Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Ce te-a impresionat azi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mai da-o-n rahat de dragoste, Vriies, parerea mea e ca e supraapreciata.

Însingurarea e flagel secolului si cauza multor boli "moderne". Spre deosebire de singurătate, care nu e o alegere, însingurarea e ceva dorit, oamenii își doresc să fie singuri, nu mai vor sa fie in compania semenilor lor sau vor asta din ce in ce mai putin. Cred ca tehnologia ne-a făcut mai egoiști, mai pretentiosi, la un click distanta găsim tot, vizual, cel puțin, si începem să facem comparatii cu ceea ce avem si sa nazuim la ceva mai bun decat ceea ce avem deja. Ar fi interesant un topic pe tema asta, dar n-am cuvintele la mine.

Editat de Fiero

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum să fie supraapreciată dragostea? Niciodată! Poi dragostea e motorul, bre! :laugh: Dacă dragoste nu e, nimic nu e! :smile:

Însingurarea e curat flagel, așa e. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 ore, Vriies a spus:

Cum să fie supraapreciată dragostea? Niciodată! Poi dragostea e motorul, bre! :laugh: Dacă dragoste nu e, nimic nu e! :smile:

Însingurarea e curat flagel, așa e. 

Da.

Ar trebui sa ne impresioneze, sa ne incante acest fapt:

"De as grai in toate limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator. De as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. .........Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar........Si acum raman acestea trei: credinta, nadejdea si dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." (zicerea Sf.Ap. Pavel- Corinteni)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 08.12.2019 la 22:39, Vriies a spus:

Cum să fie supraapreciată dragostea? Niciodată! Poi dragostea e motorul, bre! :laugh: Dacă dragoste nu e, nimic nu e! :smile:

Însingurarea e curat flagel, așa e. 

Ba chiar e, cele mai frumoase sentimente sunt loialitatea si compasiunea, ele sunt asemeni unor regi pe lângă un cerșetor.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 hours ago, Fiero said:

Ba chiar e, cele mai frumoase sentimente sunt loialitatea si compasiunea, ele sunt asemeni unor regi pe lângă un cerșetor.

Iar dragostea e demiurgul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am revazut-o azi si mi se pare mai actuala than ever. Ahead of his time, CC.

 

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fost ieri, de fapt.

Tocmai ieșeam de la serviciu si pe drumul pe care mergeam spre autobuz, am zarit in fata mea un om al străzii. Slab, murdar si jerpelit, era însoțit de 4 câini ce arătau foarte bine. Câinii il urmau credincioși, nescapandu-l din ochi, facand eforturi sa stea cat mai aproape de el, pentru ca drumul era aglomerat. La un moment dat il vad ca se opreste si scormoneste intr-un cos de gunoi, gaseste ceva acolo si rupe din nimicul gasit pentru a-l împărți tovarășilor lui, dupa care isi continua drumul. Am luat-o inaintea "alaiului" si m-am oprit sa scotocesc prin geanta. Cand s-a apropiat de mine, i-am întins o hartie de 5 lei si i-am spus: "Pentru dumneavoastra si prietenii dumneavoastra." El a rămas surprins, nu se aștepta la un asemenea gest si pentru o clipă am crezut ca imi va refuza banii, dar cand a auzit cuvântul "prieteni", mi-a zâmbit și a spus: "Multumesc! Am 4!" Mi-au dat lacrimile. Pot sa spun ca mi-a înseninat ziua. Imi pare rau ca nu i-am dat 50 lei, sper sa il mai intalnesc.

Editat de Fiero
  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inimioara de pe punga de la delivery.  Numele clientului si o inimioara mare pe ea. In aceste clipe delicate, fiecare gest conteaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Totul s-a întâmplat într-o grădină din oraşul Sankt Petersburg, din Rusia.

O pisică s-a furişat într-o grădină zoologică din oraş, unde s-a împrietenit cu un râs carpatin.

De atunci, cele două feline sunt de nedespărţit.[LoveMeow]

pisica-lynx.jpg

https://www.desprelume.ro/pisica-furisat-la-zoo-lynx/?fbclid=IwAR0-M3qPULGAg2NXtSmzR9ISiSTXwvS3IOdoqW-eoLvo3ORPsgL9-RjP2tA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×