Sari la conținut
Forum Roportal
Ven

Probleme la scoala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asta e altceva. Pune-i tu un nasture din ala cu camera si legile astea sunt ultima problema, mai ales ca in filmuletele astea totul pare mult mai agresiv. Au fost atatea cazuri cu filmulete facute cu telefonul, nu s-a legat nimeni de problemele astea. In plus, daca e asa grav, sunt convins ca vor exista dovezi si din afara salii, in curte sau pe coridoare. Si sunt convins ca daca ai material serios nu va fi nevoie sa ajunga mai departe de biroul directorului.

 

 Asa cum tu crezi ca al tau copil e cel mai bun, asa cred si parintii agresorilor. Cu ocazia asta vezi si atitudinea copilului tau, parintii mai obisnuiesc sa cada in plasa naivitatii cand e vorba de copiii lor. Daca nu se poate nicicum rezolva si situatia e atat de grava cum pare,  recurgi si la asa ceva ca sa rezolvi problema. Mutatul nu mi se pare o solutie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Sherlock a spus:

nu vreau sa te descurajez, insa problema asta persista in mai toate tarile, mai mult sau mai putin.

Si, sa nu crezi ca doar in invatamantul de stat au loc probleme gen, ci si in cele particulare.

Chiar si aici parintii se confrunta cu aceeasi problema, dar partea nasoala e ca se intampla si in  licee destul de renumite.

Scoli pentru copiii celor care se autointituleaza clasa de elita a societatii.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Miercuri_,

Daca si eu sunt naiva, mnezau cu mila....

Sfaturile tale ar fi fost bune daca venea tatal Cenusaresei sa se planga ca fiicele vitrege ii agreseaza fiica naturala. Dar cum nu suntem pe un taram de poveste, sau un decor de film, nu e cazul.

Oricum, multumesc pentru intentie.

Editat de Sherlock
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Sherlock a spus:

Miercuri_,

Daca si eu sunt naiva, mnezau cu mila....

Sfaturile tale ar fi fost bune daca venea tatal Cenusaresei sa se planga ca fiicele vitrege ii agreseaz fiica naturala. Dar cum nu suntem pe un taram pde poveste, sau un decor de film, nu e cazul.

Oricum, multumesc pentru intentie.

:laugh:

incerca sa fie dragut.  :smile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 32 minute, Sherlock a spus:

Miercuri_,

Daca si eu sunt naiva, mnezau cu mila....

Sfaturile tale ar fi fost bune daca venea tatal Cenusaresei sa se planga ca fiicele vitrege ii agreseaza fiica naturala. Dar cum nu suntem pe un taram de poveste, sau un decor de film, nu e cazul.

Oricum, multumesc pentru intentie.

Da, poate suna cam exagerat, de fapt chiar e exagerat, dar tu prezinti situatia ca fiind una dramatica, disperata. Daca e disperata, recurgi si la metode disperate. Daca nu, inseamna ca nu e asa grav si ridici si tu din umeri exact cum ridica profesorii. Muti problema in alta parte. Acum nu vreau sa vin eu cu atitudinea de viteaz, da' nu e chiar asa greu cum pare, mai ales cand esti pus in situatii imposibile.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Topicurile, sau topicele deschise de mine, cu exceptia celor gen coltul vesel, sau bla bla bla, au fost deschise, initial, din dorinta de a-mi expunde punctele de vedere asupra unor probleme. vederi pe care le consideram indeajuns de bune incat sa le impart si cu altii, si/sau pentru a auzi/citi si alte pareri.

In timp, insa, am observat ceva. Chiar daca nu primesc feed-back, sau nu primesc feed-back pe care sa il pot aplica in viata reala, intr-un fel sau altul, lucrurile se rezolva, sau se amelioreaza.

Treburile au fost chiar mai grave decat am expus eu, copila mi-a zis numai 20% din ce se intampla in clasa. Am aflat ce se intampla de la parintii unor copii care m-au sunat ingrijorati sa imi povesteasca ce le spun copiii. Am incercat sa o mut din clasa, mi s-a spus ca nu se poate. Sunt camere de supraveghere in clasa, mi s-a spus ca e ilegal sa le activeze, ca sunt doar pentru examene acolo. Am vorbit si eu si tatal ei si cu diriginta si cu directoarea. Am incercat sa vorbim cu parintii copiilor agresori, dar doar o singura familie a recunoscut, restul au zis ca probabil exageram noi.

Chestia e ca toate aceste lucruri ar fi putut fi evitate daca fi-mea ar fi vrut sa impuna limite, asa cum i-am zis de la bun inceput si asa cum a facut in anii trecuti la scoala.  Nu inteleg de ce a adoptat atitudinea Gizas, pe care nu a avut-o niciodata. Nu le spunea nici macar "Opriti-va" sau "Terminati" . De fiecare data lasa lucrurile sa excaladeze pana la limite la care nu as vrea sa ajunga niciun copil. O fi preadolesecenta, o fi teama de a creste, nu stiu.

Partea buna e ca e luptatoare si nu a ramas traumatizata pe viata. Si a inceput sa isi revina, desi nu e nici la 20% din adevarata ei capacitate, din ce mi-a aratat ca poate.

De ce nu a vrut sa se apere la scoala, nu am inteles. Nici ea nu stie sa imi spuna. Singurul raspuns cat de cate logic a fost : Nu stiu mami. Pur si simplu m-au surprins. Nu m-am asteptat la atat de multa rautate.

important e ca acum se apara.

 

Editat de Sherlock
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Sherlock a spus:

[...]

Partea buna e ca e luptatoare si nu a ramas traumatizata pe viata. Si a inceput sa isi revina, desi nu e nici la 20% din adevarata ei capacitate, din ce mi-a aratat ca poate.

De ce nu a vrut sa se apere la scoala, nu am inteles. Nici ea nu stie sa imi spuna. Singurul raspuns cat de cate logic a fost : Nu stiu mami. Pur si simplu m-au surprins. Nu m-am asteptat la atat de multa rautate.

important e ca acum se apara.

 

Conteaza foarte mult ca nu e atat de afectata, caci unii copii ajung sa bata la usile psihologilor din aceasta cauza.

Copiii cu o educatie aleasa, copiii crescuti cu foarte mult bun simt, trimisi la scoala cu cei 7 ani de acasa, cam asta patesc. Sunt surprinsi de violenta si rautatea altora, dar asta nu inseamna ca ei sunt incapabili sa se acomodeze, ba o fac cu usurinta, insa, din pacate, nu toti reusesc.

Stai linistita, fiica ta va sti sa se descurce, nu ma indoiesc nicio clipa.

  • Like 3
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 10/29/2018 at 3:24 PM, Sherlock said:

Fi-mea, impreuna cu alti 4 noi veniti in  acel colectiv, nu a fost luata din prima in vizor. Nici nu e genul. Dar vad ca deja treptat-treptat se agraveaza lucrurile. M-a sunat azi si mi-a zis ca o bate pe o colega daca se mai ia de ea.

Eu nu am avut probleme de genul la scoala. Si nici nu m-am lovit de situatii similare, sau nu am auzit.

E cea mai buna scoala din sector ( da, celelalte sunt si mai si) si e si foarte aproape de casa. Singura solutie pe care o vad e sa o mut la o scoala din alt sector. Dar fi-mea nu vrea, a zis ca nu ii place sa se mute de colo colo.

Aveti idei cum se gestioneaza o astfel de situatie?

Taica-su zice sa o dea la un curs de autoparare, dar nu o vad pe ea sustinand  asa ceva....

 

Sper ca lucrurile sa se amelioreze, dar daca din contra, Doamne fereste, se agraveaza, eu zic ca mutarea este o solutie (desigur, nu imediat). Si de ce spun asta? Am sa explic imediat.

Nu am avut parte de episoade de genul dat, de bullying, jigniri, harjoane, dar in jurul meu, in clasa, puteam vedea limpede ce si cum si se intamplau des astfel de rautati intre copii. Insa la felul in care decurgeau lucrurile stiu sigur ca daca as fi trecut prin asa ceva nu as fi spus parintilor si as fi incercat sa rezolv problema, mi-ar fi fost jena sa le spun ca nu sunt in stare sa gestionez singur o situatie. Normal, o astfel de atitudine la o varsta frageda nu e potrivita, pentru ca cine stie la ce se poate ajunge apoi. Si am impresia ca sunt multi copii care nu povestesc tot ce li se intampla pentru ca nu ar vrea sa isi arate slabiciunea si stima ranita in fata parintilor. Si asa cum vad ca ai spus in ultima postare, intr-adevar, se intampla mult mai multe lucruri urate acolo decat cele cu care esti pusa la curent. Trebuie multa atentie acordata felului in care se comporta/simte fiica ta si in functie de asta luate decizii categorice, cum ar fi mutatul. Poate acele cursuri de autoaparare ar fi un imbold pentru cresterea increderii in sine. Deocamdata ma bucur ca poate tine piept cu brio rautatilor si sper ca, trecand timpul, sa nu le mai dea atentie si sa fie scutita de ele.

  • Like 3
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred că fiicei tale i-a fost mila de acei copii, înțelegând că sunt așa pentru că au probleme acasă - de afecțiune, in mod special .

Și poate a crezut că fiind buna cu ei, îi va schimba cumva. Sper că nu i-ai spus și ei că a dat doar 20% din ce arată că poate. Eu cred că a ajuns la un nou nivel de dezvoltare, emoțională, și e la început de proces.

Acum trebuie sa o înveți că bunătatea și empatia nu înseamnă doar atât. Sa ierti și să te sacrifici pentru alții, lasandu-i să îți facă rău și crezând că așa le faci lor un bine. Nu le faci. Pe oamenii înrăiți îi poți ajuta in primul rand invatandu-i sa se responsabilizeze și să ia în considerare consecințele. Bineînțeles, contează modul prin care o faci, dar - la fel că la o operație, de tăiat tot trebuie tăiat în carne vie.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

PS: de răutăți nu vom fi scutiți niciodată. Ele se întâmplă înafara noastră. Modul în care le gestionam este singurul care poate fi schimbat.

Asta daca nu cumva ești mereu cu garda pusa sau prea selectivă de la o vârstă prea frageda,  ceea ce nu recomand. Așa împietrește inima.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×