incercarea de a se DEBARASA ( ELIBERA) de credinta care cica aia ii trage in jos si astfel nu se pot ridica in SFERELE SUPERIOARE DE TRAIRE SI CUNOASTERE. (DEMONICA ). Asa suna azi pe intreaga planeta metoda prin care Inselatorul satana > INTRA IN OAMENI in mod literal. Caci ceea ce lor nu li se va spune niciodata este ca atunci cand ei BLASFEMIAZA PE IISUS cu scopul de a se golii de FRICA DE DUMNEZEUL BIBLIC > de fapt pe principiul DEZLOCUIRII > ei dau afara tot ce mai aveau BUN in ei > si fiindca asta se face prin BLASFEMIE SI LUPTA IMPOTRIVA CREDINCIOSILOR DAR SI IMPOTRIVA LUI DUMNEZEU > astfel bunul din ei imediat ce a plecat > este inlocuit de DEMONI. Toate astea sub un aspect mincinos al ‘’STIINTEI’’.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
19 hours ago, Teddy ''-'' said:

Oamenii de pe intreaga planeta nu doar in Romania..prin diferite pretexte MISTIC STIINTIFICE > sunt indemnati la MEDITATIE.

 

  • Reiki

     

  • Yoga

     

  • Samatha (o meditaţie budistă)

     

  • unele forme de Zazen

     

  • meditaţia bunătății iubitoare

     

  • meditaţia chakrelor

     

  • meditaţia Kundalini

     

  • meditaţia sunetelor

     

  • meditaţia cu mantră

     

  • Pranayama

     

  • unele forme de Qigong

     

  • meditaţia de tip Mindfulness

     

  • Vipassana

     

  • precum şi unele tipuri de meditaţie taoistă.

     

  • şi multe altele.

     

 

 

 

....sute de alte feluri. Acestora li se explica in mod mincinos stiintific cum ca ei trebuie sa SE GOLEASCA de tot ce au in minte > ca sa se POATA INTEGRA IN ABSOLUT ..sau SA SE CONECTEZE CU COSMOSUL......fel si fel de astfel de motivatii si vrajeli > CARE INSA TOATE AU UN ASPECT COMUN extrem de periculos. Pe care NU MULTI DIN EI IL REALIZEAZA si aceia ,deseori PREA TARZIU. Meditatia lor deci este dirijata in asa fel, incat trebuie sa ajunga la ZERO GANDURI, ZERO CREDINTE....etc. Apoi fiIndca cica nu pot atinge acel GRAD de integrare.....li se spune ca ‘’DE VINA SUNT FALSELE CREDINTE RELIGIOASE MOSTENITE’’ genetic sau prin auzire ori practica de la parintii lor. Ok, de aici mai este doar un pas pana la AMAGIREA DEMONIZARII. Anume li se spune ca TREBUIE SA SCAPE CU ORICE PRET de aceste CREDINTE BIBLICE SAU DE TEMEREA DE UN DUMNEZEU BIBLIC. Asa ajung ei sa BLASFEMIEZE PE IISUS in incercarea de a se DEBARASA ( ELIBERA) de credinta care cica aia ii trage in jos si astfel nu se pot ridica in SFERELE SUPERIOARE DE TRAIRE SI CUNOASTERE. (DEMONICA ). Asa suna azi pe intreaga planeta metoda prin care Inselatorul satana > INTRA IN OAMENI in mod literal. Caci ceea ce lor nu li se va spune niciodata este ca atunci cand ei BLASFEMIAZA PE IISUS cu scopul de a se golii de FRICA DE DUMNEZEUL BIBLIC > de fapt pe principiul DEZLOCUIRII > ei dau afara tot ce mai aveau BUN in ei > si fiindca asta se face prin BLASFEMIE SI LUPTA IMPOTRIVA CREDINCIOSILOR DAR SI IMPOTRIVA LUI DUMNEZEU > astfel bunul din ei imediat ce a plecat > este inlocuit de DEMONI. Toate astea sub un aspect mincinos al ‘’STIINTEI’’.

 

 

Am stat puțin să cântăresc dacă e bine să intervin aici. 

Faptul că te exprimi pe aria de religie, mă rog, în felul în care o faci, să spunem că e dreptul tău. Dar în momentul în care invadezi și alte domenii, cu aceeași debordantă „pasiune”, îndoctrinare, lipsă de cunoaștere și logică, dă-mi voie să-ți spun că ești nociv. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
17 hours ago, Vriies said:

Am stat puțin să cântăresc dacă e bine să intervin aici. 

Faptul că te exprimi pe aria de religie, mă rog, în felul în care o faci, să spunem că e dreptul tău. Dar în momentul în care invadezi și alte domenii, cu aceeași debordantă „pasiune”, îndoctrinare, lipsă de cunoaștere și logică, dă-mi voie să-ți spun că ești nociv. 

Dar ateii cand invadeaza aria de religie cu teorii gen Big-Bang, maimute, bacterii...care nu au ce cauta acolo...ei defapt cum sunt? Nu sunt nocivi? De ce nu stai in ariile lor ateiste? Defapt ce cauta pe aria de religie? Daca nu e domeniul lor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 hours ago, Teddy ''-'' said:

Dar ateii cand invadeaza aria de religie cu teorii gen Big-Bang, maimute, bacterii...care nu au ce cauta acolo...ei defapt cum sunt? Nu sunt nocivi? De ce nu stai in ariile lor ateiste? Defapt ce cauta pe aria de religie? Daca nu e domeniul lor...

Pe aria de religie există veșnica dispută: creație vs evoluție. E foarte firesc ca partizanii celor două concepții să-și apere poziția și să vină fiecare cu argumente în sprijinul „credinței” lor -  fie ele din știință fie din Biblie. Se câtăresc argumentele, se trage linia și apar concluziile. Bine, fiecare trage spuza pe turta lui, cum se spune, și astfel dezbaterea continuă, dar asta e altă poveste :laugh:.

În schimb, nu-i corect să transformăm întreg forumul într-un câmp de luptă pe această temă și de asemenea să respingem întreaga strădanie științifică a omenirii numai pentru că noi avem o credință. Există oameni religioși, chiar foarte mulți, care aparțin unei religii sau alteia și  care nu contestă știința. Poziția lor mi se pare acceptabilă și corectă. Dar există și fundamentaliști, care contestă din start știința, dar care, culmea, cu ipocrizie, folosesc bine mersi rezultatele acesteia. Să nu uităm că evoluționismul și big-bangul, până una alta sunt teorii științifice. De asemenea, astronomia, biologia, geologia, istoria, arheologia, antropologia, geografia etc., sunt discipline științifice care s-au dezvoltat în timp și cu strădanie și constituie instrumentele noastre de cunoaștere a lumii. Sigur că încă există și concluzii științifice care la un moment dat se constată că sunt greșite și ulterior sunt înlocuite, dar să vii să contești o paletă întreagă de discipline științifice, numai pentru a-ți susține un crez, mi se pare o atitudine nocivă.  

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si asa ti-ai justificat big-bang-ul in aria de religie. Pai uite asa si aici. Nu putem sa-i spunem la rau...''bine'' Nu putem sa-i cautam la satan un alt nume. E acelasi satan. Ce ti-am zis eu , nu apartine unei religii. Aia e practica oculta. Daca nu ar avea legatura cu credinta in Dumnezeu , nu ti-ar impune asa ceva. Dar din cate se pare, asa se practica si nu ii putem spune altfel decat atat. Felul cum se manifesta si cerintele acestei practici, nu e doar un crez. Este o necesitate pe care ti-o cere acea practica demonica.  Atata tot.

Editat de Teddy ''-''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
51 minutes ago, Teddy ''-'' said:

si asa ti-ai justificat big-bang-ul in aria de religie.

Pai uite asa si aici. Nu putem sa-i spunem la rau...''bine'' Nu putem sa-i cautam la satan un alt nume. E acelasi satan. Ce ti-am zis eu , nu apartine unei religii. Aia e practica oculta. Daca nu ar avea legatura cu credinta in Dumnezeu , nu ti-ar impune asa ceva. Dar din cate se pare, asa se practica si nu ii putem spune altfel decat atat. Felul cum se manifesta si cerintele acestei practici, nu e doar un crez. Este o necesitate pe care ti-o cere acea practica demonica.  Atata tot.

Teoria Big-bang-ului nu am justificat-o eu, au justificat-o alții. Presupun că e inutil să-ți dau diverse nume în acest sens. Dar reține că, deocamdată, e teoria științifică cea mai bună cu privire la „nașterea” sau apariția universului. 

Restul...nu prea are legătură cu ceea ce discutam.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 minutes ago, Vriies said:

Teoria Big-bang-ului nu am justificat-o eu, au justificat-o alții. Presupun că e inutil să-ți dau diverse nume în acest sens. Dar reține că, deocamdată, e teoria științifică cea mai bună cu privire la „nașterea” sau apariția universului. 

Restul...nu prea are legătură cu ceea ce discutam.

pai da, dar acolo la aria de religie...e religie. Sau se incadreaza si asta la religie. Sa inteleg ca si asta e tot o religie...da?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×