Sari la conținut
Forum Roportal
Ven

Probleme la scoala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am inceput fi-mea gimnaziul.

Si am nimerit intr-o clasa problema. Sunt 26 de copii in clasa, din care maxim 10, inclusiv fi-mea sunt cuminti sau aproape cuminti.

Restul se bat, se fura, isi strica hainele, rechizitele, isi prind mainile in usi, isi fura. strica bancile, isi arunca pe geamuri unii altora diverse chestii. In zilele bune fac asta intre ei. Dar in zilele ne-bune, care nu sunt putine, se iau de cei cuminti. Sunt copiii care pur si simplu s-au obisnuit sa fie batuti si si-au acceptat soarta.

Parintii sunt si mai rau decat copiii. Se acuza unii pe altii, isi acuza copiii reciproc, altii spun ca nu se baga, sa isi rezolve copiii problemele, altii cand aud de asta cred ca se duc sa isi cumpere popcorn...

Profesorii... se descurca si ei cum pot, din declaratiile lor inteleg ca la ei la ore e ca in Dangerous Minds, greu reusesc sa tina orele.

Fi-mea, impreuna cu alti 4 noi veniti in  acel colectiv, nu a fost luata din prima in vizor. Nici nu e genul. Dar vad ca deja treptat-treptat se agraveaza lucrurile. M-a sunat azi si mi-a zis ca o bate pe o colega daca se mai ia de ea.

Eu nu am avut probleme de genul la scoala. Si nici nu m-am lovit de situatii similare, sau nu am auzit.

E cea mai buna scoala din sector ( da, celelalte sunt si mai si) si e si foarte aproape de casa. Singura solutie pe care o vad e sa o mut la o scoala din alt sector. Dar fi-mea nu vrea, a zis ca nu ii place sa se mute de colo colo.

Aveti idei cum se gestioneaza o astfel de situatie?

Taica-su zice sa o dea la un curs de autoparare, dar nu o vad pe ea sustinand  asa ceva....

 

  • Like 3
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca ea chiar trebuie convinsa sa se mute de acolo. Asta nu stiu cum o vei face, tu o cunosti mai bine, dar mediul ala e ultradaunator. Da' directoru' ce face, ce pazeste?! Note scazute la purtare, ceva? 

Degeaba e scoala cea mai buna din sector, degeaba e aproape de casa...

Din ce am vazut ca ai scris despre fata ta, si din ce am putut deduce...e foarte inteligenta. De ce sa sufere din pricina unui colectiv prost? Ar trebui sa fie la o scoala de elita, fuk da fakin' best skul neer home...

  • Like 3
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Directoarea nu prea are ce sa le faca. Scazutul notei la purtare la prea multi elevi dauneaza pretigiului scolii si nu are interesul sa isi faca rau singura mai ales ca scoala e sponsorizata din fonduri europene...

Personal inca nu am ajuns la limita de a face urat, dar vad parinti care accepta situatii inimaginabile pentru copiii lor si scuza lor e :asta e Romania...

Oricum nu pot sa o mut decat dupa primul semestru...

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si daca in viata va avea situatii de genul asta mai tarziu ce ai sa faci? Sa o muti pe alta planeta? :lol: din cate stiu programul Mars e full. :)

Si bine ai venit ca  parinte la scoala din Ro din zilele lor. Nu ale noastre ca la noi a fost diferit, cum singura ai recunoscut.

Varianta cu cursuri de autoaparare e buna. Pragmatica si axata in realitate.

Alta varianta este scoala particulara, la Cluj sunt tot mai solicitate la nivel primar si gimnazial. Asta daca vrei sa o scoti din realitatea obiectiva. Sa o cresti in glob de sticla.

Personal zic sa ai rabdare sa se mai inchege colectivul. Nu te baza pe profi ca aia sunt depasiti. Lipsiti de la scoala cat puteti, mai ales la orele imposibile. Si fiecare problema sa fie tratata punctual. Cu calm si mult tact. Asa va trece gimnaziul si va veni liceul cu altele. A se citi etnobotanice si alte legale.

 

Asta e pe scurt societatea in care traim. Daca nu vrei sa traiasca in societatea asta cauta alta, mai buna, mai dreapta. Mult noroc!

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva. Am observat ca mamele de fete sunt cam panicoase. Iar alea de printese unice la parinti si in univers.... si mai si. Nimic sa nu le atinga, nimic sa nu le pupe. :lol:

Nu inteleg de ce sunt asa ca eu sunt mama de baiat, asta tre sa fie explicatia. 

Scoala face parte din viata iar viata e o lupta, vorba poetului. Pana si printesele trebuie sa lupte insa eu va zic ca sunt bune la lupta si stiu sa loveasca din toate pozitiile numai mamele cred ca sunt niste zane roz.

Hai sa fie sanatosi toti copiii si sa fim alaturi de ei in situatii, nu in locul lor. Pupici.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rodica' m-ai ajutat de m-ai omorat. Ca de obicei. Ma bucur ca ti-am oferit inca o data ocazia sa arati ce viteaza esti.

Nu e peste tot in Romania asa. Nu ma streseaza orice adiere de vant, si nici copila nu e o mimoza. Chiar e o problema careia nu-i gasesc rezolvare. Si mai sunt inca 25 de perechi de parinti care ar vrea ca fii si fiicele lor sa invete in liniste, dar nimeni nu stie ce sa faca. Si prin liniste nu ma refer la bazaitul mustelor. Macar linistea ca  nu vine copilul cu capul spart sau ca nu trebuie sa ii cumpar ghiozdan in fiecare zi, sau ca nu trebuie din nou sa platesc amenda la scoala din diverse motive.

Rodica, ai o parere cam proasta despre scolile din Romania.... Sau poate ai lasat-o pe Olga pe contul tau?

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 18 ore, Rodica` a spus:

 

Alta varianta este scoala particulara, la Cluj sunt tot mai solicitate la nivel primar si gimnazial. Asta daca vrei sa o scoti din realitatea obiectiva. Sa o cresti in glob de sticla.

 

 

 

Rodica, nu-i asa cum zici si iti spun asta deoarece nepoteii mei au fost si la o "gradinita particulara" si acum sunt la o "scoala particulara" , tot din Cluj. 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In general, parintii simt ceea ce este potrivit pentru copiii lor si copiii trebuie sa fie intr-un mediu scolar adecvat lor.

  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sherlock, daca se mentine o anumita "stare de lucru" inadecvata fiicei voastre, atunci trebuie sa luati o hotarare, deoarece "anturajul" copilului este foarte important.

  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat, am o parere cam proasta dar nu musai despre scoala cat mai ales despre profi. 

Imi pare rau ca nu ti-au fost de ajutor sfaturile mele dar eu nu cred ca tu vrei sa auzi sfaturi. Vrei sa planga lumea cu tine despre situatia din clasa voastra. Ceea ce nu ajuta la nimic, de fapt. Deoarece rezolvarea nu vine din compasiune sincera. Nici macar  din aplicarea unor sfaturi . Ci ea vine din intelegerea situatiei.  

Eu sunt viteaza ca inteleg ca nu scoala e de vina ci parintii, profii si elevii, in aceasta ordine.  

Din fericire eu nu am avut situatii din astea cu elevul decat intr-un an cand un fiu de mari judecatori ,  de care e plin internetul,  lasat in grija bunicilor de mic, deranja orele si care a fost convins sa se mute la alta scoala. In rest situatia e calma. Dar stiu din auzite ca exista probleme de disciplina in scoli. Nu peste tot, cum spuneai. Din pacate si din fericire in acelasi timp, la Bucuresti se da tonul pentru multe fenomene ce se petrec apoi in tara, fie bune fie rele. Asa ca probabil situatia va fi generala in tara peste catva timp, cel putin in marile orase.

Cat priveste scolile particulare, parerea mea e ca, din disperarea de a aduce cat mai multi elevi, deci de a realiza venituri cat mai mari, acolo se intampla chestii nu tocmai in regula. Calitatea actului didactic e superioara celui de la stat, elevii merg cu placere la scoala, e un fapt, o realitate.  Climatul idilic  creat in totala discordanta cu realitatea obiectiva cred ca nu face bine  dezvoltarii normale a copilului. 

 

P.S.  Contul il imprumut la cerere si in schimbul unei juste retribuiri in bani sau alte valori, aviz amatorilor. Olga nu plateste, nu e deja evident?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×