Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Impactul cultural al unui contact cu o civilizație extraterestră

Postări Recomandate

On 12/16/2018 at 11:29 PM, impresie said:

1. Cu siguranță va fi un șoc puternic pentru cei care simt că doar noi suntem în univers.

2. Un șoc ar putea fi (sau a fost deja demult) și de partea extratereștrilor. Ce i-ar face să fie destul de diferiți de noi, ca nivel de înțelegere și ca organism?

1. Clar! 

2. Aici nu prea-s de acord și o să-ți spun de ce. Discutăm de un posibil contact cu o civilizație extraterestră, într-un viitor apropiat. Ori dat fiind nivelul nostru actual de evoluție, implicit cel tehnologic, este foarte probabil ca acest contact, dacă va exista în viitorul apropiat, să se realizaze în arealul nostru, ca să zic așa. Asta pentru că, deocamdată și pe termen scurt , este puțin probabil ca nivelul nostru tehnologic să ne permită accederea la călătorii interstelare. Deci dacă acest contact se va realiza în arealul nostru, înseamnă că discutăm de contactul cu o civilizație care a fost în stare, de-a lungul evoluției, să-și rezolve oareșce probleme proprii apoi să pargurga distanțe imense, interstelare, ca să ajungă la noi (proces care, pt noi, deocamdată, ține de sf sau de un un viitor oarecum îndepărtat). Deci pentru o asemenea civilizație, care deja a trecut de așa-zisa barieră a spațiului, e puțin probabil să fie șocată. Probabil că din călătoriile lor, ei sunt familiarizați cu existența civilizațiilor din univers aflate pe diferite niveluri evolutive.

Ca organism pot fi diferiți de noi, mai mult sau mai puțin. Pot fi și foarte asemănători cu noi și, cine știe, poate chiar „identici”, adică la modul că sub aspectul fizic n-am putea să-i deosebim de noi. Însă ca nivel de evoluție, de înțelegere, fie și prin simplul fapt că ar ajunge până aici, cu siguranță că sunt deasupra noastră. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum nu ar fi prea diferiți de noi, în niciuna din cele 3 "stări" ale omului: trup, minte, suflet.

Unii pot avea avantajul de a fi fost născuți înaintea noastră, și doar mulțumită acestui avans, să fie mai avansați decât noi, ori să fie doar mult mai inteligenți [1], fie per ansamblu, fie câțiva ici-colo. Acest lucru îl putem vedea chiar aici pe Pământ, la o scară mai mică, unde într-un colț măricel al lumii oamenii au ultratehnologii, iar alții, încă au sulițe. În doar câteva sute de kilometri. Și Terra poate fi avansată față de alți de extratereștri (pe care probabil îi vom descoperi, cândva).

Ca trup: Navele lor sunt din metale. Metalele trebuie extrase, tratate, topite pentru a fi turnate în forme semifabricate ori prefabricate. Pentru topire au nevoie de căldură extraordinar de multă și focaliză. În cazul în care nu se folosesc în mod direct de soare, atunci doar focul poate produce acel efect. Focul arde în prezența oxigenului. Ei trăiesc consumând oxigen. Rămâne de aflat dacă în locul apei ei au altfel de lichid.

Ca minte: Ei construiesc. Construiesc... tot nave spațiale. Pentru ce le construisc? Cumva, din motivele scrise de Sherlock? Îmbinarea, totuși, iese din calcul, pentru că nu s-a văzut până acum Prințesă casătorită cu cerșetor ori cu băiat de cartier. Nici Prinț cu cerșetoare ori vagaboandă. Că le construiec fără contact fizic în loc de folosirea utilajelor, rămâne de aflat dacă este doar din tehnologie ori este ceva natural mediului lor. Cumva, să se fi născut contactless.

Ca suflet: Trebuie să aflăm dacă aceia care ne vizitează sunt reprezentanții absoluți ai întregii lor specii. Dacă sunt, atunci ei toți sunt la fel, respiră într-un suflet. Dacă nu, atunci și ei au divergențele lor. Și noi avem divergențe.

Vom discuta și despre valori.

--------------------------------------------------------------------------------------------

[1] Inteligența: inteligența este evaluată contratimp și față de lucruri noi celor doi evaluați. Cu toate că și eu pot rezolva o problemă complexă, însă în 30 de ore consecutive de gândire asupra ei, mă va face mai puțin inteligent decât unul care o rezolvă în 3 ore consecutive de gândire asupra ei. Iar noi vom cu mult mai inteligenți decât altul care o rezolvă în 12345 ore sau care n-o rezolvă deloc. Acest lucru spune despre omenirea în care trăim că este extrem de diferită.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce ar trebui ca navele sa fie facute din metal, neaparat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca navele ar putea sa fie facute din altceva si nu in mare masura din metal, atunci ar insemna ca Stiinta sa admita ca exista si altceva care sa protejeze, deci ar trebui sa recunoasca si apoi sa studieze "Forta", cam ceea ce apare si in Trilogia "Razboiul Stelelor".

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, LuciaD a spus:

Daca navele ar putea sa fie facute din altceva si nu in mare masura din metal, atunci ar insemna ca Stiinta sa admita ca exista si altceva care sa protejeze, deci ar trebui sa recunoasca si apoi sa studieze "Forta", cam ceea ce apare si in Trilogia "Razboiul Stelelor".

Sau poate aliaje de elemente care sunt mai durabile si rezistente decat metalul?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Sherlock a spus:

Sau poate aliaje de elemente care sunt mai durabile si rezistente decat metalul?

Se poate si asta, de aceea am zis mai sus " nu in mare masura din metal".

Editat de LuciaD
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru calatoriile de lunga durata si la mari distante (interplanetare, interstelare, intergalactice, cum se spune), trebuie generata o uriasa energie (se spune ca Omul este capabil sa manifeste aceasta energie, nu stiu daca si tehnologic poate) care sa creeze o "scurtatura", un fel de "culoar", dar care sa ofere si protectia necesara. Unii oameni ii zic  "Gaura de Vierme", despre care se tot vorbeste si se tot fac "scenarii" de catre oamenii de stiinta (se arata destul de des pe la TV, pe canalele de stiinta; sunt multe documentare despre posibilitatea calatoriilor de acest fel).

Editat de LuciaD
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 12/19/2018 at 12:39 AM, impresie said:

 

Unii pot avea avantajul de a fi fost născuți înaintea noastră, și doar mulțumită acestui avans, să fie mai avansați decât noi, ori să fie doar mult mai inteligenți [1],  

--------------------------------------------------------------------------------------------

[1] Inteligența: inteligența este evaluată contratimp și față de lucruri noi celor doi evaluați. Cu toate că și eu pot rezolva o problemă complexă, însă în 30 de ore consecutive de gândire asupra ei, mă va face mai puțin inteligent decât unul care o rezolvă în 3 ore consecutive de gândire asupra ei. Iar noi vom cu mult mai inteligenți decât altul care o rezolvă în 12345 ore sau care n-o rezolvă deloc. Acest lucru spune despre omenirea în care trăim că este extrem de diferită.

E foarte firesc faptul ca unele civilizații din univers să fie mult mai vechi decât noi, să-și fi rezolvat cam de multișor problemele „interne” care ne rod pe noi acum și astfel să fi ajuns la statutul, să-i zicem așa, de evoluție (cunoaștere, înțelegere, inteligență etc.) superioară nouă, celor care populăm planeta în momentul vorbirii.

On 12/19/2018 at 12:39 AM, impresie said:

 

Ca trup: Navele lor sunt din metale.

Metalele trebuie extrase, tratate, topite pentru a fi turnate în forme semifabricate ori prefabricate. Pentru topire au nevoie de căldură extraordinar de multă și focaliză. În cazul în care nu se folosesc în mod direct de soare, atunci doar focul poate produce acel efect. Focul arde în prezența oxigenului. Ei trăiesc consumând oxigen.

Rămâne de aflat dacă în locul apei ei au altfel de lichid.

 

 

Poate mai exact spus, din aliaje complexe care le conferă o serie de calități deosebite. 

Faptul că au devoie de foartă multă căldură și focalizată, într-un cuvânt de „energie”, putem spune că e foarte justificată scara lui Kardashev - din punct de vedere al consumului și producerii de energie. 

Au apă. Hai să nu mergem direct în SF. Vorbim de civilizații asemănătoare nouă. Cu cele total diferite de noi, e greu de stabilit un contact rezonabil, cel puțin nu pe treapta pe care ne aflăm noi acum.

On 12/19/2018 at 12:39 AM, impresie said:

 

 Ei construiesc. Construiesc... tot nave spațiale. Pentru ce le construisc?  

 

 

Simplu. Pentru a explora lumea exterioară, pentru a găsi noi resurse etc. Pur și simplu ăsta-i „mersul înainte”. O civilizație, cu cât evoluează, cu atât încearcă să-și extindă granițele.

On 12/19/2018 at 12:39 AM, impresie said:

 

Ca suflet: Trebuie să aflăm dacă aceia care ne vizitează sunt reprezentanții absoluți ai întregii lor specii. Dacă sunt, atunci ei toți sunt la fel, respiră într-un suflet. Dacă nu, atunci și ei au divergențele lor. Și noi avem divergențe.

 

Ca suflet, poate n-am înțeles exact la ce ai vrut să te referi, însă problema e mai complexă. 

Nu există perfecțiune și tre să nu cădem în „păcatul gândirii” de a-i considera îngeri sau draci. Sigur că și ei au divergențele lor și încă au mult de avansat și ei pe drumul către perfecțiune. Doar că divergențele lor sunt la alt nivel comparativ cu ale noastre. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 12/19/2018 at 8:55 AM, Sherlock said:

De ce ar trebui ca navele sa fie facute din metal, neaparat?

Corectă observație. Nu neapărat din metal. Poate mai exact spus, din aliaje complexe.

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 20.12.2018 la 19:00, Vriies a spus:

Corectă observație. Nu neapărat din metal. Poate mai exact spus, din aliaje complexe. 

 
Este posibil de la un copac, dar nu funcțional)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×