Sari la conținut
Forum Roportal
ocean

Dumnezeu-(in)depententa?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Chiar credeti ca Dumnezeu ne iarta, ne ajuta cand avem nevoie de un miracol, ne trece peste obstacole? Sau credeti ca si noi avem indepententa si forta proprie pentru a ne ajuta singuri in momentele grele?Oare nu putem fi si noi miracole, independente de Dumnezeu? Ce anume a facut pentru tine ca sa crezi ca e Dumnezeu absolut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

alt topic?!

Puteai sa incadrezi asta intr-unul din cele deja existente.. sunt sigura ca ai fi gasit unde...Devine obositor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
alt topic?!

Puteai sa incadrezi asta intr-unul din cele deja existente.. sunt sigura ca ai fi gasit unde...Devine obositor...

Vrei sa spui pictisitor, nu? De cite mesaje si discutii o fi avind nevoie unii pentru a-si sustine credinta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vrei sa spui pictisitor, nu? De cite mesaje si discutii o fi avind nevoie unii pentru a-si sustine credinta?

De ce plictisitor?Eu cred ca se poate discuta despre chestia asta!

Personal cred ca poti sa iti traiesti "viata" de crestin in independenta,fara sa il consideri pe Dzeu un factor important in viata ta(spirituala).Daca la asta te refereai(?) atunci intrebarea este "sa te poti considera neprihanit"prin fapte?

De exemplu...poate un numar anume de milostenii sa ne dea iertare?Sau cum faceau vechii crestini odata,vindeau oamenilor "iertarea" pe bani. :blink: ...interesant !!

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce plictisitor?Eu cred ca se poate discuta despre chestia asta!

Personal cred ca poti sa iti traiesti "viata" de crestin in independenta,fara sa il consideri pe Dzeu un factor important in viata ta(spirituala).Daca la asta te refereai(?) atunci intrebarea este "sa te poti considera neprihanit"prin fapte?

De exemplu...poate un numar anume de milostenii sa ne dea iertare?Sau cum faceau vechii crestini odata,vindeau oamenilor "iertarea" pe bani. :blink: ...interesant !!

 

cresd ca:

"cei care cred cu adevarat in El nu-i pun la indoiala exitenta...doar noi o facem ! De ce?"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vrei sa spui pictisitor, nu? De cite mesaje si discutii o fi avind nevoie unii pentru a-si sustine credinta?

Eu nu-mi sustin credinta, se sustine singura.

Pe de alta parte, de ce nu? E forumul Credinta si Spiritualitate, eu nu cred ca am nimerit la cel dedicat ateilor, unde ei ar putea sa-si sustina lipsa credintei. Deci atat timp cat sunt intr-un astfel de topic, de ce sa nu-mi sustin credinta?

parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu-mi sustin credinta, se sustine singura.

Pe de alta parte, de ce nu? E forumul Credinta si Spiritualitate, eu nu cred ca am nimerit la cel dedicat ateilor, unde ei ar putea sa-si sustina lipsa credintei. Deci atat timp cat sunt intr-un astfel de topic, de ce sa nu-mi sustin credinta?

parerea mea

Problema e ca unii au nevoie de aprobarea din partea altora ca sa considere ca sint pe drumul bun (din punctul de vedere al credintei personale). Aia nu e credinta, e doar dependenta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema e ca unii au nevoie de aprobarea din partea altora ca sa considere ca sint pe drumul bun (din punctul de vedere al credintei personale). Aia nu e credinta, e doar dependenta...

Nu am cerut nici un fel de aprobare, nu stiu de ce te referi la asa ceva. Eu vroiam doar sa vad alte pareri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am cerut nici un fel de aprobare, nu stiu de ce te referi la asa ceva. Eu vroiam doar sa vad alte pareri.

 

...ceea ce inseamna ca in sufletul tau, a incoltit indoiala!

...no ofense!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista libertate. Depindem de orice in jurul nostru: depindem de aerul pe care il respiram, depindem de mancare, de apa, de haine, de societate, de asigurarile sociale, de cei din jur.

Editat de Pixelut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×