Sari la conținut
Forum Roportal
Ven

Probleme la scoala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 1 minut, Rodica` a spus:

 

Privind cele de mai sus, nu te supara, am mari rezerve. Adica tot Bucurestiul e o casa de nebuni in privinta scolilor gimnaziale?  Mi se pare greu de crezut, nu te supara. 

Voi intreba si eu in stanga si in dreapta printre cunoscutii mei bucuresteni cu elevi de scoala daca au aceleasi probleme. Dar in dicutiile noastre despre copii si scoli nu am sesizat aceste probleme.

Nu tot Bucurestiul. Chiar si aici, in aceasta scoala, sunt si clase ok. Care sunt aceste clase si daca exista cu adevarat, nu stiu. E o legenda, printre parinti, cu clase fabuloase in care copiii nu se bat si invata bine si isi si respecta profesorii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, Rodica` a spus:

Nu am auzit de directori schimbati numai daca nu au mai fost in gratiile inspectoratului scolar. Sau si-au dat demisia. 

Pai nu înțelegi că nu trebuie schimbati? Doar activați. 

Și, da, se pot activa. Și nu, mine atât de greu. Trebuie determinate și perseverență. Și dacă e nevoie, ,,reclama'' in grupurile țintă de pe fb și în ziarele locale.

E mai ușor pt un grup informal, decât pt o persoana fizica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Stu' a spus:

Pai nu înțelegi că nu trebuie schimbati? Doar activați. 

Și, da, se pot activa. Și nu, mine atât de greu. Trebuie determinate și perseverență. Și dacă e nevoie, ,,reclama'' in grupurile țintă de pe fb și în ziarele locale.

E mai ușor pt un grup informal, decât pt o persoana fizica.

De acord in tot ce spui. Grupurile alea sunt agresive si incomode. Se poate si asa.

 

Personal am vazut ca multe probleme dintr-o scoala se rezolva fara diriginte sau director.  Lumea pur si simplu nu apeleaza la ei ca s-a saturat de incapacitatea lor. 

Problemele grave ca cele expuse .... nu stiu, cred ca implicarea profilor e obligatorie.  Pot fi fortati, cred.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 minute, Sherlock a spus:

Nu tot Bucurestiul. Chiar si aici, in aceasta scoala, sunt si clase ok. Care sunt aceste clase si daca exista cu adevarat, nu stiu. E o legenda, printre parinti, cu clase fabuloase in care copiii nu se bat si invata bine si isi si respecta profesorii.

... iar profesorii sunt ei insisi persoane respectabile care nu fac diferente intre elevi pe criterii financiare... si iubesc copiii.... nu exista asa ceva. :notworthy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare aiurea ca sa se formeze grupuri care militeaza agresiv (si, din pacate, ii putem observa manifestandu-se  si in tara si in strainatate) impotriva "agresivitatii"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, LuciaD a spus:

Mi se pare aiurea ca sa se formeze grupuri care militeaza agresiv (si, din pacate, ii putem observa manifestandu-se  si in tara si in strainatate) impotriva "agresivitatii"!

Agresiv in sensul bun. Adica activ, perseverent, sacaitor, guraliv, ... astea :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Filmeaza-i, dom'le, si gata, ce e asa mare branza?!Te aliezi cu mai multi parinti. Exista ceasuri, brelocuri, pixuri cu camera si nu costa o avere. In curtea scolii, pe coridoare si chiar si in clasa cand e pauza, ca atunci isi dau in cap. Are copilu' un ceas cu camera, mare ilegalitate, ce sa-ti spun. In conditiile in care altii rup hainele si ghiozdanele de pe ei. Si ii fura. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Rodica` a spus:

Agresiv in sensul bun. Adica activ, perseverent, sacaitor, guraliv, ... astea :)

Asa da.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ori muți copilul la o altă școală, ori faci ce spune Miercuri, si Pui filmările pe facebook! Țipi, urli, dai din mâini... faci ceva! 

Eu m am ingrozit! Mai bine o retragi de la școală, nu știu cum să zic! 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, daca e vorba sa inaintam, de ce nu invitam un canal tv., un ziar ceva...

Bineinteles ca va avea urmari neplacute...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×