Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Impactul cultural al unui contact cu o civilizație extraterestră

Postări Recomandate

Acum 37 minute, Dr.Jekyll a spus:

Pe mine nu ma intereseaza ce se spune in acel videoclip, pentru asta intru pe youtube nu pe forum. Pe forum intru ca sa vad alte perceptii decat ale mele. Deci ma intereseaza ce idei ti-ai facut tu in urma vizionarii acelui videoclip, idei care probabil au legatura cu subiectul topicului. Deci are rost. Stii de ce? Pentru ca e posibil ca in videoclip sa se bata campii cu gratie, dar tu, cu mintea ta sa tragi o concluzie geniala.

Nu ma refer doar la tine, Lucia.

Mda, macar nu te referi doar la mine...

N-o sa mai comentez pe aici si nici pe alte topice, n-o sa mai postez niciun "videoclip" si o sa postez doar pe la muzica, atunci cand o sa consider eu.

Numai bine!

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lucia, nu a zis nimeni sa nu postezi videoclipuri, imagini, linkuri sau alte articole externe.

Doar sa faci un efort in plus de cateva minute si sa ne scrii ce anume ti-a atras atentia la acel videoclip, care sunt ideile principale care te-au facut sa il postezi pe forum.

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Lucia N a spus:

N-o sa mai comentez pe aici si nici pe alte topice, n-o sa mai postez niciun "videoclip" si o sa postez doar pe la muzica, atunci cand o sa consider eu.

Numai bine!

Eu inca mai postez, inca vreau sa ma bucur ca pot spune ce gandesc, pentru ca nu stiu cat mai pot face asta. Si ar trebui sa ne bucuram cu totii de asta.

Si ar trebui sa nu mai fim atat de agresivi unii cu ceilalti. Traim poate ultimile momente de libertate a gandirii si a exprimarii.

Sunt atat de sceptic in ceea ce priveste cursul civilizatiei umane ca vreau sa sorb si ultimile picaturi de libertate. Fiti mai indulgenti unii cu ceilalti. Poate ca noi suntem ultimii care o mai piutem face.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oki, nu vrea Luci să ne spună, asta e! :laugh: 

Dar îmi place să cred că am putea, totuși, să mergem un picuț mai departe pe tema respectivă. Nu-i așa? :smile:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 9/6/2019 at 7:20 PM, adal* said:

 

Si ar trebui sa nu mai fim atat de agresivi unii cu ceilalti.  

Las-o, bre, cu agresivitatea, că nu-i chiar așa. E mai degrabă ca într-o fabulă:

„Nu există să existe

cetăţeni cu feţe triste.

Toată lumea este grasă,

veselă, politicoasă.”

:laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Civilizatia nu este reprezentata de suma de cunostinte a unui individ sau a unei natii , ci mai ales de simplitatea gândirii , a raporturilor intre indivizi , intre individ si mediul natural , a relatiilor firesti , nealterate de asazisa civilizatie multiculturala ...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a răspunde mai " la obiect " , o civilizatie extraterestra , nu va încerca sa se amestece in cultura terestra pentru ca , nu ar da dovada de civilizatie in sensul exact al acesteia . Deci, nu avem de ce sa ne temem .

Cultura unei civilizatii extraterestre , va fi in mod sigur una cu aspecte strict asumate , încât , imixtiunea nu ar fi posibila , decât in timp. Chiar popoarele care au colonizat alte semintii , au reusit doar in lung timp sa " amestece " cele doua culturi ... Vezi colonizarea romana a Daciei....

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Există foarte multă cerneală consumată de-a lungul timpului pe marginea conceptelor de cultură și civilizație. Cu specificația că  în vremurile mai noi - adică, ăstea ale noastre - în loc de scrierea elegantă cu cerneală pe care o practicau bunicii noștri, noi practicăm bătutul în tastatură.:laugh:

Oricum, ideea era că s-au scris tratate și biblioteci întregi despre conceptele de cultură și civilizație (aici eu l-aș aduce în discuție, printre alții, pe Tudor Vianu) și am putea discuta mult pe marginea acestora.

Dar ce propuneam io colea,  dincolo de analiza termenilor, era strict o încercare de evaluare a impactului cultural al unui contact cu o civilizație extraterestră.

17 hours ago, nelu30 said:

Pentru a răspunde mai " la obiect " , o civilizatie extraterestra , nu va încerca sa se amestece in cultura terestra pentru ca , nu ar da dovada de civilizatie in sensul exact al acesteia . Deci, nu avem de ce sa ne temem .

 Cultura unei civilizatii extraterestre , va fi in mod sigur una cu aspecte strict asumate , încât , imixtiunea nu ar fi posibila , decât in timp. Chiar popoarele care au colonizat alte semintii , au reusit doar in lung timp sa " amestece " cele doua culturi ... Vezi colonizarea romana a Daciei....

Vrei să spui că o civilizație extraterestră ar fi, prin definiție, una benevolentă? Aș zice că aici ar fi nevoie de ceva explicații suplimentare :smile:

Poi, dacă ne gândim bine, de-a lungul istoriei noastre cunoscute, impactul dintre două civilizații de pe Terra situate în arealuri diferite a fost mai tot timpul devastator. Exemplele sunt multiple.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar si daca autoritatile   ar ascunde informatii despre extraterestri , e in  interesul securitatii internationale  sa le tina ascunse.

Nu poti sa stii ce pericole  pot provoca doua miliarde de  fanatici religiosi (musulmani, crestini, iudaici) care ar afla instant ca Dumnezeul lor   nu exista, ca bisericile sunt doar institutii ce le iau banii si toata credinta lor e irelevanta.   Poate sa rezulte un razboi, poate ca oricum fanaticii religiosi ar refuza sa creada in existenta extraterestrilor si ar putea aduce argumente ca totul e un fals orchestrat, ca BLUE BEAM.
Dar majoritatii le-ar fi greu sa accepte ca nu suntem singuri in univers si mai ales, nu suntem deloc SPECIALI asa cum credeam pana acum.
Multi ar refuza apoi sa mai munceasca, sa mai plateasca taxe, avand in cap ideea ca n-ar trebui sa mai respecte autoritatile pamantene.
Pentru politicieni si  afaceristi ar insemna pierderi totale. 
Ar rezulta un HAOS total daca majoritatea oamenilor ar afla ca existenta extraterestrilor e atestata.

Dovedirea existentei extraterestrilor  ar schimba total societatea si tot ceea ce stim nu va mai avea importanta.
Orizonturile stiintifice s-ar largi, mai ales daca am putea interactiona cu ei (desi cred ca extraterestrii nu vor dori niciodata sa comunice cu primitivi ca noi).
Am ajunge insa sa dezvoltam superarme si roboti in asa fel incat ne-am putea autodistruge. 
Mai bine sa nu se  dezvaluiasca  nimic si sa mai treaca timpul pana cand ne vom mai destepta ca specie, sa mai dispara din oameni religiosi.


Daca chiar exista o civilizatie extraterestra super avansata ce ne poate spiona fara sa-i depistam, asta e, sa-i lasam in pace, ca oricum nu pare sa ne influenteze cu ceva. 

Editat de TyriontheDwarf
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
53 minutes ago, TyriontheDwarf said:

Dar si daca autoritatile   ar ascunde informatii despre extraterestri , e in  interesul securitatii internationale  sa le tina ascunse.

Nu poti sa stii ce pericole  pot provoca doua miliarde de  fanatici religiosi (musulmani, crestini, iudaici) care ar afla instant ca Dumnezeul lor   nu exista, ca bisericile sunt doar institutii ce le iau banii si toata credinta lor e irelevanta.   Poate sa rezulte un razboi, poate ca oricum fanaticii religiosi ar refuza sa creada in existenta extraterestrilor si ar putea aduce argumente ca totul e un fals orchestrat, ca BLUE BEAM.
Dar majoritatii le-ar fi greu sa accepte ca nu suntem singuri in univers si mai ales, nu suntem deloc SPECIALI asa cum credeam pana acum.
Multi ar refuza apoi sa mai munceasca, sa mai plateasca taxe, avand in cap ideea ca n-ar trebui sa mai respecte autoritatile pamantene.
Pentru politicieni si  afaceristi ar insemna pierderi totale. 
Ar rezulta un HAOS total daca majoritatea oamenilor ar afla ca existenta extraterestrilor e atestata.

 

Bingo! Ai pus degetul pe bubă! Eu în postarea inițială am zis-o, așa, mai voalat, spunând că vor fi implicații imediate în sfera psihologică, socială, politică, științifică, religioasă. Ăsta este și răspunsul simplu la întrebarea „Bine, bre, dacă ei există și chiar ne monitorizează, de ce nu ne dau dovezi clare despre existența lor? De ce nu au apărut până acum, clar și fără echivoc, astfel încât să știe toată lumea? ” Adică ceva de genul: Hello, suntem aici, iată-ne! Poi, tocmai din cauza motivelor pe care le-ai expus mai sus. Ar rezulta într-adevăr un haos total dacă existența extratereștrilor, care ne mai și monitorizează, ar fi atestată.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×