Sari la conținut
Forum Roportal
Ven

Probleme la scoala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Chiar acum, Stu' a spus:

Pai ii trageti la răspundere pe paznici, atunci. Cred că tras la răspundere ar trebui sa fie in primul rand directorul școlii. Chiar și public, in ziare, daca altfel nu este sensibil la plângerile voastre.

 Directorul este și manager, din câte știu.

Directorul de scoala e un personaj foarte interesant. E pus politic si nu prea ca a promovat un concurs, e manager si nu prea ca e personal didactic... in general joaca cum canta de la inspectorat ca tine bine de scaun. Sun rarisime cazurile de directori implicati si dedicati.  

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, Rodica` a spus:

La Cluj e scoala Agarbiceanu din Marasti unde au camere in fiecare clasa, firma de paza si alte masuri de securitate. Asa au scapat de probleme iar scoala, complet renovata si cu cladiri noi si moderne, este acum destul de cautata si solicitata.

Am scris intr-o postare anterioara. Este ilegala functionarea camerelor in timpul orelor de curs. Iar conducerea scolii nu vrea sa le puna in functiune nici macar in timpul recreatilor. Dar sunt camere pe coridoare, care inregistreaza multe fapre reprobabile, dar sunt doar de mobilier. Nimeni nu intervine. Cate un profesor sau profesoara mai intervine, dar rareori, pentru ca au zis ca le e lehamite.

La clasa lui fi-mea, in fiecare zi vine diriginta si directoarea sa le faca morala copiilor. Nu stiu ce se intampla la ei in clasa, dar mi-a zis copila ca doua profesoare le tin cursuri adhoc de protectie si le explica fetelor de ce ar fi grav sa devina mamici la varste de 12-13 ani. Initial mi s-a ridicat parul pe ceafa cand am auzit, dar auzind ce se intampla la ei in scoala si vazand ce dialoguri au copiii pe fb si watsapp, am dedus ca acele cursuri sunt binevenite.

Eu personal nu am ajuns sa merg la inspectorat, pentru ca parintii care au fost mi-au spus ca li se spune sa incerce sa rezolve local , si ca au nevoie de declaratie din partea directorului scolii, declaratie pe care aceasta nu doreste sa o dea niciodata.

Iar diriginta mi-a promis ca cine o mai agreseaza pe fi-mea va ramane repetent. Bineinteles ca agresiunile nu au incetat. Dar s-au rarit semnificativ.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant sau nu, are responsabilități și trebuie tras la răspundere. Ok, politic e mai greu sa fie atacat. Asta nu înseamnă că poate fi ferit de oprobriul public în comunitatea în care se afla. Pentru multi, funcționează aceasta presiune. Nu sunt toți Dragnea.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, Rodica` a spus:

In aceeasi ordine de idei, doamna Sherlock, daca vreti sa trimiteti fata la studii in strainatate, va asteptam la Cluj unde asa grozavii nu am auzit, pazit sau povestit in vreo scoala de p-aici.  

fara gluma .:smartass:

Imi pare rau dar fata vrea pe malul marii :laugh:

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ilegala sau nu, aia de la Agarbiceanu au pus si nimeni nu s-a opus. Au facut si ma multe si au rezolvat problemele. Multe si diverse problemele alea ca e vatra galeriei de Ultras U Cluj. Din bunic, parinte si elev. Violenta si indisciplina cat cuprinde. Dar au scapat.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 minute, Stu' a spus:

Uite o idee, Sherlock - înființează un grup informal al părinților nemulțumiți de condițiile de la școala. Faceți petiții și trageți autoritățile la răspundere. Asta exemplu pentru copii. Convocați directorii și profesorii și părinții la ședințe . Luați un avocat, daca e cazul - pentru consiliere. Probabil exista avocați și printre părinții nemulțumiți.

E greu sa fac asta, pentru ca parintii nemultumiti au ramas nemultumiti de 5 ani. Noi cel putin am venit doar anul acesta la scoala. Ei trec prin agresiuni din clasa zero. Agresorii au ramas agresori si acum. Agresatii au invatat sa supravietuiasca. Mi s-a spus :asa e aici, o sa va obisnuiti. Daca fata dvs chiar nu face fata, singura solutie e sa va mutati la alta scoala. Dar cei care si-au mutat copiii la alte scoli, tot aici s-au intors, pentru ca in celelalte scoli violenta e la fel, dar aici macar se invata carte.

Cum ziceam, o mamica, psiholog, a carei pagina de fb am descoperit-o recent, dupa ce a postat cate ceva din ce se intampla in scoala, a primit zeci de comenturi in care i se spunea sa multe copilul la alta scoala. Raspunsul ei : care alta scoala? credeti ca in alta parte e mai bine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 13 minute, Stu' a spus:

Interesant sau nu, are responsabilități și trebuie tras la răspundere. Ok, politic e mai greu sa fie atacat. Asta nu înseamnă că poate fi ferit de oprobriul public în comunitatea în care se afla. Pentru multi, funcționează aceasta presiune. Nu sunt toți Dragnea.

Nu am auzit de directori schimbati numai daca nu au mai fost in gratiile inspectoratului scolar. Sau si-au dat demisia. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, Sherlock a spus:

E greu sa fac asta, pentru ca parintii nemultumiti au ramas nemultumiti de 5 ani. Noi cel putin am venit doar anul acesta la scoala. Ei trec prin agresiuni din clasa zero. Agresorii au ramas agresori si acum. Agresatii au invatat sa supravietuiasca. Mi s-a spus :asa e aici, o sa va obisnuiti. Daca fata dvs chiar nu face fata, singura solutie e sa va mutati la alta scoala. Dar cei care si-au mutat copiii la alte scoli, tot aici s-au intors, pentru ca in celelalte scoli violenta e la fel, dar aici macar se invata carte.

Cum ziceam, o mamica, psiholog, a carei pagina de fb am descoperit-o recent, dupa ce a postat cate ceva din ce se intampla in scoala, a primit zeci de comenturi in care i se spunea sa multe copilul la alta scoala. Raspunsul ei : care alta scoala? credeti ca in alta parte e mai bine?

 

Privind cele de mai sus, nu te supara, am mari rezerve. Adica tot Bucurestiul e o casa de nebuni in privinta scolilor gimnaziale?  Mi se pare greu de crezut, nu te supara. 

Voi intreba si eu in stanga si in dreapta printre cunoscutii mei bucuresteni cu elevi de scoala daca au aceleasi probleme. Dar in dicutiile noastre despre copii si scoli nu am sesizat aceste probleme.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sherlock, peste tot a existat un început.

Ți-am spus, ce exemplu mai bun poți da copilului tau? Implica-te și crează o comunitate cu atitudine. Nici nu trebuie sa fii ong. Ajunge sa fii grup informal si sa consulți un avocat sau pe cineva cu studii în drept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×