Sari la conținut
Forum Roportal
asined18

fenomen paranormal?

Postări Recomandate

2 minutes ago, Canaris2 said:

Calitatea comunicarii era   destul    de    modesta,   pt   ca   ea practica    scrierea    mecanica,   si   multe   fraze nu   se    puteau   citi.Totusi ideile   de   baza    le-am prins,    si    ulterior

le-am    gasit In   Scanteietoarea   viata a   Iuliei Hasdeu   de   C   MAnolache ,biograful    ei

Și care ar fi acele idei de bază?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Existenta lui  Dumnezeu,   a    lumii    spiritelor,  necesitatea    perfectionarii spirituale, unele   conceptii   nationaliste

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
16 minutes ago, Canaris2 said:

Existenta lui  Dumnezeu,   

a    lumii    spiritelor, 

necesitatea    perfectionarii spirituale, 

Bine, ăstea-s principii de bază ale doctrinei spiritiste și le vom întâlni în mai toate comunicările spiritiste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ea a   fost    la 2-3 sedinte   cu  un    spiritist celebru al    acelor    ani,   mare   fan  a    lui Allan   Kardec, care     a    confirmat conexiunea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 22 ore, asined18 a spus:

 

 Aseară am visat ceva ce m-a cam marcat..Am visat că eram intr-o scară de bloc, cu niște fete și dintr-o dată au apărut niște oameni cu bomboane si jeleuri de pomană ,diferite dulciuri iar eu le-am acceptat , apoi a urmat o muzică ORIBILĂ (ce nu pot nici acum să mi-o scot din cap, nu era nici de biserică ,era sinistră..macabră..cu un aer horror..) apoi a trecut cu un mort deasupra mea..si mi-am ținut respirația pt că mă îngrozea .. nu stiu daca era femeie sau bărbat ,dar știu că era tăiat pe față..
 

Ai visat sarbatoarea Halloween. Nu e nimic anormal sau paranormal in asta.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 53 minute, Canaris2 a spus:

Calitatea comunicarii era   destul    de    modesta,   pt   ca   ea practica    scrierea    mecanica,   si   multe   fraze nu   se    puteau   citi.Totusi ideile   de   baza    le-am prins,    si    ulterior

le-am    gasit In   Scanteietoarea   viata a   Iuliei Hasdeu   de   C   MAnolache ,biograful    ei

Din cate am inteles, si Sic Cogito a fost inspirata din discutiile spiritiste dintre Bogdan si Iulia...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Sherlock said:

Din cate am inteles, si Sic Cogito a fost inspirata din discutiile spiritiste dintre Bogdan si Iulia...

Da, numai că „discuția”, să-i spunem așa, s-a dus prin intermediul unui medium autentic și la puțină vreme după plecarea Iuliei Dincolo. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Vriies a spus:

Zicea că doar ce adormise și a simțit acea atingere care a făcut-o să-i sară somnul de tot!

Probabil vrei să spui că tinzi spre o explicație neparanormală. Pentru că și poltergeist-ul e o explicație logică pentru atingeri, uși care se deschid singure, zgomote aiurea și ciudate etc. 

În fine, ideea e că ar fi două variante:

1. Poltergeist. Soluția: Nașpa! Să-i chemăm pe prietenii noștri Luci și Arielix să ne dea un punct de vedere, eventual o soluție! :smile::laugh:

2. Nimic paranormal. Doar chestii domestice, să le spunem așa, de genul: „a visat că o atinge cineva și coroborat cu starea ei psihică și sufletească din ultima vreme s-a speriat rău”, „ușa se tot deschide din cauza curentului și a defectului de broască”, „prietenul ei a auzit un urlet dinspre bucătărie, care de fapt era dinspre bucătăria de la apartamentul de deasupra și venea de la vecinii care-și rezolvau o mică neînțelegere împărțindu-și palme și pumni”. 

:laugh: Pe loc, aci sunt. Urmeaza, doar ca acum am aparut p-aci, ca fusesem la nepotei, la Cluj.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, LuciaD said:

:laugh: Pe loc, aci sunt. Urmeaza, doar ca acum am aparut p-aci, ca fusesem la nepotei, la Cluj.

Wow, iarăși nepoțeii! Ce bunicuță fericită tre' să fii tu! :smile: Nepoței și colo și dincolo! :laugh:

Bun. Acu dă-ne o mână de ajutor că, iote, suntem la un pas de încurcătură! :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce m-ar ajuta pe mine nepoțeii și articolul despre Iulia Hasdeu?...Dacă vă place să glumiți , glumiți , dar nu aici . 

Editat de asined18

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×