Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mama a plecat la manastire in anul 2004. Anul trecut a primit calugaria.

Din 2004 pana in prezent a plecat si revenit din manastire de foarte multe ori pe motiv de boala. Este la un schit de maici retras unde biserica se afla pe o panza freatica.

In urma unor raceli repetate a capatat o boala incurabila: bronsectazie. Tuseste si expectoreaza permanent. Nu se odihneste din aceasta cauza deloc zi si noapte.

Este intr-o situatie disperata, grea de ani buni de zile.

Din punct de vedere medical,uman,sufleteste si duhovniceste.

Ea motiveaza bronsectazia pe baza ciupercii din zidul bisericii si a mucegaiului din chilii.

Mi-a fost mila de ea. M-a crescut,ajutat foarte mult, m-a sustinut mult de-a lungul vietii in momentele grele. De nenumarate ori i-am spus sa paraseasca manastirea, sa se intoarca acasa in acesti 14 ani.

Pleca din manastire,venea acasa si dupa o perioada,pentru ca avea remuscari,se reintorcea la manastire. Apoi din cauza starii data de boala pleca din nou. Si tot asa....

Duhovnicii si toti preotii i-au spus sa nu plece din manastire. Sa isi duca crucea pana la capat.Pana la moarte. Pe multi i-am judecat. I-am considerat inumani. Ma intrebam daca asa ar fi procedat cu propria lor mama. Dumnezeu stie daca si cat am gresit.

Duhovnicul meu mi-a dat ascultare in ultimii doi ani sa nu o mai incurajez sa plece din manastire. Ba chiar sa nu o mai primesc acasa. Cum sa fac asta? Casa in care locuiesc e mostenire de la mama mea....

Mi-a spus ca se abate blestem asupra celui care gazduieste un monah care pleaca din manastire si asupra casei aceleia.

Am si un copil de 1 an si 5 luni si imi e teama sa nu se abata si asupra lui ceva rau. Eu si sotia am avut multe neintelegeri si am fost o perioada in divort. Multe discutii plecau de la situatia mamei si de la faptul ca venea la noi in apartament.

La un moment ne-am mutat la socrii si cu chirie ca sa o las pe mama in apartament,dar dupa o perioada mama pleca iarasi la manastire. Si asa ne plimbam mereu dintr-o parte in alta.

Ultima data i-am spus mamei daca mai vine in oras sa stea cu chirie, sa ne lase si pe noi sa fim o familie.

De peste un an si jumatate am probleme in gat si imi e frica sa nu fi luat de la mama bacterie/microbi/fungi si (cea mai mare teama!!!) sa nu se transmita la sotie si copil.

De ani de zile ma framant intre iubirea de mama,parerea de rau pentru ea si juramantul pe care ea l-a facut in fata lui Dumnezeu plus familia mea.

I-am spus mamei sa se adreseze Episcopului sa o mute in alta manastire unde nu este mucegai si umezeala. Ea imi spune ca s-a adresat si Episcopul nu agreeaza sa se mute in alta manastire.Am incercat sa ma adresez eu personal Episcopului dar nu am reusit si am inteles ca ii faceam mai mult rau decat bine.

Nu vreau sa o supar pe mama.Ea mi-a dat viata si m-a crescut. A fost/si este o mama buna.

Sa locuiesc cu ea,impreuna cu sotia si copilasul in acelasi apartament,avand in vedere ca are aceasta boala, nu se poate.

Ori isi ia dansa chirie o garsoniera ori noi in alta parte.Sau sa isi gaseasca alta manastire unde sunt conditii mai bune.Eu asa am gandit.Dar permanent traiesc sentimentul de vina fata de mama,ca si cum as fi parasit-o.

Credeti ca am gresit fata de ea?

Voi cum ati fi procedat?

Multumesc!

• Upvote 1

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa scriu ceva, am scris, apoi am sters.

Lumea asta mi se pare din ce in ce mai complicata si imi depaseste intelegerea.

• Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post

Link spre post

Ai dreptate.Iti dai seama ce bulversare e in capul meu de ceva vreme.

Daca nu ar fi  vorba de mama as spune ca e de domeniul absurdului tot ce se intampla.

Partajează acest post

Link spre post

1. Tu cati ani aveai cand ea s-a dus la manastire?

2. In acesti 14 ani, cati ani a stat acasa si cati la manastire?

3. Cand spui "acasa", ce inseamna asta? Casa mamei tale, casa ta, casa altcuiva?

4. Tatal tau este in ecuatia asta, sau a fost vreodata in peisaj?

5. Am inteles ca singura ta problema e ca mama ta e bolnava. Dar ca e o mama buna. Ma bucur ca e o mama buna, asta conteaza, restul se pot rezolva. Daca ai probleme in gat care sa te ingriojoreze atat de tare, poti merge la un control si asa vei stii sigur. De asemenea, poti intreba pe cineva avizat daca exista riscuri de transmitere a bolii si daca le poti evita.

• Like 2
  • Upvote 2

Partajează acest post

Link spre post

Tu pari foarte nehotărît. De felul tău. :cool:

Ba ai vrut copil, ba nu ai vrut. Ba ai vrut familie, ba nu ai vrut. Ba vrei sa stai in casa aia, ba nu vrei. Ba iti e mila de mama, ba nu iti e. 

Iti iei frumos nevastă și puradelul, și va mutați intr-o casă unde sa fiti in siguranță apdv al sănătătii. Casa aia... pana mama ta nu moare, nu o poti vedea ca pe o soluție locativă. Este casa ei ( indiferent ce scrie "azi" in acte), este clar ca asa o simte. Plus ca, nu o poti lasa pe stradă. Nu? 

Da, stiu, nevasta o sa iti sară în cap. Dar dacă nu vrea cu chirie, e liberă să își cumpere casă. 

SAU, dacă mama ta accepta să se mute ea, omenește ar fi să îi platiti voi chiria. Este clar ca are și ceva probleme emotionale, ca vrea sa aiba totusi un loc al ei unde să tot revina. Nu te poti supărat pe ea, nu vine peste voi, vine in casa ei. 

• Like 2
  • Upvote 2

Partajează acest post

Link spre post

Legat de ceea ce ti-a spus duhovnicul tau... Eu cred ca tu nu mai vrei sa o primesti in casa pe mama ta si de aceea te legi de  cuvintele unui om...crezând că asa imparti păcatul. 

• Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post

Link spre post

Duhovnicul știe ce spune.

Putem ști dacă Dumnezeu a cerut călugărirea cuiva? Cristos învață că jurământul vine de la Cel Rău:

"Eu însă vă spun vouă: Să nu vă juraţi nicidecum nici pe cer, fiindcă este tronul lui Dumnezeu,

Nici pe pământ, fiindcă este aşternut al picioarelor Lui, nici pe Ierusalim, fiindcă este cetate a marelui Împărat,

Nici pe capul tău să nu te juri, fiindcă nu poţi să faci un fir de păr alb sau negru,

Ci cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; şi ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rău este."

Partajează acest post

Link spre post

Mama ta nu cred ca e o persoana rea,  insa - e parerea me si mi-o asum, chiar daca o sa atrag dezaprobarea multora  - cred ca e o persoana cam inconstienta, una care nu se gandeste prea mult la binele altora, chiar daca e vorba de urmasii ei. Ea vine si pleaca fara sa isi puna problema ca situatia asta ar putea deveni foarte sâcâitoare pt cei nevoiti sa ii suporte venirile si plecarile, pt ca nu e un parinte care vine in vizita cu drag la copilul lui, e un parinte care vine la copii doar atunci cand e bolnav si vine chiar cu riscul de a-si imbolnavi copilul si nepotul.. O mama ar trebui sa puna binele copilului pe primul plan si n-ar trebui, indiferent de ce varsta are, sa il puna intr-o situatie neplacuta, mai ales ca ceea ce i se intampla ei e consecinta unei alegeri pe care a facut-o la un moment dat, nu a alwgerilor copilului ei, tu nicio vina ca s-a imbolnavit.

Nu stiu ce ai putea sa faci, nu ai cum sa o respingi, singura care ar putea pune capat acestei situatii e ea, ar putea ramane definitiv la manastire sau ar putea renunta la calugarie pt a-si trata boala, astfel incat sa nu mai reprezinte un pericol pt tine si familia ta. Banuiesc ca nu ai o situatie prea roza daca nu iti permiti sa stai cu chirie sau sa iti cumperi o locuinta, altfel situatia descrisa de tine nu ar mai fi existat, adica mama ta nu ar mai fi putut reprezenta un pericol pt sanatatea ta si a familiei tale. Urata rau saracia asta!

Partajează acest post

Link spre post

Episcopul nu are de ce să se opună, el nu poate fi proprietar de monahi, iar acest om a jurat întru monahie. Aceasta se poate face la orice așezământ monahal, doar nu este iobăgie. Și Cristos se retrăgea câteodată în pustie, și la El venea Diavolul, dar nu trebuie să lăsăm pe ceice caută pe Dumnezeu să ajungă ca un fel de sclav al cuiva, prizonieri cine știe unde.

Editat de Lxn

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum