Sari la conținut
Forum Roportal
ocean

Dumnezeu-(in)depententa?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca pui in aceasi "oala" miracolele divine si cele fabricate, da-mi te rog un exemplu de miracol al Iepurasului de Paste :good:

Mai bine da-mi tu un exemplu de miracol divin, si dovedeste-mi ca nu e fabricat. Adica sa imi dovedesti (nu din ce scrie in biblie) ca Dumnezeu a dat potopul si ca in arca au intrat TOATE animalele de pe Pamint, ca a despartit o mare in doua, ca Isus a inviat mortii, a mers pe ape, etc. Sau altele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai bine da-mi tu un exemplu de miracol divin, si dovedeste-mi ca nu e fabricat. Adica sa imi dovedesti (nu din ce scrie in biblie) ca Dumnezeu a dat potopul si ca in arca au intrat TOATE animalele de pe Pamint, ca a despartit o mare in doua, ca Isus a inviat mortii, a mers pe ape, etc. Sau altele.

Eu te rog sa-mi demonstrezi ceva si tu ma pui sa demonstrez altceva. Nu e fairplay. Prima data fa ce te-am rugat apoi voi face si eu ce m-ai rugat sa demonstrez. Promit!!! Sau stii ceva? dovedeste-mi ca exista O SINGURA legatura intre miracolele divine si cele fabricate (ceva de necontestat) gen Mos Craciun iar pentru mine totul e rezolvat, si iti voi dovedi ceea ce doresti. Ce spui?

parerea mea

Editat de ocean

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu te rog sa-mi demonstrezi ceva si tu ma pui sa demonstrez altceva. Nu e fairplay. Prima data fa ce te-am rugat apoi voi face si eu ce m-ai rugat sa demonstrez. Promit!!! Sau stii ceva? dovedeste-mi ca exista O SINGURA legatura intre miracolele divine si cele fabricate (ceva de necontestat) gen Mos Craciun iar pentru mine totul e rezolvat, si iti voi dovedi ceea ce doresti. Ce spui?

parerea mea

Eu nu am ce sa dovedesc fiindca nu cred ca exista miracole. De nici un fel. Si asta este legatura intre miracolele "divine" si cele fabricate. Sunt toate fabricate. Nu vine Mos Craciun pe 25 decembrie cum nici Isus nu s-a nascut atunci. Si nici unul din ei nu face miracole. Asta este legatura.

Acum sunt curios sa imi arati tu diferenta intre ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o:poate avem nasul prea mare !

:good: cu siguranta ca da!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am ce sa dovedesc fiindca nu cred ca exista miracole. De nici un fel. Si asta este legatura intre miracolele "divine" si cele fabricate. Sunt toate fabricate. Nu vine Mos Craciun pe 25 decembrie cum nici Isus nu s-a nascut atunci. Si nici unul din ei nu face miracole. Asta este legatura.

Acum sunt curios sa imi arati tu diferenta intre ele.

Mos Craciun nu exista deci nu face miracole :good: Iisus exista iar miracolul sau il cunosti doar crezand in El, altfel orice lucru, fenomen, reactie............totul ti se pare ca e ori coincidenta ori noroc, vei dori sa explici logic, si uneori vei putea, alteori vei spune ca e prea greu sa-ti explici tu insuti, insa de fiecare data, stii ca a fost Dumnezeu. E degradant atat pentru un crestin cat si pentru un ateu sa amestece aceste doua lucruri, pentru crestin deoarece.......e o prostie iar pentru un ateu, unul cu minim de bun simt, nu va face subiect de gluma credinta atator persoane. Tu, punand laolalta aceste lucruri cred ca faci doar bataie de joc din credinta. Tu nu esti in masura sa spui asa ceva, cum nici eu nu te judec pentru faptul ca tu nu crezi in miracole.

parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mos Craciun nu are credibilitate istorica. Iisus are.

 

Iisus nu s-a nascut pe 25 decembrie. Nu exista o data clara a nasterii lui. Data de 25 decembrie era un fel de zi nationala in Imperiul Roman, o zi in care toate religiile isi serbau zilele importante. Crestinismul a facut la fel. Nu vad nimic rau in asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mos Craciun nu exista deci nu face miracole :yes: Iisus exista iar miracolul sau il cunosti doar crezand in El, altfel orice lucru, fenomen, reactie............totul ti se pare ca e ori coincidenta ori noroc, vei dori sa explici logic, si uneori vei putea, alteori vei spune ca e prea greu sa-ti explici tu insuti, insa de fiecare data, stii ca a fost Dumnezeu. E degradant atat pentru un crestin cat si pentru un ateu sa amestece aceste doua lucruri, pentru crestin deoarece.......e o prostie iar pentru un ateu, unul cu minim de bun simt, nu va face subiect de gluma credinta atator persoane. Tu, punand laolalta aceste lucruri cred ca faci doar bataie de joc din credinta. Tu nu esti in masura sa spui asa ceva, cum nici eu nu te judec pentru faptul ca tu nu crezi in miracole.

parerea mea

Imi pare rau daca te-ai simtit jignit. Nu a fost intentia mea asta. Insa acestea au fost cele doua imagini pe care le-am perceput ca miracole in copilarie. Miracolul Craciunului si miracolul Invierii. Insa in timp mi-am dat seama ca amindoua sunt o fabulatie si nu am mai crezut in ele.

Faptul ca un lucru scapa logicii mele nu inseamna ca este un miracol. Nu pot sa imi dau seama ce trucuri fac magicienii pe scena, insa stiu ca nu este magie. Nu stiu cum au fost convinsi apostolii ca Isus a inviat morti si a inviat dintre morti, insa stiu ca asta nu poate fi dovedit. Si atunci nu imi permit sa cred in ceva fara sa am dovezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre miracolul invierii exista o intreaga literatura pe care o puteai consulta, chiar daca nu esti deacord cu fenomenul. Si pentru Mos Craciun ar exista o literatura, dar aici e vorba in mod clar de un basm.

 

=============================

 

Logica ta s-a cristalizat in interiorul simturilor. Simturile fiind limitate, inseamna ca si logica ta este limitata. Stiinta - si aici ma refer la stiintele de frontiera - fac posibila existenta miracolelor.

 

Termenul de miracol are un inteles destul de dubios. E legat de SUPRANATURAL. In realitate nu exista SUPRANATURAL. Supranaturalul nu e altceva decat naturalul pe care nu il intelegem. Miracolele sunt fenomene care intervin in aria ingusta a intelegerii noastre, provenind dintr-o arie cu mult mai larga, despre care nu stim foarte multe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Despre miracolul invierii exista o intreaga literatura pe care o puteai consulta, chiar daca nu esti deacord cu fenomenul. Si pentru Mos Craciun ar exista o literatura, dar aici e vorba in mod clar de un basm.

Te referi la Biblie? Asta este o singura carte. Te referi la scrierile teologilor inspirate din biblie? Tot aia...

 

=============================

 

Logica ta s-a cristalizat in interiorul simturilor. Simturile fiind limitate, inseamna ca si logica ta este limitata. Stiinta - si aici ma refer la stiintele de frontiera - fac posibila existenta miracolelor.

Poate pseudostiinte.

 

Termenul de miracol are un inteles destul de dubios. E legat de SUPRANATURAL. In realitate nu exista SUPRANATURAL. Supranaturalul nu e altceva decat naturalul pe care nu il intelegem. Miracolele sunt fenomene care intervin in aria ingusta a intelegerii noastre, provenind dintr-o arie cu mult mai larga, despre care nu stim foarte multe.

Asta iti spun si eu. Lucrurile pe care oamenii nu si le-au explicat le-au numit miracole. Mai intii au fost fulgerele. Dupa aceea au fost inundatiile. Etc. Si unde sunt "miracolele divine"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi pare rau daca te-ai simtit jignit. Nu a fost intentia mea asta. Insa acestea au fost cele doua imagini pe care le-am perceput ca miracole in copilarie. Miracolul Craciunului si miracolul Invierii. Insa in timp mi-am dat seama ca amindoua sunt o fabulatie si nu am mai crezut in ele.

Faptul ca un lucru scapa logicii mele nu inseamna ca este un miracol. Nu pot sa imi dau seama ce trucuri fac magicienii pe scena, insa stiu ca nu este magie. Nu stiu cum au fost convinsi apostolii ca Isus a inviat morti si a inviat dintre morti, insa stiu ca asta nu poate fi dovedit. Si atunci nu imi permit sa cred in ceva fara sa am dovezi.

eu chiar m-am gandit ca din copilaria ta se trage aceasta neincredere pentru miracole. Insa miracolele copilariei sunt intr-adevar fabricate de oameni, pentru o lume mai buna, plina de sperante, pentru o maturizare mai buna, pentru A CREDE. Dar de aici pana la magicieni este cale lunga, dar si acele "miracole" sunt binevenite, de ce nu? reflecta spiritul uman ce cauta SA CREADA. Iar faptul ca tu spui ca Iisus nu s-a nascut pe 25 dec..........bine, sa spunem ca nu s-a nascut, dar atunci cand???? Nu poti spune ca nu a existat deoarece sunt mult prea multe dovezi care sa ateste existenta Sa si nu ma refer aici la Biblie (nicidecum). Nu spun aceste lucruri din rautate, insa ar trebui sa-ti revii din copilarie, sunt multe lucruri ce le poti descoperi crezand, crede-ma :yes:

parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×