Sari la conținut
Forum Roportal
ocean

Dumnezeu-(in)depententa?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai nu e nici o diferenta intre cele doua tipuri de miracole....

Inca unul........ ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inca unul........ :P

da...si mai pune unul ! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
;) Mai omule, miracolele create de societate pentru societate sunt una (mos craciun, iepuras, etc), altceva sunt miracolele legate de Dumnezeu. Nu-mi place sa ma repet si asta o scriu pt ultima oara: faceam referire la miracolele divine. Nici eu nu cred in Mos Craciun,( si sincer nu mi-a fost greu sa ma despart de acest obicei) insa cred in miracolele ce le poate face Dumnezeu. Divinitatea nu are nicio legatura cu spirindusii. Cu alte cuvinte poti crede in miracolele divine nu in cele create de oameni.

pe de alta parte, daca eu faceam referire la miracolele divine, tu de ce te aperi spunand ca tu faci referire la cele "lumesti". Nu mi se pare o discutie foarte echilibrata, (eu vorbesc despre ceva, tu despre altceva) :P

parerea........multora

Pentru mine miracole inseamna miracole, si atit (indiferent cine le face). Singurul miracol pe care il cunosc eu este miracolul vietii (si asta probabil fiindca depaseste puterea mea de intelegere). Poate imi dai tu exemple, si imi si dovedesti, existenta unor miracole (divine). Tare as vrea sa ma convingi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
[dan marius]Problema e ca unii au nevoie de aprobarea din partea altora ca sa considere ca sint pe drumul bun (din punctul de vedere al credintei personale). Aia nu e credinta, e doar dependenta...

 

...ceea ce inseamna ca in sufletul tau, a incoltit indoiala!

...no ofense!

:good:

mai mai...unde stateau psihologii si eu nu stiam. :o:

De ce trebuie cineva sa aiba probleme de credinta daca vrea sa vorbeasca despre ceva anume?!?

Chiar nu inteleg!

XXX

[equilibrium]

Nici eu nu ma refeream la Dumnezeu. Ma refeream la miracole. Nu cred ca un mos vine pe horn sa imi aduca fericirea in casa, nu cred in morti care invie. Indiferent de ce imi spun parintii, sau religia, sau societatea, fara dovezi nu pot sa ii cred.

 

 

Pai nu e nici o diferenta intre cele doua tipuri de miracole....

 

[raul maniac]da...si mai pune unul...:D

 

Of,of ,of...voi cautati dovezi ,si le aveti chiar sub nasul vostru.Chiar in fata voastra. :o:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:good:

mai mai...unde stateau psihologii si eu nu stiam. :D

De ce trebuie cineva sa aiba probleme de credinta daca vrea sa vorbeasca despre ceva anume?!?

Chiar nu inteleg!

 

din ciclu:parerea mea

 

cand cred in ceva , cred cu toata fiinta mea, fara urma de indoiala.

daca incep sa-mi pun intrebari...inseamna ca ceva este "putred".

XXX

Of,of ,of...voi cautati dovezi ,si le aveti chiar sub nasul vostru.Chiar in fata voastra. :o:

:o: poate avem nasul prea mare !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...ceea ce inseamna ca in sufletul tau, a incoltit indoiala!

...no ofense!

 

nu neaaparat :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu neaaparat :o:

 

:D esti un pic :good: , dar se iarta !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru mine miracole inseamna miracole, si atit (indiferent cine le face). Singurul miracol pe care il cunosc eu este miracolul vietii (si asta probabil fiindca depaseste puterea mea de intelegere). Poate imi dai tu exemple, si imi si dovedesti, existenta unor miracole (divine). Tare as vrea sa ma convingi.

Daca pui in aceasi "oala" miracolele divine si cele fabricate, da-mi te rog un exemplu de miracol al Iepurasului de Paste :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca pui in aceasi "oala" miracolele divine si cele fabricate, da-mi te rog un exemplu de miracol al Iepurasului de Paste :o:

:good: "MOS CRACIUN !"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, serios, sunt curios.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×