Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Impactul cultural al unui contact cu o civilizație extraterestră

Postări Recomandate

10 hours ago, Sherlock said:

Nu e chiar ontopic, dar nu stiu unde s-ar potrivi. Nu vreau sa postez la stiri pentru ca nu e o stire oarecare.

 

Dupa ce in iunie 2008 , robotelul Opportunity ( Oppy) a emis ultima transmisiune catre NASA in timpul unei devastatoare furtuni de nisip de pe MARTE :

"Bateria mea e pe terminate si se face intuneric"

Opportunity este statia care ar fi trebuit sa supravietuiasca maxim 20 de zile in atmsfera Martiana, suficient cat sa le transmita celor de la NASA date importante. In schimb, a supravietuit aproape 15 ani, timp in care a transmis valoroase informatii, printre care si cea ca exista apa pe Marte,  si a fost nevoie de un dezastru natural de proportii ca sa o reduca la tacere.

Dupa ce au incercat timp de 8 luni sa o gaseasca , fara niciun succes, alaltaieri NASA si-a luat adio de la Oppy , cu un cantec pe care il avea si Oppy in memoria ei : Billie Holiday " I'll be seeing you"

 

Un adevărat impact cultural ar fi dacă anul ăsta sau la anul, NASA ar primi un mesaj de genul: 

„Salut, sunt Oppy și mi-au reîncărcat bateriile! Nenea Knurh și tanti Ygrend sunt foarte drăguți și mi-au arătat o mulțime de chestii. Acum ne plimbăm de voie. Voi reveni cu informații... :smile: Hai, pa!”

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, Sherlock a spus:

Nu e chiar ontopic,

Si am gasit si legatura cu topicul, o postare de pe tumblr:

Dumnezeule, ganditi-va ca am petrecut sute de ani uitandu-ne la stele si ne intrebam "exista cineva acolo" si sperand si ghicind si imaginandu-ne
pentru că noi, ca specie, am fost atât de singuri și am vrut prieteni atât de tare, am vrut să întâlnim alte specii și am vrut să le vorbim și am vrut să învățăm de la ei și să nu mai fim singurii oameni din univers
și am început să ne dăm seama că lucrurile s-ar putea să nu fie atât de bune pentru noi - ne-am speriat că ne vom extermina unul pe celălalt, ne-am speriat că ne-am distruge permanent planeta,ne- am speriat că în o sută de ani vom fi toți morți și plecați și chiar dacă ar exista și alți oameni acolo sus, nu i-am întâlni niciodată
și apoi
am construit roboți?
și le-am dat nume și le-am dat creiere din siliciu și ne-am prefăcut că sunt oameni și le-am spus : "vrei să mergi să explorezi?" și bineînțeles că au făcut-o, pentru că i-am făcut dupa chipul nostru
și poate că într-o sută de ani nu vom mai fi în preajma, poate că da, planeta va fi un dezastru și toți vom fi morți și dacă alți oameni vor veni din stele, nu vom fi aici să ne întâlnim și să spunem "Bună! ce mai faci! și noi suntem oameni! nu mai ești singur !", poate vom fi plecati
dar am construit roboți, care au invelisuri și creiere metalice și care au nume; și dacă ceilalți oameni vin și spun, "cine erau acești oameni? ce au fost ei?"
roboții pot spune, "atunci când ne-au făcut, ne-au numit Descoperire; ne-au numit Curiozitate; ne-au numit Explorator; ne-au numit Spirit, propabil ca aceste lucruri erau importante pentru ei
și ne-au spus să vă spunem : "Salutari!"

cool.jpg

Editat de Sherlock
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca a mai fost postat ceea ce-a declarat ilustrul om de stiinta, Stephen Howking , insa acesta a lansat mai multe avertismente si despre etraterestri si despre inteligenta artificiala si roboti.

„Dacă extratereștrii ne vor vizita, rezultatul va fi similar celui pe care l-a avut sosirea lui Cristofor Columb în America, ceea ce nu s-a dovedit benefic pentru amerindieni. Trebuie doar să ne uităm la noi înșine pentru a vedea cum se poate manifesta chiar și forma de viață inteligentă”, a declarat acesta, în 2010, pentru Discovery Channel.

Unii spun ca avertismentelelui ar reprezenta un fel de scenarii apocaliptice .

"Programul acesta a fost dedicat ascultării de semnale de la ființe inteligente din altă parte a Universului. Dar Stephen  Hawking a avertizat împotriva încercării de a contacta cu disperare orice ar fi în spațiu. În 2010, a declarat că extratereștrii ar putea, pur și simplu, să atace Pământul pentru resurse și apoi să meargă mai departe."

https://playtech.ro/2018/stephen-hawking-avertismente-apocaliptice/

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
43 minutes ago, Sherlock said:

Si am gasit si legatura cu topicul, o postare de pe tumblr:


și apoi
am construit robotzi?

 

O singură și umilă obiecție: :smile::laugh:

„am construit RObotzi!”

 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In aceasta emisiune am ramas de cateva ori uimita, poate chiar in acea stare de "perplexitate":eek:, mai ales pentru informatiile pe care nu le stiam, sa zic asa! (Se vorbeste si despre OZN si despre un anumit "impact cultural cu o civilizatie extraterestra"...)

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 hours ago, Lucia N said:

In aceasta emisiune am ramas de cateva ori uimita, poate chiar in acea stare de "perplexitate":eek:, mai ales pentru informatiile pe care nu le stiam, sa zic asa! (Se vorbeste si despre OZN si despre un anumit "impact cultural cu o civilizatie extraterestra"...)

 

Poi,  cre că ar fi bine să spui în câteva cuvințele ce s-a  discutat concret despre impactul cultural cu o civilizație extraterestră. Asta ca să putem și noi discta pe marginea afirmațiilor respective.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 17.08.2019 la 22:39, Vriies a spus:

Poi,  cre că ar fi bine să spui în câteva cuvințele ce s-a  discutat concret despre impactul cultural cu o civilizație extraterestră. Asta ca să putem și noi discta pe marginea afirmațiilor respective.

:laugh: Da, la un moment dat m-am gandit la asta, insa nu are niciun rost, mai ales ca stiu deja cum "se discuta" ...

Numai bine, dragi RoportAlieni!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 8/19/2019 at 4:36 PM, Lucia N said:

:laugh: Da, la un moment dat m-am gandit la asta, insa nu are niciun rost, mai ales ca stiu deja cum "se discuta" ...

 

Aici te contrazic. Ba da, are rost să venim cu explicații ale unor anumite crâmpee din postările noastre, articolele sau filmulețe pe care le postăm cu scopul de a argumenta anumite lucruri, atunci când un interlocutor ne cere asta. În caz contrar, se termină dialogul și murim fiecare pe limba lui.  

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 19.08.2019 la 16:36, Lucia N a spus:

:laugh: Da, la un moment dat m-am gandit la asta, insa nu are niciun rost, mai ales ca stiu deja cum "se discuta" ...

Numai bine, dragi RoportAlieni!

Pe mine nu ma intereseaza ce se spune in acel videoclip, pentru asta intru pe youtube nu pe forum. Pe forum intru ca sa vad alte perceptii decat ale mele. Deci ma intereseaza ce idei ti-ai facut tu in urma vizionarii acelui videoclip, idei care probabil au legatura cu subiectul topicului. Deci are rost. Stii de ce? Pentru ca e posibil ca in videoclip sa se bata campii cu gratie, dar tu, cu mintea ta sa tragi o concluzie geniala.

Nu ma refer doar la tine, Lucia.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×