Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

19 hours ago, LuciaD said:

"Barometrul interior" isi face treaba "ca la carte", vorba aia si nu ne inseala...

Mă mir că aproape toate discuțiile exclud un factor distructiv exterior, care este teoretic obiectivabil dar reușește adesea să se ascundă, cel pe care vechii oameni religioși l-au denumit Satan și Diavolul. Faptul că își poate întinde tentaculele în interior nu face din Caracatiță ceva interior omului. Desigur, eu mă gândesc la ființe humanoide care formează în acest sens un grup de interese, dar, dacă tot nu îi numesc prea des oameni, rezervând acest cuvânt pentru a îl folosi doar cu valențele lui mai nobile, atunci "Satan" rămâne un nume tradițional pentru acest colectiv pe care îl folosesc pentru puterea lui de a reda judecății noastre și punctul de vedere al scripturilor tradiționale. Controlând, la vârf, tehnologia "miracolelor", gruparea sataniștilor rivalizează lejer cu Dumnezeu, ba chiar se poate spune că se află în posesia Pământului mai degrabă decât Acesta. 

Atunci, cum se face că vorbim așa des despre Dumnezeu, ne place să invocăm ceea ce ne lipsește? Iar pe Satan îl lăsăm în schimb să se ascundă? Așa ajungem să criticăm pe Dumnezeu pentru tot ce este rău, sau, atunci când nu facem asta, luăm la judecat niște biete victime umane ale sataniștilor, despre care nimeni nu poate dovedi că ar merita așa ceva.

*

Acestea pot fi intervenții ale sataniștilor:

-despărțirea părinților

-chemarea mânăstirii

-boala de natură aparent contagioasă, izolatoare

-certurile tinerilor și amplificarea artificială a unor emoții distructive

*

Alte necazuri pe care le pot face sataniștii:

-dureri de cap temporare sau cronice

-congestie nazală temporară sau permanentă (așa zisele "deviație de sept" și "polipi")

-control asupra sexualității

și multe altele.

Nu spun că nu există și variantele naturale ale acestor probleme, dar am fost martor și la cele artificiale.

*

Unii au crezut că ignoranța salvează. Nu este așa.

Editat de Lxn

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 minute, Lxn a spus:

Mă mir că aproape toate discuțiile exclud un factor distructiv exterior, care este teoretic obiectivabil dar reușește adesea să se ascundă, cel pe care vechii oameni religioși l-au denumit Satan și Diavolul. Desigur, eu mă gândesc la ființe humanoide care formează în acest sens un grup de interese, dar, dacă tot nu îi numesc prea des oameni, rezervând acest cuvânt pentru a îl folosi doar cu valențele lui mai nobile, atunci "Satan" rămâne un nume tradițional pentru acest colectiv pe care îl folosesc pentru puterea lui de a reda judecății noastre și punctul de vedere al scripturilor tradiționale. Controlând, la vârf, tehnologia "miracolelor", gruparea sataniștilor rivalizează lejer cu Dumnezeu, ba chiar se poate spune că se află în posesia Pământului mai degrabă decât Acesta. 

Atunci, cum se face că vorbim așa des despre Dumnezeu, ne place să invocăm ceea ce ne lipsește? Iar pe Satan îl lăsăm în schimb să se ascundă? Așa ajungem să criticăm pe Dumnezeu pentru tot ce este rău, sau, atunci când nu facem asta, luăm la judecat niște biete victime umane ale sataniștilor, despre care nimeni nu poate dovedi că ar merita așa ceva.

*

Acestea pot fi intervenții ale sataniștilor:

-despărțirea părinților

-chemarea mânăstirii

-boala de natură aparent contagioasă, izolatoare

-certurile tinerilor și amplificarea artificială a unor emoții distructive

*

Alte necazuri pe care le pot face sataniștii:

-dureri de cap temporare sau cronice

-congestie nazală temporară sau permanentă (așa zisele "deviație de sept" și "polipi")

-control asupra sexualității

și multe altele.

Nu spun că nu există și variantele naturale ale acestor probleme, dar am fost martor și la cele artificiale.

*

Unii au crezut că ignoranța salvează. Nu este așa.

Tatal meu avea o vorba: "Eu cred, insa nu in toate prostiile!"(si zicea asa, uneori, chiar si cand era vorba despre Dumnezeu sau despre "partea adversa" Lui")

Editat de LuciaD

Partajează acest post

Link spre post

N-am făcut aici un apel la credință.

Nu plec cu raționamentul de la o anumită imagine a lui Dumnezeu și nu îi fac apoi un fel de umbră cu coarne.

Plec însă de la ceva binecunoscut: de la imaginea omului ignorant. Acesta este foarte slab în raport cu cel știutor și organizat. La o anumită diferență de nivel, cel din urmă poate constitui o putere ce pare miraculoasă în ochii primului. Iar această putere, fie ea umană sau de orice altă compoziție, se desparte chiar în mod firesc, automat pe axa Dumnezeu-Diavol din cauza conflictului inevitabil de dorințe ce caracterizează orice pluralitate: "Dumnezeu" îl numim pe Cel care ne iubește, pe când Diavolul poate aduna sub stăpânirea lui multe alte dorințe care sunt incompatibile cu a lui Dumnezeu.

Editat de Lxn

Partajează acest post

Link spre post

Iti inteleg rationamentul si-mi dau seama ca ai ajuns la aceste concluzii ca urmare a experientelor tale si care sunt uluitoare si de nedorit, pentru toata lumea.

Editat de LuciaD

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum