Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Care este ultima mancare pe care ati mancat-o?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut grasuta, bine ai venit pe Roportal.

Ai dreptate cand esti nevoit sa iti faci singur de mancare se trezeste adevaratul bucatar din tine. De voie de nevoie incepi sa faci mancaruri tot mai bune.

Eu la paste folosesc sunca, nu am incercat pana acum cu carne din conserva dar este o idee. Dupa ce le pun in farpurie eu pun deasupra cascaval ras care se topeste si iese o bunatate.

Hai ca nu mai rezist ma duc jos la frigider. :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si tie , bine v-am gasit

 

pastele cu carne sunt extraordinare , de obicei se foloseste carne tocata , dar....... comoditatea e mare , asa ca e buna si o conserva de carne

modul de preparare este urmatorul : pui intrun vas putin ulei cu putina ceapa si putin usturoi la prajit ( citeva secunde ) , adaugi carnea pe care o lasi si pe ea sa se prajeasca putin in ulei iar in final se pune pasta de rosii (condimentata dupa gust )

compozitia (reusita sau nu , oricum nu ai de ales ) o amesteci cu pastele fierte :cry:

asadar ...pofta mare !!

spune-mi cum faci pastele cu sunca ? este reteta de paste carbonara ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
spune-mi cum faci pastele cu sunca ? este reteta de paste carbonara  ?

Nu stiu cum este reteta de paste carbonara, dar eu fac in felul urmator: intr-o tigaie pun ulei, adaug sunca o las putin si dupa adaug sos special de spaghete (nu stiu exact cum se numeste firma) cu ciuperci (este destul de scump dar e foarte bun).

Am observat ca este foarte important si tipul de paste folosite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

roportal, inviti pisici la masa? ? ?

 

 

Hai sa va spun eu - cea mai buna reteta culinara este foamea. Cand ti-e foaaaaame, atunci totul e de la foarte super in sus :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa-ti spun ca ai dreptate

am inceput o dieta de luni , deci...... nu sare , nu piine , nu condimentat ........... nimic bun

si cum de foame maninci orice trebuie sa va spun ca iaurtul , brinza si legumele sunt extraordinare , ce sa mai spun de peste :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bine ai venit grasutoooo :!:

 

iti urez dieta usoara si sa-ti schimbam numele in slabuta.

oameni buni inchideti acest topic ca deja tastatura mea este in mediu umed, in plus cred ca ma apuc sa mananc mous-ul.... ::cry:: ::cry:: ::cry::

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiati ca nu este bine sa mancati seara :?: ... dar nimeni nu va opreste sa mancati noaptea.

 

cineva spunea ca foamea este cel mai bun bucatar. mi-am adus aminte de o reteta FB, pe care am preparat-o de multe ori in armata impreuna cu colegi de la garda. atentie reteta trebuie urmata intocmai, in caz contrar nu are gustul scontat

La 12 noaptea se fura cubulete de carne de oaie din cazanul cu ciorba, din popota ofiterilor. Intr-o tigaie se pune ulei si pasta de rosii. Cubuletele de carne de oaie se pun in tigaie si se prajesc pana ce ajung de culoare maro FOARTE INCHIS sau NEGRU. Garnitura consta din paine unsa cu ulei si prajita pe cuptor. Aceasta mancare se mananca repede pana nu se trezeste bucatarul. ATENTIE! cubuletele de carne de oaie se inghit repede si nemestecate (mirosul si gustul nu te lasa sa savurezi preparatul)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu care combinasem un mar, doi morcovi, telina(toate rase) cu o lingura de maioneza vegetala :? :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu care combinasem un mar, doi morcovi, telina(toate rase) cu o lingura de maioneza vegetala :?  :)

 

:socca: :socca: :socca: ...asta este moarte curata in comparatie cu cateva feli de ceafa la gratar cu mujdei de usturoi si cu o farfurie de cartofi prajiti :cry: :cry: :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×