Sari la conținut
Forum Roportal
harald

Intrerupere de sarcină

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-am internat dimineata..

Cu vreo doua ore, daca nu ma-nsel, inainte de interventie, mi s-a introdus un ovul in vagin.. scuzati terminologia, dar altfel n-am cum sa ma exprim.. Care sa dilate colul uterin. Din cate stiu eu, la noi dilatarea se facea mecanic, cu niste instrumente specifice. Nu stiu cum e acum. La vreo 10 minute a inceput sa ma doara burta.. semn ca medicamentul isi facea efectul.

Apoi mi s-a dat sa beau un medicament.. Cu usor efect sedativ, pentru emotii, din cate am inteles.

Inainte de a merge la sala de operatie, mi s-a dat o camasa sterila.. din-aia verde.. Acolo pe masa m-au incaltat cu niste sosoni.. Mi s-a pus imediat o perfuzie si am fost anuntata ca n-o sa mai stiu de mine..

In mai putin de 30 de secunde am adormit.. M-am trezit brusc, nu stiu dupa cat timp, dar nu foarte mult, foarte lucida, m-am simtit foarte bine imediat dupa... Mi s-au dat antibiotice si calmante pentru o saptamana... Si m-au externat. La 4(16) am iesit din spital pe picioarele mele.

Am fost un caz fericit, pentru ca celelalte care mai erau acolo delirau inainte de a fi treze complet, se vaitau de dureri.. Depinde de cat de rezistent e organismul..

Am facut intreruperea in 11 saptamani si 5 zile, deci la limita legala. Cu toate astea, m-am simtit bine. Anestezia totala este solutia.

 

Am scris asta pentru ca stiu ca intra multa lume si citeste. N-o sa scap niciodata de stigmatul asta, si, desi mi-am cerut iertare de la Dumnezeu, nu am constiinta impacata pe deplin. Imprejurarile in care am facut acest lucru.. n-o sa le povestesc. Am vrut sa spun doar latura..tehnica..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult Amarena, si sunt f de acord cu tine ca aici se vroia o discutie pur medicala si nu judecarea faptelor.

de ce si cum si cand asta e problema fiecaruia in parte, problema pe care o discuta cu cei apropiati, nu pe forum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum ai observat, harald, fata noastra a primit raspunsurile. Mai au rost topicurile?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa cum ai observat, harald, fata noastra a primit raspunsurile. Mai au rost topicurile?!

au.dar pt alte fete[si baieti]

poate ca afland dinainte se vor proteja mai bine,iar daca totusi se intampla sa stie cum sa procedeze,si poate sa nu se simta singuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
au.dar pt alte fete[si baieti]

poate ca afland dinainte se vor proteja mai bine,iar daca totusi se intampla sa stie cum sa procedeze,si poate sa nu se simta singuri.

 

Hai sa iti mai zic ceva. De ce am stat eu atat sa ma gandesc daca sa impartasesc ceea ce am simtit sau nu. Sunt atat de radicale unele fete de pe aici si sar atat de repede cu pareri, incat imi este lehamite sa mai postez ceva ce ar putea fi in contradictie cu parerile lor.

 

Imi este extraordinar de greu, chiar daca au trecut 4 ani de atunci. Stiu sigur ca ma va judeca Dumnezeu pentru ce am facut, nu am nevoie si de judecata lor.

 

Ne dam care mai de care cu parerea fara sa ne fi pus macar un minut in pielea celui care cere ajutorul si ranim. Ehh eu nu vreau sa fiu ranita de catre cineva care nici macar nu ma cunoaste.

Editat de ariana2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ah, trebuie sa inveti sa "dai la spate" ce zice lumea... Eu asta am invatat-o destul de bine...Imi prinde bine, sa stii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

MAi fetelor .

 

Nu judec pe cele ce au facut deja .Cate dintre voi ati mai putea trece prin asta inca o data ?

 

Dar nu sfatuiti la asta si pe altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu as putea face asta niciodata, iar in topic era vorba despre altceva, caci cocacola stie exact ce vrea sa faca. Degeaba am milita noi pentru viata copilului ei. Si pana la urma fiecare isi stie viata si limitele si, mai ales, stie daca se simte in stare sa aduca un prunc pe lume. Eu nu eram in stare sa fac asta la 19 ani. Si oricum nu s-ar fi nascut.

 

Parca va si aud acum: dar sex la 19 ani ai fost in stare sa faci. :blink:

Editat de ariana2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai sa iti mai zic ceva. De ce am stat eu atat sa ma gandesc daca sa impartasesc ceea ce am simtit sau nu.

..................................................

Imi este extraordinar de greu, chiar daca au trecut 4 ani de atunci.

Da, dar cel putin tu stii exact cum e. Iar daca vei mai fi vreodata in fata unei astfel de decizii, vei proceda in cunostinta de cauza.

Dar nu e nevoie ca fiecare sa invete doar din propriile experiente. E mai usor, mai putin traumatizant, pentru oricine, sa invete din experienta altora. Sau macar sa aiba idee la ce sa se astepte.

Iar daca alte fete n-au facut asta pentru tine, acum 4 ani, [cocacola] a avut astazi aceasta sansa.

Oricum, iti multumesc si tie, asa cum le multumesc tuturor fetelor care au contactat-o pe [cocacola] pentru a o ajuta. :blink:

 

Cred ca e prematura inchiderea acestui topic in acest moment, probabil vom mai avea de comentat in zilele urmatoare. :yahoo:

 

Parca va si aud acum: dar sex la 19 ani ai fost in stare sa faci. :o:

O sa reproduc o fraza dintr-un mesaj

pe care l-am scris initial pe celalalt topic, pentru [cocacola]:

"Nu lua in serios moralistele de pe-aici. E decizia ta 100 % si nu e treaba nimanui, in afara de tine."

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
MAi fetelor .

Nu judec pe cele ce au facut deja .Cate dintre voi ati mai putea trece prin asta inca o data ?

Dar nu sfatuiti la asta si pe altii.

Mi-e greu sa va spun de ce am facut.. si n-o sa spun...

Nu sfatuiesc pe nimeni si eu insami n-o sa mai fac niciodata asa ceva, daca o sa mai ramanvreodata insarcinata, inca nu stiu daca mai pot avea copii, medicii de acolo nu mi-au spus nimic.

Ar parea ipocrizie sa spun ca militez contra avortului... Dar am zis exact cum a fost. Oricum, sunt convinsa ca nimeni nu se lasa influentat de parerile unor necunoscuti. Eu abia ascult de sfaturile unui extrem de bun prieten.. daramite....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×