Sari la conținut
Forum Roportal
aramis

Reclama Forum Referendum

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Uniunea dintre un barbat si o femeie este o conceptie mai mult decat Ezoterica, este Cosmica, cum zicea cineva.  Nu se poate afirma ca exista o polaritate intre barbat si barbat. Putem spune orice, de ex. prietenie, insa polaritate nu, deoarece natura familiei, natura casatoriei are o notoritate Cosmica. De ex. Barbatul si Femeia devine "Shiva si Shakti", adica este o continua interactiune intre cei doi poli opusi, dar care se realizeaza doar impreuna, devenind doua universuri in unul singur, doua lumi in una singura, cum spun esoteristii, yoghinii, tao-istii s.a.m.d.

https://www.esoterism.ro/ro/legile-universale-kybalionului.php

Casatoria se realizeaza intr-un mod natural si firesc doar intre un barbat si o femeie, intre cele doua principii , cele doua polaritati, cele doua suflete. Iata doua dintre Legile Universale si care ne spun asa:

"4. Legea Polaritatii 
Totul este dublu; orice lucru are doi poli: totul are doua extreme; asemanatorul si neasemanatorul au aceeasi semnificatie; polii opusi au o natura identica, insa de grade diferite; extremele se ating; toate adevarurile nu sunt decat semiadevaruri; toate paradoxurile pot fi conciliate.... "

"7. Legea Genului 
Este un gen in toate lucrurile; totul are principiile sale Masculin si Feminin; genul se manifesta in toate planurile. 
Eu sunt genul tau in masura in care tu esti genul meu. 
Ce are Ea mai gingas, mai cald, mai chemator, mai invaluitor, mai frumos Tu cauti. Ce are El mai ocrotitor, mai viguros, mai puternic, mai activ, mai tare, mai tenace, mai dornic de a invinge Tu cauti."

Editat de LuciaD
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La ‎07‎.‎10‎.‎2018 la 21:32, adal* a spus:

 

Se pare ca am luat-o, ca sa zic asa. Probabil ca cei aproximativ 40% care nu au votat, vor avea destul de curand motive sa regrete decizia de a nu vota.

 

 

exact asa se cheama, ati luat-o cu brio.

si nu au fost 40 %, au fost aproape 80 %  care nu au fost interesati de marsaluirea voastra spre urne.

n-am auzit pe nimeni sa regetete ca nu s-a dus.

 

80%.

cu tot cu toate televiziunile voastre Mainstream, cu toate reclamele, inclusiv pe forumuri obscure conduse de patroni în asociatii dubioase,

si cu toata biserica ortodoxa româna care si-a luat un binemeritat sut în dos cu ocazia asta, pentru ca si-a bagat nasul îl politica,

acolo unde nu-i fierbe oala,

voilà.

80%

dar, vai, ce veste minunata am mai auzit,

coalitia aia pentru familie si-a facut partid (le-ai vazut mutrele dupa ce au pierdut la referendum? mvai. mvai)

tot cu seful ei temut, amicul lui Marian Munteanu. 

doi legionari pe-o pânza de paianjen e cântecul lor de leagan.

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 18 minute, aramis a spus:

exact asa se cheama, ati luat-o cu brio.

Inca nu ti-a trecut? eu am si uitat.

la mine vine revelionul.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 54 minute, aramis a spus:

 

 

coalitia aia pentru familie si-a facut partid (le-ai vazut mutrele dupa ce au pierdut la referendum? mvai. mvai)

tot cu seful ei temut, amicul lui Marian Munteanu. 

doi legionari pe-o pânza de paianjen e cântecul lor de leagan.

 

 

Si avem aici a taste of their political agenda, elaborata de cea mai importanta organizatie din coalitie.

https://provitabucuresti.ro/docs/publicatii/restabilirea-ordinii-naturale.pdf

selectate cateva din cele mai medievale idei din acest pdf, mai jos

https://www.vice.com/ro/article/9k5gjp/documentul-sters-de-pro-vita-impotriva-femeilor

de exemplu

Legislația trebuie să reflecte faptul că o căsătorie este un angajament pe întreaga viață. Aceasta înseamnă că, în mod ideal, divorțul trebuie să fie disponibil numai în anumite circumstanțe foarte restrânse. (...) Legislația trebuie, de asemenea, să descurajeze a doua sau a treia căsătorie."

„Obiectivul pe termen lung trebuie să fie implementarea perceptelor Dreptului Natural (conform cărora căsătoria este între un bărbat și o femeie și nu admite divorțul) ca standard juridic internațional, în sensul ca un stat care permite divorțul și/sau căsătoriile unisex să fie considerat a încălca obligațiile internaționale. Nu pare să existe absolut nicio jurisprudență internațională referitoare la chestiunea dacă drepturile internaționale ale omului obligă țările semnatare să permită divorțul. Se poate argumenta, prin urmare, că o lege a căsătoriei care nu permite divorțul este în concordanță cu standardele internaționale ale drepturilor omului, pe când o legislație care permite unei persoane să obțină un divorț prea ușor poate fi văzută ca o încălcare a dreptului la căsătorie."

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

stiu, cunosc.

o gloata de populisti cu resentimente. 

le doresc sa participe la alegeri, ca sa iasa pe usa din dos a istoriei cu cele 0,5 procente ale lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 minute, aramis a spus:

o gloata de populisti cu resentimente. 

pur si simplu un grup de oameni cu anumite pareri. este ilegal, sau cum?

de ce trebuie sa vorbesti asa despre ei?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, adal* a spus:

pur si simplu un grup de oameni cu anumite pareri. este ilegal, sau cum?

de ce trebuie sa vorbesti asa despre ei?

pareri?

pai eu n-am nimic cu parerea ta familista, din partea mea poti sa te casatoresti si cu un elefant, who cares?

când însa vrei sa impui in constitutie tâmpenii, sa faci gargara împotriva unor comunitati întregi, sa vinzi asta si ca Idee politica,

la modul asta scârbos,

ei bine,

da, avem de-a face cu populisti mascati în oameni onorabili, cu indivizi pusi pe "reforme" din astea,

cu o trupa politica de cea mai joasa speta.

si bineînteles ca vorbesc asa despre ei, cum ai vrea sa-i tratez altfel?

noa, dupa rezultatul referendumului, daca ai impresia ca partida s-a terminat,

nu s-a terminat.

dupa cum observi, domniile lor scabroase vor si putere politica, deci le zic sictir, nu crezi ca-i destul de fair? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, aramis a spus:

si bineînteles ca vorbesc asa despre ei, cum ai vrea sa-i tratez altfel?

ok!

eu ma concentrez deocamdata pe revelion.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×