Sari la conținut
Forum Roportal
Ven

Probleme la scoala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu, Stu, nu i-am zis si ei. Nici nu i-am reprosat ca nu mi-a zis tot, pentru ca pe de o parte simteam ca e mai mult decat atat, pe de alta nu imi venea sa cred, pentru ca o cunosc, si pana acum s-a descurcat in orice situatie mai bine decat mine.

Oricum, agresiunile nu sunt doar intre copii, vandalismul e rege la ei in scoala. Pana acum s-au stricat si reparat jumatate din bancile din clasa. Saptamana trecuta au reusit sa rupa si catedra. Scaunul profesorului nu a existat timp de 3 saptamani, profesorii ai trebuit sa predea in picioare. Vestiarele, baile, usile, clantele. se rup zilnic. Parintii vinovatilor refuza sa dea bani, parintii nevinovatilor au dat la inceput dar nu mai vor nici ei sa dea. Nu mai exista nici fond al clasei nici fond al scolii, motivul: ar fi disparut bani anii trecuti si parintii nu au mai fost de acord cu asta.

Am vazut pe fb o postare publica a unei mamici care are copilul la aceeasi scoala, in care cere solutii impotriva vandalismului. Plus o postare de la o profesoara de engleza despre ce se intampla la una din clasele din ciclul primar -jale.

Noul sport traditional al scolii, pe langa bullying, agresiuni, umiliri, este prinsul degetelor in usa. Se strang doi trei copiii, unul tine victima de vorba chiar in usa, isi pune mana intre balamale, victima, din instinct, il imita, dupa care primul isi retrage mana repede si ceilalti doi inchid usa peste degetele victimei.

Nu stiu ce sa fac, m-am interesat si scolile din vecinatate nu par mai breze.

Am doua prietene care au copiii la scoli mai centrale. Mi-au dat ss din discutiile de grup. Acolo e si mai rau. pe langa agresiunile dintre colegi, sunt agresati si de cei din clasele mai mari. Singura diferenta e ca acolo se strang bani in fondul clasei si se repara imediat ceva stricat.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chemați poliția la școală.

Plătiți un paznic, care sa se plimbe pe hol in timpul pauzelor in mod special.

Daca e atât de grav, pe atât de grav trebuie reactionat.

Chemați autorități sa le explice elevilor că ce fac ei se numește infracțiune și riscă să ajungă să plătească amenzi imense - lucru care ii va activa pe părinți.

Editat de Stu'
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Sherlock a spus:

 

Oricum, agresiunile nu sunt doar intre copii, vandalismul e rege la ei in scoala. 

 

Socant! Atata agresivitate! Nu-i benefic s-o mai tineti pe fiica voastra in acel mediu, fiindca oricat de bine credeti ca ea poate gestiona situatia, cumva anturajul acela o va afecta din toate punctele de vedere. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, LuciaD a spus:

Socant! Atata agresivitate! Nu-i benefic s-o mai tineti pe fiica voastra in acel mediu, fiindca oricat de bine credeti ca ea poate gestiona situatia, cumva anturajul acela o va afecta din toate punctele de vedere. 

Nu ai citit că și la școlile vecine e aceeași situație? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, Stu' a spus:

Chemați poliția la școală.

Plătiți un paznic, care sa se plimbe pe hol in timpul pauzelor in mod special.

Daca e atât de grav, pe atât de grav trebuie reactionat.

Chemați autorități sa le explice elevilor că ce fac ei se numește infracțiune și riscă să ajungă să plătească amenzi imense - lucru care ii va activa pe părinți.

Sunt paznici. Pe cei dinauntru i-am vazut lipindu-se de perete de cate ori fug copiii , adica mai tot timpul. Cei de afara nici ei nu isi fac treaba, pentru ca nu ar trebui sa lase copii sa iasa afara in timpul orelor de curs, dar sunt foarte multi care lipsesc/chiulesc si merg la fast-food.

Au fost chemati politisti, vin, iau declaratii, pleaca. Si gata, nu se intampla nimic. O bunica mai tanara, in lipsa de activitate, a cerut voie si sta pur si simplu pe coridorul scolii. Ca sa isi apere nepoata. A zis ca alta solutie nu vede.

Nu stiu cum e chestia cu infractiunea, din cate stiu eu, asa e, dar de ce nu ajung parintii sa fie amendati, sau copiii pedepsiti intr-un fel.... nu stiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 21 minute, Stu' a spus:

Nu ai citit că și la școlile vecine e aceeași situație? 

Nu cunosc asemenea situatii si "zvonuri" pot sa fie (si chiar sunt) nenumarate. Stiti si voi ca "gura lumi-i sloboda!" . 

Anturajul conteaza, deoarece isi va pune amprenta asupra elevului si cand va deveni matur i se vor parea anumite situatii urate ca si cum ar fi ceva natural, normal.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, Stu' a spus:

Chemați poliția la școală.

Plătiți un paznic, care sa se plimbe pe hol in timpul pauzelor in mod special.

Daca e atât de grav, pe atât de grav trebuie reactionat.

Chemați autorități sa le explice elevilor că ce fac ei se numește infracțiune și riscă să ajungă să plătească amenzi imense - lucru care ii va activa pe părinți.

La Cluj e scoala Agarbiceanu din Marasti unde au camere in fiecare clasa, firma de paza si alte masuri de securitate. Asa au scapat de probleme iar scoala, complet renovata si cu cladiri noi si moderne, este acum destul de cautata si solicitata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In aceeasi ordine de idei, doamna Sherlock, daca vreti sa trimiteti fata la studii in strainatate, va asteptam la Cluj unde asa grozavii nu am auzit, pazit sau povestit in vreo scoala de p-aici.  

fara gluma .:smartass:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai ii trageti la răspundere pe paznici, atunci. Cred că tras la răspundere ar trebui sa fie in primul rand directorul școlii. Chiar și public, in ziare, daca altfel nu este sensibil la plângerile voastre.

 Directorul este și manager, din câte știu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Rodica` a spus:

In aceeasi ordine de idei, doamna Sherlock, daca vreti sa trimiteti fata la studii in strainatate, va asteptam la Cluj unde asa grozavii nu am auzit, pazit sau povestit in vreo scoala de p-aici.  

fara gluma .:smartass:

Din cauza societății civile, in primul rand. Care este consolidata f bine. Sper că realizezi asta.

 

Uite o idee, Sherlock - înființează un grup informal al părinților nemulțumiți de condițiile de la școala. Faceți petiții și trageți autoritățile la răspundere. Asta exemplu pentru copii. Convocați directorii și profesorii și părinții la ședințe . Luați un avocat, daca e cazul - pentru consiliere. Probabil exista avocați și printre părinții nemulțumiți.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×