Sari la conținut
Forum Roportal
alexalex12345

eu in realitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

3 hours ago, LuciaD said:

:laugh: 

Oare ce a scris "alelalex12345" si apoi a editat, lasand doar un "d"?!

„dragnea” :laugh:

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci, na, să zicem c-ar fi vorba despre ceea ce încercai io să spui mai sus cu o pagină. Adicătelea despre „eu”, în realitate, dincolo de aparențe. 

A se observa că problema nu-i chiar așa cingo, cum ar părea la prima vedere, ci e una serioasă, cu valențe platonice, plotinice și chiar kantiene. 

Pese: Știu că subiectul e foarte incitant. Aș propune să nu ne repezim toți deodată cu un fluviu de impresii și comentarii, ci să o facem , așa, mai „pe rând”...:laugh:

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Vriies a spus:

Atunci, na, să zicem c-ar fi vorba despre ceea ce încercai io să spui mai sus cu o pagină. Adicătelea despre „eu”, în realitate, dincolo de aparențe. 

A se observa că problema nu-i chiar așa cingo, cum ar părea la prima vedere, ci e una serioasă, cu valențe platonice, plotinice și chiar kantiene. 

Pese: Știu că subiectul e foarte incitant. Aș propune să nu ne repezim toți deodată cu un fluviu de impresii și comentarii, ci să o facem , așa, mai „pe rând”...:laugh:

No, "ase mai mere"..., cum este-o zicere de pe la noi, mai din nord de la taranoaiasan, asa cum imi place mie sa zic si ma simt perfect ca am fost nascuta "la tara" (chiar daca din clasa 1-a am locuit "la oras" si multe, multe vacante  "eu le-am trait" la taranoaiasan, deci, "mirifica, magica, frumoasa si benefica" mi- a fost copilaria si a fost perfect asa...)! (treaba cu parantezele si virgulele..., hmm..., este OK; toate au un rost,  "un rol", in timp toate capata un sens intru rezolvarea si echilibrarea anumitor "situatii de viata" ale tuturor celor implicati, deci fara jigniri, va rog frumos...!:laugh:; sa nu intelegeti, din nou, altfel decat este..., caci eu intotdeauna accept "observatiile", criticile", fiindca sunt constructive, intotdeauna existand un potential de imbunatatire , sa zicem asa )

In opinia mea si nu numai a mea, "eu in realitate" (cum scrisese alex) este un fel de "nivel ultim". Stati nu sariti, ca-i vorba despre "un nivel superior", fiind vorba despre "uitarea" a cine suntem noi ca persoana ( a nivelului de "masca", de cum percepe "lumea"; uneori noi dorind sa ne perceapa asa, deci este ceva asumat..., functie de situatii si situatii, de roluri, de misiunea(constientizata la un moment dat) cu care-am sosit pe Pamant... s.a.m.d.:laugh:).  Morihei Ueshiba avea o vorba: " Invatati si uitati...invatati si uitati!". "Uitand de noi ne confundam cu natura si fiecare miscare a noastra este una cu miscarea universului; in noi se regaseste intreg universul armonios in transformarea si evolutia lui." ( cum zicea draga de Anna Petran, pe care-o admir foarte mult )

Daca luam de exemplu copilul mic, dupa nastere invata ca in orice moment de disconfort vine "ceva" care il linisteste. Acel "ceva" pentru inceput, face parte din universul lui. In momentul constientizarii individualitatii sale si utilizarii cuvantului "eu", constata ca tot ceea ce nu este "eu" este in afara lui. El intelege treptat ca o stare de disconfort din interior este aplanata sau generata din exterior. Astfel invata sa perceapa exteriorul selectiv, "cautand printre ostilitati ceea ce ii poate aduce fericirea experimentata pana atunci."  Eu avand nepoti, care-s deja in clasele incepatoare, va dati seama ca mi-e mai lesne sa inteleg mult mai multe din viata omului (copilaria, tineretea, maturitatea omului). Toate au o vreme a lor...

Editat de LuciaD
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, LuciaD said:

 Eu avand nepoti, care-s deja in clasele incepatoare, va dati seama ca mi-e mai lesne sa inteleg mult mai multe din viata omului (copilaria, tineretea, maturitatea omului). Toate au o vreme a lor...

Io mărturisesc faptul că n-am nepoți. Și d'aia-i ziceam lu' fi-mea: Faceți dragă și voi un copchil, să-l plimb și io prin parc și să mă abordeze vreo mămică drăguță: „vai, ce copil frumos aveți!” La care eu să-i spun: „ Pardon! Știți, eu sunt de fapt bunicul, dar mercic mult pentru compliment! Ăăă, aveți vreun program, așa, pentru următoarele 24 de ore?”  :laugh:

  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 13 ore, Vriies a spus:

Io mărturisesc faptul că n-am nepoți. Și d'aia-i ziceam lu' fi-mea: Faceți dragă și voi un copchil, să-l plimb și io prin parc și să mă abordeze vreo mămică drăguță: „vai, ce copil frumos aveți!” La care eu să-i spun: „ Pardon! Știți, eu sunt de fapt bunicul, dar mercic mult pentru compliment! Ăăă, aveți vreun program, așa, pentru următoarele 24 de ore?”  :laugh:

:laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 hours ago, Stu' said:

Lol.  Vri ar fi cel mai cool bunic

Ar agata viitoare bone prin parc :))

Și nu orice fel de bone, ci bone bune! :lol2: Și după aia, ca un preambul la „eu în realitate”, le-aș duce în inima vechiului Tomis, pe la statuia lui Publius Naso (ăla de-i zicem noi Ovidiu) și ca să le dau pe spate le-aș recita oleacă din sărmana-mi memorie:  

„Sub această piatră zace Ovidiu, cântărețul iubirilor gingașe, răpus de-al său talent. O, tu, ce treci pe aice, dac-ai iubit vreodată, te roagă pentru dânsul să-i fie somnul lin!”

:laugh:

19421.jpg

info-sud-est-statuie-ovidiu

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 42 minute, Vriies a spus:

Și nu orice fel de bone, ci bone bune! :lol2: Și după aia, ca un preambul la „eu în realitate”, le-aș duce în inima vechiului Tomis, pe la statuia lui Publius Naso (ăla de-i zicem noi Ovidiu) și ca să le dau pe spate le-aș recita oleacă din sărmana-mi memorie:  

„Sub această piatră zace Ovidiu, cântărețul iubirilor gingașe, răpus de-al său talent. O, tu, ce treci pe aice, dac-ai iubit vreodată, te roagă pentru dânsul să-i fie somnul lin!”

:laugh:

19421.jpg

info-sud-est-statuie-ovidiu

 

:laugh: Mortal!

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×