Sari la conținut
Forum Roportal
marosanul

calculatoare

Postări Recomandate

ma poate ajuta cineva in legatura cu "minunatul" meu hard MAXTOR???

l-am avut pe un calculator a mers o vreme destul de scurta, acum nu stiu daca hard-ul e devina, dar sistemul se tot blocheaza, mai nou nici nu intra in sistem ca ma lasa cu ochii-n soare.

l-am pus pe un alt calculator, l-am formatat si...surpriza, in loc de 40G cat are hard-ul sistemul il vede la 27G

unde am gresit, si cum pot sa rezolv situatia asta???????????

please!!!!!!! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Paiiii ... nu prea imi vine sa cred ca HDD-ul e de vina !!! Blocarile de sistem de operare apar atunci cand ai probleme soft ( instalare gresita, virusei, troieni ... bla bla )!!! Faza ca iti vede doar 27 GB se datoreaza faptului ca nu l-ai formatat cum trebuie sau partitia pe care era sistemul inainte ( asta daca ai avut HDD-ul partitionat ) ai lasat-o stearsa si nu ai mai formatat-o !! sfatul meu : CD cu XP boot-abil si reiei procesul de instalare de la inceput cu tot cu operatiunile de formatare aferente fiecarei partitii ( partitia de sistem: suficient 15 GB iar partitia de date restul) !!! Daca nu te descurci lasa mesaj !! Spor la treaba !! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa folosesti si programele incorporate in win ...settings/control panel/Administrative Tools/storage/disk managament,o sa tit apara aici hardul , partitiile si nepartitiile....ca sa formatezi partea dorida dai click dreapta pe forma Unpartion( hadul o sa iti apara sectionat in patrate sau dreptunghiuri ..dupa litera si marime) si apesi pe FORMAT... ...si ziceai ca ti se mai blocheaza hardul,asta se poate intampla si la software ..da se mai intampla si atunci cand e stricat hardul sau nu face ide-ul contact cum trebuie ...verifica firele,impingele mai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu iti recomand sa mergi la firma de la care ai cumparat calculatorul si sa-i faci o verificare amanuntita sau dak nu este posibil sa incerci cu o alta sursa ca am avut si eu astfel de probleme si era de la sursa! cu formatarea ... foloseste norton patition magic si nu o sa mai ai aceasta problema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"minunatul" meu hard MAXTOR???

 

Bine punctat ''minunat". Maxtoru' meu a crapat la 2 luni de la cumparare :friends: Se spune ca, din greseala, a intrat in tara un lot cu probleme din fabrica (poate fi si de pe vapor). O sa ti-l schimbe la service.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine punctat ''minunat". Maxtoru' meu a crapat la 2 luni de la cumparare :friends: Se spune ca, din greseala, a intrat in tara un lot cu probleme din fabrica (poate fi si de pe vapor). O sa ti-l schimbe la service.

Am vazut destul de multe Maxtor "busite". Mai multe decat Seagate sau IBM. In mod clar, mult mai multe decat Seagate SCSI sau IBM SCSI, ambele categorii SCSI vanzandu-se cu 5 ani garantie (!). Dar de la un Maxtor care si pe site-ul lor apare in categoria "low-end", nu te poti astepta la prea multe. Mai bine nu-l cumperi deloc.

 

Nu prea exista hdd-uri "de pe vapor". Fabricarea unui hdd e destul de dificila, ca sa fie la adapost de piratarea productiei. Dar importatorii romani au un talent incredibil in a gasi loturi declasate si produse "refurbished", orice, numai sa fie ieftin :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×