Sari la conținut
Forum Roportal
aramis

Reclama Forum Referendum

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Au zis ca ala a fost consultativ, deci nu se pune.

 

Codul Civil nu e Constitutia, poate fi modificat de Legislativ. Constitutia doar prin plebiscit. Asta ar fi diferenta.

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Amarena a spus:

Codul Civil nu e Constitutia, poate fi modificat de Legislativ. Constitutia doar prin plebiscit. Asta ar fi diferenta.

Sper ca vries stia asta. A explicat si Lucia acum cateva zile.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Amarena said:

Au zis ca ala a fost consultativ, deci nu se pune.

 

Codul Civil nu e Constitutia, poate fi modificat de Legislativ. Constitutia doar prin plebiscit. Asta ar fi diferenta.

De ce să nu se pună? A fost un referendum în care românii au dat un răspuns ferm și clar. Deci se pune!

Deocamdată nu e vorba ca vreun partid să-și asume modificarea Codului Civil în privința căsătoriei (art. 259, alin. 1). Deci Codul Civil e în vigoare.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
13 minutes ago, adal* said:

Sper ca vries stia asta. A explicat si Lucia acum cateva zile.

Știu foarte bine asta și mai știu că acest Cod Civil e în vigoare. Tu știai asta?

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 minutes ago, Vriies said:

De ce să nu se pună? A fost un referendum în care românii au dat un răspuns ferm și clar. Deci se pune!

Deocamdată nu e vorba ca vreun partid să-și asume modificarea Codului Civil în privința căsătoriei (art. 259, alin. 1). Deci Codul Civil e în vigoare.

Pai asa a justificat nu mai stiu ce politician, nu te lua de mine. Am vazut la TV.

Ei, adica CpF, au vrut sa-si ia de-o grija, asta inteleg eu. Adica sa previna, sa nu cumva ca vreodata sa dea cuiva prin cap sa modifice NCC, adica ma indoiesc ca esti atat de greu de cap, sa nu intelegi asta.

Esti doar Gica Contra,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Amarena said:

Pai asa a justificat nu mai stiu ce politician, nu te lua de mine. Am vazut la TV.

Ei, adica CpF, au vrut sa-si ia de-o grija, asta inteleg eu. Adica sa previna, sa nu cumva ca vreodata sa dea cuiva prin cap sa modifice NCC, adica ma indoiesc ca esti atat de greu de cap, sa nu intelegi asta.

Esti doar Gica Contra,

Nu mă iau de tine, însă o asemenea justificare lezează deja bunul-simț. Aproape 80% din votanții de atunci au votat pentru  un Parlament care să aibă, în total, 300 de parlamentari. Cum să nu ții cont de o asemenea „consultație”? Ar face asta doar o clasă politică de genul care nu dă doi bani pe opinia celor pe care-i inivă la vot.

Eh, și s-a dovedit că această încercare de „luare de grijă” a fost un eșec total. Nu sunt Gică Contra și nici eu nu cred că tu ești grea de cap, ci doar încercam să relev câteva motive, alături de altele care au fost menționate anterior. 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se va vedea pe viitor daca am facut bine sau rau ca nu am votat intr-un fel sau altul.

Cat despre celalalt referendum... ce sa ceri de la niste borfasi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Amarena said:

Se va vedea pe viitor daca am facut bine sau rau ca nu am votat intr-un fel sau altul.

Cat despre celalalt referendum... ce sa ceri de la niste borfasi.

Păi, exact asta e percepția generală (atât cu privire la celălalt referendum, cât și la acesta), asta s-a întâmplat și nu trebuie să escamotăm acest lucru:

1. De ce să mai votăm, când alții fac pipi pe votul nostru?

2. Această încercare de „luare de grijă” nu-și avea rostul - cel puțin acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×