Sari la conținut
Forum Roportal
asined18

fenomen paranormal?

Postări Recomandate

Buna seara..Am și eu câteva întrebări ce mă macină de ani de zile și nu-mi dau pace..

De mică am avut vise oribile, mereu visam o femeie ce-mi dăruia o floare dintr-o grădină, și mă trezeam urlând ca din gură de șarpe la mama sau la tata să mi-o ia din palmă..visele astea au trecut după un timp. Tata m-a dus la biserică și mă împărtășam mai mereu. Dar de câțiva ani nu am mai făcut asta.. 

Acum, peste câteva zile fac 18 ani...și vă spun că niciodată nu am avut vise si chestii de genul , atât de oribile ca acum..

De prin luna august , totul a luat o întorsătură ciudată .. 

Într-o seară nu aveam somn și stăteam in pat ,doar ce mă luase somnul și simt o atingere pe picior(nu știu cum să vă explic, un fel de furnicătură, pățesc asta des, dar nu credeam că poate fii ceva) de m-a trezit și din mama somnului..iar ușa de la camera mea se tot deschidea.. si m-am trezit cu ea deschisă larg.. Iar în seara următoare, prietenul meu a venit la mine și ne-am certat puțin așa că nu l-am mai condus, și când se încălța ca să plece  spus că a auzit un răget ciudat din partea stângă adică dinspre bucătărie..

apoi , din luna septembrie se cam agravează treaba.. simt in fiecare noapte cum mă atinge ceva pe picior, chestia din august s-a repetat si acum..visez că sunt urmărită de cineva ,dar aceea persoană mereu e in umbra mea.. Aseară am visat ceva ce m-a cam marcat..Am visat că eram intr-o scară de bloc, cu niște fete și dintr-o dată au apărut niște oameni cu bomboane si jeleuri de pomană ,diferite dulciuri iar eu le-am acceptat , apoi a urmat o muzică ORIBILĂ (ce nu pot nici acum să mi-o scot din cap, nu era nici de biserică ,era sinistră..macabră..cu un aer horror..) apoi a trecut cu un mort deasupra mea..si mi-am ținut respirația pt că mă îngrozea .. nu stiu daca era femeie sau bărbat ,dar știu că era tăiat pe față..

Țin să mențonez că am avut un bunic ce m-a iubit ca pe ochii din cap, și am vorbit cu o cunoștință și mi-a spus că probabil el este, pt că îi e dor de mine și mă iubește..dar bunicul meu nu cred că ar vrea să mă îngrozească și să-mi fie frică să mai dorm..iar pe el nu l-am visat niciodată

Vă rog, cineva care îmi poate spune ce se întâmplă, și ce pot să fac în privința asta? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal nu cred in spirite sau entitati care bintuie diverse persoane, dar nu exclud total aceasta in totalitate. 

In general nu prea visez (sau uit ce am visat) si pina acum am avut un sigur cosmar acum citiva ani. Se facea ca intrase ceva nedefinit in camera mea si simteam o foarte puternica forta negativa. Desi incercam din rasputeri sa-i opun rezistenta, efectiv nu ma mai puteam misca si nu mai puteam respira, iar in final m-am trezit.

Ca fapt divers, am observat ca atunci cind imi este frig noaptea am vise mai agitate, dar in niciun caz cosmaruri. Aceasta este aproape o regula in cazul meu, deci este o explicatie logica.

Parerea mea este ca visele vin cumva din interiorul mintii noastre, dar si factori sau stimuli externi pot influenta calitatea somnului, deci si calitatea viselor.

Intrebarea mea (retorica) este ce anume te framinta, ce nemultumiri, ce frici si ce probleme nerezolvate ai, si cit de mult te framinta acestea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 minutes ago, Gaslight said:

Eu personal nu cred in spirite sau entitati care bintuie diverse persoane, dar nu exclud total aceasta in totalitate. 

In general nu prea visez (sau uit ce am visat) si pina acum am avut un sigur cosmar acum citiva ani. Se facea ca intrase ceva nedefinit in camera mea si simteam o foarte puternica forta negativa. Desi incercam din rasputeri sa-i opun rezistenta, efectiv nu ma mai puteam misca si nu mai puteam respira, iar in final m-am trezit.

Ca fapt divers, am observat ca atunci cind imi este frig noaptea am vise mai agitate, dar in niciun caz cosmaruri. Aceasta este aproape o regula in cazul meu, deci este o explicatie logica.

Parerea mea este ca visele vin cumva din interiorul mintii noastre, dar si factori sau stimuli externi pot influenta calitatea somnului, deci si calitatea viselor.

Intrebarea mea (retorica) este ce anume te framinta, ce nemultumiri, ce frici si ce probleme nerezolvate ai, si cit de mult te framinta acestea.

Poi, n-auziși, bre, că aici nu e vorba numai de vise? Că e vorba și de atingeri pe picior, de uși care se deschid (singure?), de răgete dinspre bucătărie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg ca atingerile pe picior sint in timp ce doarme (deci in vis) iar ragetul din bucatarie nu a fost auzit de ea, ci de prietenul ei.

Nu stiu ce sa spun in ceea ce priveste usile care se deschid singure, dar tind catre o explicatie logica.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am  cunoscut o   fata care  practica   spiritismul si   care  comunica    in   transa   cu   Iulia   Hasdeu.

Primul   lor   contact fusese    in   noaptea   de   Inviere, la   putin   timp dupa ce fata   trecuse    printr-o   tragedie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
19 hours ago, Gaslight said:

Eu inteleg ca atingerile pe picior sint in timp ce doarme (deci in vis) iar ragetul din bucatarie nu a fost auzit de ea, ci de prietenul ei.

Nu stiu ce sa spun in ceea ce priveste usile care se deschid singure, dar tind catre o explicatie logica.

Zicea că doar ce adormise și a simțit acea atingere care a făcut-o să-i sară somnul de tot!

Probabil vrei să spui că tinzi spre o explicație neparanormală. Pentru că și poltergeist-ul e o explicație logică pentru atingeri, uși care se deschid singure, zgomote aiurea și ciudate etc. 

În fine, ideea e că ar fi două variante:

1. Poltergeist. Soluția: Nașpa! Să-i chemăm pe prietenii noștri Luci și Arielix să ne dea un punct de vedere, eventual o soluție! :smile::laugh:

2. Nimic paranormal. Doar chestii domestice, să le spunem așa, de genul: „a visat că o atinge cineva și coroborat cu starea ei psihică și sufletească din ultima vreme s-a speriat rău”, „ușa se tot deschide din cauza curentului și a defectului de broască”, „prietenul ei a auzit un urlet dinspre bucătărie, care de fapt era dinspre bucătăria de la apartamentul de deasupra și venea de la vecinii care-și rezolvau o mică neînțelegere împărțindu-și palme și pumni”. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 hours ago, Canaris2 said:

Am  cunoscut o   fata care  practica   spiritismul si   care  comunica    in   transa   cu   Iulia   Hasdeu.

Primul   lor   contact fusese    in   noaptea   de   Inviere, la   putin   timp dupa ce fata   trecuse    printr-o   tragedie

Eh, asta ar fi o chestie interesantă, numai că aici am avea mici probleme... 

Prima ar fi că tre să vedem calitatea „comunicării”, pentru a ne da cu părerea.

A doua ar fi cam așa. Este clar că doctrina spiritistă acceptă reîncarnarea ca o stare de fapt. Din acest punct de vedere, este foarte probabil ca spiritul Iuliei să se fi reîncarnat de atunci. Deci cu cine comunica fata care practica spiritismul?

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Calitatea comunicarii era   destul    de    modesta,   pt   ca   ea practica    scrierea    mecanica,   si   multe   fraze nu   se    puteau   citi.Totusi ideile   de   baza    le-am prins,    si    ulterior

le-am    gasit In   Scanteietoarea   viata a   Iuliei Hasdeu   de   C   MAnolache ,biograful    ei

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Canaris2 said:

Am  cunoscut o   fata care  practica   spiritismul si   care  comunica    in   transa   cu   Iulia   Hasdeu.

 

Iar eu ți-am spus că, după părerea mea, corespunzător doctrinei spiritismului, e puțin probabil ca fata pe care ai cunoscut-o să fi comunicat cu Iulia Hasdeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×