Sari la conținut
Forum Roportal
ocean

Dumnezeu-(in)depententa?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vei gasi interventia divina doar daca vrei cu adevarat sa o gasesri... daca o vrei suficient de mult pentru a o inventa.

Eu urmaresc cu atentie toate posturile tale in speranta ca obiectivitatea ta sa-mi dea puterea de a vedea daca nu alunec prea tare in misticism.Daca as inventa eu asa ceva mi-ar fi sila de ceea ce am inventat.De aceea incerc cu toata umilinta mea de vierme cu aspect de om sa ma apropii de natura sa divina.N-as face-o daca n-as stii ca el exista.Nu incerc sa te conving nici sa ma conving pe mine insami.Stiu!Desi vei lua in ras cele spuse de mine nu ma pot dezice de ceea ce cred peste firea mea impulsiva si cu toate relele asociate ei de catre comoditatea mea.

:crazy:

De ce mi-ai sters postul de la Dan-Marius vs Cioanas?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu urmaresc cu atentie toate posturile tale in speranta ca obiectivitatea ta sa-mi dea puterea de a vedea daca nu alunec prea tare in misticism.Daca as inventa eu asa ceva mi-ar fi sila de ceea ce am inventat.

In momentul in care ajungi sa iti inventezi propria ta realitate (adica ca persoana) te agati de ea ca innecatul de orice pai... nu numai ca nu ti-ar fi sila, dar ai prefera-o pe aia in oricarei alteia.

De aceea incerc cu toata umilinta mea de vierme cu aspect de om sa ma apropii de natura sa divina.

Nu incerca sa te apropii... ai fost intotdeauna acolo. Nu o mai cauta in biblie, sau in icoane... caut-o in tine insuti.

N-as face-o daca n-as stii ca el exista.Nu incerc sa te conving nici sa ma conving pe mine insami.Stiu!Desi vei lua in ras cele spuse de mine nu ma pot dezice de ceea ce cred peste firea mea impulsiva si cu toate relele asociate ei de catre comoditatea mea.

:crazy:

De ce mi-ai sters postul de la Dan-Marius vs Cioanas?

N-am sters nici un mesaj. Nu stiu despre ce e vorba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai i-au trebuit 40 de ani pt un drum de 2 saptamani....cam ca romanii in tranzitie :crazy:

da sindromul tau cum e? :crazy:

dupa treizeci si ceva de ani, unii incearca sa-mi sugereze ca tatal meu, nu este tatal meu,

ci Avraam ar fi tatal meu ! :lol2:

...dar s\ar putea cam pe la 40 sa reuseasca! :roll:

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dupa treizeci si ceva de ani, unii incearca sa-mi sugereze ca tatal meu, nu este tatal meu,

ci Avraam ar fi tatal meu ! :lol2:

...dar s\ar putea cam pe la 40 sa reuseasca! :crazy:

al tau imi place mai mult....facem schimb :crazy:

:roll: :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred...cred ca Dumnezeu exista, ne vegheaza si ne vrea numai binele....desi drept sa spun ma chinui sa inteleg cate ceva si nu prea imi iese...si asta chiar la lucrurile mai importante :crazy: ...oricum El nu are nevoie de noi,exista si fara ca cineva sa creada in El. Eu una ma straduiesc sa cred, pt ca, in ciuda tuturor momentelor de indoiala, de razvratire sau pur si simplu de nepasare ajung de fiecare data la aceeasi concluzie...ca eu cred in El...

parca Pascal spunea ca daca Dumnezeu nu exista si tu crezi in El nu pirzi nimic, daca exista si crezi castigi totul, dar daca exista si nu crezi, atunci pierzi totul :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:crazy: Ma uit la fiecare topic si in fiecare exista discutii off topic, parca subiectele ar fi puse acolo de ochii celor ce vin pt prima data pe site. in rest, aceleasi discutii lipsite de sens, aceleasi argumente slabe si aceleasi pareri, exprimate de mii de ori.

Pentru ce mai avem nevoie de subiecte daca nu le respectam? Recunosc, si eu am deviat uneori de la subiect, insa unii fac din acest lucru un sport.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:crazy: Ma uit la fiecare topic si in fiecare exista discutii off topic, parca subiectele ar fi puse acolo de ochii celor ce vin pt prima data pe site. in rest, aceleasi discutii lipsite de sens, aceleasi argumente slabe si aceleasi pareri, exprimate de mii de ori.

Pentru ce mai avem nevoie de subiecte daca nu le respectam? Recunosc, si eu am deviat uneori de la subiect, insa unii fac din acest lucru un sport.

:crazy:

ocean, pai nu asta da frumusete vietii!

cum ar fi viata, daca am traii doar dupa reguli stricte?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:crazy:

ocean, pai nu asta da frumusete vietii!

cum ar fi viata, daca am traii doar dupa reguli stricte?

Da......se poate...... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In momentul in care ajungi sa iti inventezi propria ta realitate (adica ca persoana) te agati de ea ca innecatul de orice pai... nu numai ca nu ti-ar fi sila, dar ai prefera-o pe aia in oricarei alteia.

 

Nu incerca sa te apropii... ai fost intotdeauna acolo. Nu o mai cauta in biblie, sau in icoane... caut-o in tine insuti.

 

N-am sters nici un mesaj. Nu stiu despre ce e vorba.

Chiar si cand intrun acces de patetism dea dreptul desantat incerc sa te induplec sa imi dai voie sa imi recit crezul nu ma lasi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×