Sari la conținut
Forum Roportal
flo_74

Cum pot sa scap de medicamente ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu sunt mare amatoare de teatru, dar am vazut vreo doua jocuri de rol in At de nu stiam ce sa fac, sa rad sau sa plang. :roll:

Am ramas cu gura cascata :))

 

La jocul de rol se vede de care CPU are terapeutul, replica corecta in timp real.

 

La terapie de grup da, sunt faze haioase daca esti spectator neutru si fara cunostiinte de psihologie.

 

Filmul The Dream Team cu Michael Keaton mi-a placut mult. Am ras mult la filmul ala. Psihologul cu grupul sau de terapie formeaza o echipa de vis, iar in final pacientii prind gust de viata. Reusit film!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La jocul de rol se vede de care CPU are terapeutul, replica corecta in timp real.

 

La terapie de grup da, sunt faze haioase daca esti spectator neutru si fara cunostiinte de psihologie.

 

Filmul The Dream Team cu Michael Keaton mi-a placut mult. Am ras mult la filmul ala. Psihologul cu grupul sau de terapie formeaza o echipa de vis, iar in final pacientii prind gust de viata. Reusit film!

 

ce e acela CPU? gata, am aflat. :roll:

Editat de Kallisti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa fim seriosi ca nu se implica afectiv terapeutul in suferinta clientilor, daca o face, pozitiv sau negativ (asa zisul transfer si contratransfer) e doar teatru.
Transferul este al pacientului relativ la terapeut si contratransferul este reactia inconstienta(ca si transferul) a terapeutului fata de pacient.
Terapeutul se implica afectiv in sensul ca are sentiment pentru scopul terapiei, pentru binele final al celui suferind, are simtul raspunderii de a-l face bine in ciuda opozitiei pacientului de a se face bine.
Terapeutul a fost si el candva cel putin bolnavior. Stie intr-un fel prin ce trece pacientul si pe proprie piele ce este rezistenta la tratament. Simtind impreuna cu pacientul dar pastrand si scopul terapiei poate sa aleaga momentele in care sa intervina.
Daca s-ar implica terapeutul emotional in problemele clientului dupa cum le expune clientul, ar ajunge amandoi la balamuc.
Se poate si altfel: sa arate pacientului ca poate simti impreuna cu pacientul aratandu-i ca poate tolera ceea ce pacientului i se pare de nesuportat. Daca sa implica afectiv nu inseamna ca este una cu pacientul, ca sa spuna "nu mai da mustele alea spre mine!"
ce e acela CPU?
Central processing unit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Transferul este al pacientului relativ la terapeut si contratransferul este reactia inconstienta(ca si transferul) a terapeutului fata de pacient.Terapeutul a fost si el candva cel putin bolnavior. Stie intr-un fel prin ce trece pacientul si pe proprie piele ce este rezistenta la tratament. Simtind impreuna cu pacientul dar pastrand si scopul terapiei poate sa aleaga momentele in care sa intervina.Se poate si altfel: sa arate pacientului ca poate simti impreuna cu pacientul aratandu-i ca poate tolera ceea ce pacientului i se pare de nesuportat. Daca sa implica afectiv nu inseamna ca este una cu pacientul, ca sa spuna "nu mai da mustele alea spre mine!"Central processing unit

 

Asadar transferul face parte din "riscurile" meseriei de terapeut. Iar contratransferul tine de puterea terapeutului de a se controla. Stiu ca in contratransfer, terapeutul "manipuleaza" constient in sens pozitiv clientul (adica pe directia care il poate vindeca reprogramandu-i subconstientul). Sunt terapeuti care fac contratransfer "controlat" prin care lucreaza pe subconstientul clientului si tocmai aici e "maiestria".

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asadar transferul face parte din "riscurile" meseriei de terapeut. Iar contratransferul tine de puterea terapeutului de a se controla. Stiu ca in contratransfer, terapeutul "manipuleaza" constient in sens pozitiv clientul (adica pe directia care il poate vindeca reprogramandu-i subconstientul). Sunt terapeuti care fac contratransfer "controlat" prin care lucreaza pe subconstientul clientului si tocmai aici e "maiestria".

 

Da, da , asta e manevra!

De-asta terapeutul se duce cu contratransferul lui in supervizare. Sa si-l analizeze acolo, si sa vina inapoi la pacient cu lectia facuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...saracu' ,,dependent"...,daca nu a urmat sfatul lui Jedi intre timp,dupa raspunsurile date...sigur ajunge la dezintoxicare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...saracu' ,,dependent"...,daca nu a urmat sfatul lui Jedi intre timp,dupa raspunsurile date...sigur ajunge la dezintoxicare.

i-am zis si eu sa mearga in terapie, nu numai Jedi.

Moama ce tzatzeeeeeeeeee ai!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, da , asta e manevra! De-asta terapeutul se duce cu contratransferul lui in supervizare. Sa si-l analizeze acolo, si sa vina inapoi la pacient cu lectia facuta.
Au au, ce CPU trebuie sa aiba terapeutul la grup, multi-threading...
i-am zis si eu sa mearga in terapie, nu numai Jedi. Moama ce tzatzeeeeeeeeee ai!
Kallisti, esti sigura ca nu esti baiat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Au au, ce CPU trebuie sa aiba terapeutul la grup, multi-threading...Kallisti, esti sigura ca nu esti baiat?

iertati-ma dar a aparut copilul care tine mortis sa zica ceva: multi-deep-throating.

sigura. nici macar baiat de baiat. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iertati-ma dar a aparut copilul care tine mortis sa zica ceva: multi-deep-throating.

sigura. nici macar baiat de baiat. :roll:

 

ne adopti pe noi astia de pe forum daca tot nu ai de gand sa ti-i faci pe ai tai?

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×