Sari la conținut
Forum Roportal
NicolaeT

Cum sa-l fac sa ma creada ca l-a inselat ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un prieten de-al meu a fost inselat. Am incercat sa ii spun, sa ii dau detalii, dar nu ma crede, crede mai degraba toate minciunile pe care le inventeaza ea. Ce pot face sa il fac sa ma creada ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci cind este vorba de cei la care tin, unii oameni cred doar ceea ce doresc sa creada, indiferent de cite dovezi le-ai aduce.

Daca nu-si pune intrebari si nu cauta raspunsuri, nu ai cum sa-l convingi de nimic.

Editat de Gaslight
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta mi se pare si mie ciudat, ca nu-si pune intrebari. Acum in week-end de exemplu, a plecat fara nicio grija afara din oras cu ea. Mie daca mi-ar fi spus un prieten: "ma, vezi ca te inseala", pai mi se cam taia orice chef de calatorit. As fi stat macar potolit cateva zile, sa vad ce are ea de zis, ce are prietenul ala, am fi discutat cu totii, as fi stat sa gandesc, as mai fi luat-o iar la intrebari. Oricat as iubi-o. Daca prietenul ala mi-a zis ceva, doar n-o fi nebun sa o faca doar ca sa faca misto de mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu mi-as fi pus intrebari si as fi cautat raspunsuri, insa cunosc un om foarte inteligent, cu o minte foarte ordonata si foarte realizat din punct de vedere profesional, care accepta fara sa isi puna prea multe intrebari toate magariile sotiei lui, iar cind incearca cineva sa-i deschida ochii se enerveaza si pleaca, refuzind dialogul pe aceasta tema.

Nu poti ajuta pe cineva care nu doreste sa fie ajutat.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cuuuum?

I-ai spus prietenului tau că a fost înșelat????!!!!

Și ți-ai găsit sa te plângi de asta fix aici, pe roportal. 

Răutate ce ești, distrugător de relații, bagaciosule și nesimțitule.

Sigur te-au inșelat și pe tine altele în trecut sau tatăl tău a inselat-o pe mama ta și ai rămas tu cu traume .

Bine, recunosc că ai circumstanțe atenuante. Cei doi, înțeleg, nu sunt căsătoriți. Iar el e prietenul tau, nu partenera/partenerul prietenului tau, sa fim bine înțeleși. 

Glumesc, eu nu cred așa ceva. E fix treaba ta că așa ai simțit că e corect sa faci. Sa ii spui.

De aici, e fix treaba lui ce alege să facă. Oricum, daca ei rămân împreună și pe viitor, sa te aștepți la un prieten mai puțin , ai șanse mari la asta.

Dar , chill. E doar uman, nu e tragedie

 

 

 

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai reusit sa ii convingi pe cei de la CERN ca esti destept, in mod sigur gasesti tu o cale sa il convingi pe prietenul tau ca tu stii adevarul si el nu.

Mult succes!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut rost de poze si i-am spus sa vina la mine sa i le arat. Mi-a zis ca e ocupat si ca vine el zilele urmatoare. Am ramas socat. Parca mai mult imi pasa mie. Cum explicati asa raspuns ? Inseamna ca ori stie deja, ori nu da doi bani pe gagica-sa. Altfel venea instant. Eu sa fi auzit asa ceva, ma imbracam si in miez de noapte si ieseam afara pe ploaie si frig, doar sa vad dovezile ca ma inseala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Impresia mea este ca nu e un om energic, un om de actiune, ci este genul lasa-ma sa te las, asa ca lasa-l si tu in plata Domnului.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ii este teama sa infrunte adevarul, o dovada clara pe care tu i-ai arata-o.  Prefera sa creada doar in ce vrea pentru ca probabil nu ar stii ce sa faca cu adevarul. Ar trebui sa se desparta, sau sa lupte, sa provoace discutii, sa se schimbe si se pare ca nu asta isi doreste.

Probabil e un om slab, delasator, comod, fricos...care ascunde mizeria sub pres...Ma gandesc ca nici nu tine prea mult la ea daca ramane atat de inert intr-o situatie ca aceasta....

Tu ai facut ce ai considerat. De aici incolo nu prea mai ai de ce sa-ti bati capul...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×