Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

Religia, Legea si frica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un repros pe care ateii il aduc constant credinciosilor e frica. Frica de Dumnezeu. In opinia lor ateii sunt lipsiti de frica.

 

Oare?

 

Eu consider ca frica e un componet important al vietii sociale. Legea se bazeaza tocmai pe frica. Mi-e frica sa fur si mi-e frica sa ucid. Mi-e frica sa semnez declaratii false, sa insel etc. Mi-e frica.

 

Cat de liber sunt in realitate? Oare nu cumva absenta fricii ar aduce haos?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un repros pe care ateii il aduc constant credinciosilor e frica. Frica de Dumnezeu. In opinia lor ateii sunt lipsiti de frica.

Oare?

Eu consider ca frica e un componet important al vietii sociale. Legea se bazeaza tocmai pe frica. Mi-e frica sa fur si mi-e frica sa ucid. Mi-e frica sa semnez declaratii false, sa insel etc. Mi-e frica.

Cat de liber sunt in realitate? Oare nu cumva absenta fricii ar aduce haos?

 

cred ca:

nu, ateii nu sunt lipsiti de frica, doar ca frica lor nu se raporteaza la valorile morale ale majoritatii, au pur si simplu alte repere.

pai s-a mai discutat pe ideea de libertate, eu personal nu ma consider un om liber, fizic-in nici un caz, atata timp cat suntem guvernati de neputinta, de legi, etc; iar ca spirit- oarecum, pentru ca nu de putine ori , deciziile tale pot intra in rezonanata negativa cu cei din jur.

absenta fricii din viata noastra ar produce pentru unii haos, iar pentru ceilalti echilibru.;astfel lume nu ar deveni nici mai buna, dar nici mai rea decat in prezent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Canalul Discovery a avut o serie de documentare despre criminalii in serie. Reclama mi s-a parut geniala:

 

Cu totii avem impulsuri criminale. Haideti sa-i cunoastem pe puntinii care nu si le pot stapani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Canalul Discovery a avut o serie de documentare despre criminalii in serie. Reclama mi s-a parut geniala:

 

Cu totii avem impulsuri criminale. Haideti sa-i cunoastem pe puntinii care nu si le pot stapani.

:stars: da, dar de ce crezi ca id-ul meu este....maniac ! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un repros pe care ateii il aduc constant credinciosilor e frica. Frica de Dumnezeu. In opinia lor ateii sunt lipsiti de frica.

 

Oare?

 

Eu consider ca frica e un componet important al vietii sociale. Legea se bazeaza tocmai pe frica. Mi-e frica sa fur si mi-e frica sa ucid. Mi-e frica sa semnez declaratii false, sa insel etc. Mi-e frica.

 

Cat de liber sunt in realitate? Oare nu cumva absenta fricii ar aduce haos?

Asa cum ajungi sa iubesti ceea ce te face sa suferi (sindromul Helsinki), frica (mai ales frica patologica) poate duce de-a lungul generatiilor la altceva. La dragoste, de exemplu.

Si da, legea implica o anume doza de frica, sub o forma sau alta.

 

:stars: da, dar de ce crezi ca id-ul meu este....maniac ! :blink:

Pentru ca ti-ar place sa fii unul. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un repros pe care ateii il aduc constant credinciosilor e frica. Frica de Dumnezeu. In opinia lor ateii sunt lipsiti de frica.

Oare?

Eu consider ca frica e un componet important al vietii sociale. Legea se bazeaza tocmai pe frica. Mi-e frica sa fur si mi-e frica sa ucid. Mi-e frica sa semnez declaratii false, sa insel etc. Mi-e frica.

 

Cat de liber sunt in realitate? Oare nu cumva absenta fricii ar aduce haos?

In relatia adevaratului crestin cu Dumnezeu, frica nu-si are locul...decat atunci cand pacatuim ca si Adam, si incercam sa ne ascundem, temandu-ne viata. In aceasta relatie frica este intotdeauna inlocuita cu respectul si iubirea, care intotdeauna vin in urma cunoasterii Adevaratului Dumnezeu, Creatorul cerului si al pamantului.

Ma tot gandesc ce ar simti Dumnezeu ca Tata al nostru, sa vada ca noi Il urmam ca o turma terorizata, din frica? :blink: Cum S-ar simti El? Un dictator oarecare ar fi in extaz, dar Dumnezeul nostru nu este un dictator. El nu dicteaza, ci lasa libera alegere tuturor oamenilor.

Cea mai mare bucurie a dusmanului lui Dumnezeu, ar fi ca noi sa-L urmam pe Dumnezeu din frica, inspaimantati. Pentru ca in acest caz, acuzatiile lui ar fi fondate, noi crestinii incercand sa ne platim castigarea vietii proprii prin frica. Iov, omul lui Dumnezeu, a fost acuzat ca Il urmeaza pe Dumnezeu tot dintr-un interes personal, si nu din iubire, lucru care a fost demonstrat ca neadevarat si care l-a descoperit pe Satan ca mincinos si tatal minciunii. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si da, legea implica o anume doza de frica, sub o forma sau alta.

 

...si cam care e legea aceea care implica doza de frica? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...si cam care e legea aceea care implica doza de frica? :yahoo:

Legea in general, adica toate legile. Altfel n-ar fi legi. :blink: :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Legea in general, adica toate legile. Altfel n-ar fi legi. :yahoo: :o:

:blink:

sigur ca da, insa de ce sa ai aceea doza de frica, daca traiesti in concordanta cu legile...in general?

sau ...? :doh:

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai devreme am spus asta:

Asa cum ajungi sa iubesti ceea ce te face sa suferi (sindromul Helsinki), frica (mai ales frica patologica) poate duce de-a lungul generatiilor la altceva. La dragoste, de exemplu.

Si da, legea implica o anume doza de frica, sub o forma sau alta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×