Sari la conținut
Forum Roportal
Annka_rap

Box- ce parere aveti?

Postări Recomandate

Acum nu stiu ce parere aveti voi dar mie mi se pare k pubicul nu e destul de informat asupra acestui sport.... Mie una imi place :blink: chiar dak multora li se pare ciudat k unei fete sa'i placa boxul...astept parerile voastre...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum nu stiu ce parere aveti voi dar mie mi se pare k pubicul nu e destul de informat asupra acestui sport.... Mie una imi place :blink: chiar dak multora li se pare ciudat k unei fete sa'i placa boxul...astept parerile voastre...

Este un sport care are frumusetea lui. Lamureste-ma si pe mine: iti place ca practicant sau ca spectator?

( sa nu uitam ca de-o vreme si fetele practica boxul) ca sa stiu ca sa-ti raspund. Despre sport in general mi-am dezvoltat cu timpul parerea ca ar trebui practicat de mase, in sensul educatiei si cultivarii fizice, de mare folos pentru formarea unor oameni integri, si nu de dragul performantei neaparat. In aceasta optica, ar fi ideal cine poate sa incerce o gama de mai multe sporturi complementare, de ex. patinaj o vreme, apoi volei, natatie, box sau o forma de arte martiale, un sport nautic/aeronautic, etc. In fond a trai inseamna a explora. Largeste-ti experienta practicind cit mai multe indeletniciri, vazind cit mai multe lucruri, deci cultiva-te. Asta am facut si eu si mai practic si in prezent parapantism si o forma individuala de ciclism sa zic asa, abordind trasee diverse. Am practicat si box, in perioada liceului si pina am plecat in armata. Este un sport care este bine sa stii cind sa-i dai un " cancel" sau sa devii profesionist-in detrimentul tuturor celorlalte experiente. De la box am trecut la Jeet-Kune-Do, apoi mai tirziu am ajuns sa zbor cu parapanta, sa pescuiesc sau sa strabat trasee cu bicicleta. Bineinteles cind imi permite munca... In concluzie, daca-ti place ca spectacol boxul este ok. Dac-ti place sa-l practici- tot ok, dar gindeste-te bine ce faci, daca esti facuta pentru asta sau nu. Fa sport acum, mai tirziu timpul te va strimtora si vei face eforturi mari si chiar anumite sacrificii pentru a practica miscarea! Apropo, mie nu-mi plac fetele cind boxeaza...

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lamureste-ma si pe mine: iti place ca practicant sau ca spectator?

 

 

K sa te lamuresc imi place shi k spectator shi k practicant, un pic mai mult k practicant. Am incercat shi eu mai mule sporturi (inot, baschet, ciclism k si tine am abordat diverse trasee) pt k totdeauna am simtit nevoia sa ma misc shi sa fiu in forma, insa am ramas la box de ceva vreme. Acum parerile sunt impartite pe tema fetelor kre boxeaza dar mie kiar imi place shi in plus pot sa spun k am gasit ceva la care kiar ma descurc (fara sa ma laud sau altceva incerc sa ma justific). Acum ce pot sa spun imi place in primu rand pt k e greu shi la mine cu cat e mai mare provocarea cu atat de mult ma motiveaza - depinde shi de persoana. Am avut destule meciuri pana akum -numai amicale, nimic oficial- shi momentan ma pregatesc pt campionatu romaniei din iulie shi poate am ceva noroc sa intru la lot. Momentan nu planuiesc sa imi fac cariera pe kestia asta, dar niciodata nu se stie :stars:

Acum parerea mea despre cei carora nu le plac boxeritzele e poate pentru k cred k sunt agresive din fire shi baietzoase dar sa stii k din cate fete am vazut kre boxeaza foarte putine sunt asha. Nici eu nu sunt dura de felu meu deloc kiar sunt copilaroasa, mai rebela shi vesela in general. Ma imbrac de obicei larg pt k imi place rap'ul dar asha nu sunt baietzoasa kiar recunosc k din cand in cand mai am shi eu fitzele mele de domnishoara :blink: Vreau sa spun k nu sportul pe care il practici te caracterizeaza....

post-35800-1147690821_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum nu stiu ce parere aveti voi dar mie mi se pare k pubicul nu e destul de informat asupra acestui sport.... Mie una imi place :lol2: chiar dak multora li se pare ciudat k unei fete sa'i placa boxul...astept parerile voastre...

nu e nimic deplasat in faptul ca unei fete ii place boxul,fotbalul, rugbyul sau alte sporturi considerate "pentru barbati/baieti". eu una prefer kickboxingul. Stiu ca o sa sune aiurea, dar nu mi se pare asa de violent ca boxul, care e si el OK :flowers: . Ce parere aveti de UFC?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am vrut si eu sa ma apuc de box acum cativa ani dar am inteles ca trebuia sa-mi fac ceva la nas asa ca am renuntat. oricum imi place sa vad meciuri de box la tv asa ca ma multumesc cu atat deocamdata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am vrut si eu sa ma apuc de box acum cativa ani dar am inteles ca trebuia sa-mi fac ceva la nas asa ca am renuntat. oricum imi place sa vad meciuri de box la tv asa ca ma multumesc cu atat deocamdata.

ca sa te lamuresc la faza cu nasul... da, acum cativa ani inca se mai practica chestia asta si anume sa iti sparga nasul la antrenament. sa iti explic si de ce: in momentul cand esti pe ring si iti sparge adversarul nasul, iti curge foarte mult sange si daca nu se opreste(si crede-ma ca daca e chiar spart nu o sa se opreasca) arbitru opreste meciu si il numeste pe celalalt castigator (mai exact castigator prin ranirea adversarului)... si ca sa se evite chestia asta, adica sa pierzi din prostie un meci, inainte iti spargea nasu la sala ca sa nu ai probleme de hemoragie pe ring. dar multi antrenori considera ca e prea radicala actiunea asta si oricum daca esti bun sansele sunt mici sa te loveasca chiar asa de rau. pararea mea e aceeasi: adica daca e sa imi sparga nasu macar sa mi-l sparga pe ring chestie care oricum nu e sigura, decat sa mi-l sparg singura la sala. Daca chiar iti place boxu eu totusi te incurajez sa incerci cateva saptamani sa vezi cum e, si stai linistita ca nu iti face nimeni nimic la nas la antrenamente (decat daca e prea tampit maestru, in cazul in care te sfatuiesc sa schimbi clubu :flowers: )

 

nu e nimic deplasat in faptul ca unei fete ii place boxul,fotbalul, rugbyul sau alte sporturi considerate "pentru barbati/baieti". eu una prefer kickboxingul. Stiu ca o sa sune aiurea, dar nu mi se pare asa de violent ca boxul, care e si el OK :focus: . Ce parere aveti de UFC?

 

Da si kickboxingul e foarte frumos, dar adevarul este ca este mult mai greu boxul si mult mai violent. Pentru ca la kickboxing, cum folosesti si mainile si picioarele, forta si efortul depus se impart, adica se diminueaza (pe romaneste: una e sa iti iei o lovitura la kickbox si una e sa iti iei o directa in bot la box de iti da capu pe spate, chestie care nu se intampla la KB pentru ca poti sa te aperi cu picoarele si rareori te loveste la fata). pe langa asta, la box, zonele care se puncteaza pe lovitura (adica de la gat in sus si o parte a abdomenului) sunt mult mai mici decat la kickbox unde se puncteaza cam peste tot, si iti dai seama ca atunci cand te concentrezi asupra unei zone mult mai mici lovesti si mai tare si de mult mai multe ori decat daca ai o arie mai mare.

Sper sa reusiti sa ma intelegeti... si sa mai intelegeti si faptul ca asta e parerea mea personala, poate ma insel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am vrut si eu sa ma apuc de box acum cativa ani dar am inteles ca trebuia sa-mi fac ceva la nas asa ca am renuntat. oricum imi place sa vad meciuri de box la tv asa ca ma multumesc cu atat deocamdata.

Chestia aia cu spartul nasului e vrajeala 100%.Nu s-a practicat niciodata(sau cine stie or fi fost vreo doi ciobiti). Am facut si io ceva box in tinerete(acum 18-20ani)si am cunoscut sportivi de la toate cluburile mari.Nicaieri nu se practica spartul nasului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BOX-imi place sa privesc

Am privit lupta dintre Chris Byrd si Vladimir Kliciko. Idee n-am cum a putut Byrd sa-si mentina titlul tocmai 3 ani si jumatate avand sau mai bine zis neavand nici o tactica...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×