Sari la conținut
Forum Roportal
aramis

Reclama Forum Referendum

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mie nu mi-e scarba de ce vor ortodocsii fundamentalisti sa faca, ci de agresivitatea si ura cu care s-a facut "reclama" referendumului. Daca s-ar face atata reclama si protestelor si daca romanii credinciosi si patrioti si iubitori de tara si popor, care bengane in stanga si-n dreapta cu ocazia referendumului "pt familie", s-ar mobiliza in acelasi fel si ar iesi sa protesteze, cred ca ar fugi cine-stim-noi mancand pamantul.

Dar "referendumul pentru familie" e un subiect care nu ne pune in pericol locurile de munca, pensiile, salariile, e asa, o vrajeala spoita tricolor care ne da ocazia sa ne mai balacim un pic in ura si sa ne  vedem un pic mai buni, mai curati, mai uscati decat altii, care, chiar daca au preferinte sexuale diferite de ale noastre, poate nu au sufletul  atat de negru precum al celor mai multi dintre noi.

Nu o sa ma duc la vot tocmai pentru ca acum s-a vazut toata frumusetea sufleteasca, iubirea crestina si gradul de civilizatie al acestui popor, ai caror apartinatori sunt in stare sa isi dea in cap reciproc pentru o sticla de ulei sau pentru o opinie diferita. Un "referendum" inutil, care nu a facut decat sa aduca si mai multa dezbinare intre locuitorii acestei tari. Asa e cand politica se tine de mana cu religia si cand bisericii i se da mult prea multa putere si i se permite sa isi bage nasul unde nu ii fierbe oala.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Amarena a spus:

Mie nu mi-e scarba de ce vor ortodocsii fundamentalisti sa faca, ci de agresivitatea si ura cu care s-a facut "reclama" referendumului. Daca s-ar face atata reclama si protestelor si daca romanii credinciosi si patrioti si iubitori de tara si popor, care bengane in stanga si-n dreapta cu ocazia referendumului "pt familie", s-ar mobiliza in acelasi fel si ar iesi sa protesteze, cred ca ar fugi cine-stim-noi mancand pamantul.

Dar "referendumul pentru familie" e un subiect care nu ne pune in pericol locurile de munca, pensiile, salariile, e asa, o vrajeala spoita tricolor care ne da ocazia sa ne mai balacim un pic in ura si sa ne  vedem un pic mai buni, mai curati, mai uscati decat altii, care, chiar daca au preferinte sexuale diferite de ale noastre, poate nu au sufletul  atat de negru precum al celor mai multi dintre noi.

Nu o sa ma duc la vot tocmai pentru ca acum s-a vazut toata frumusetea sufleteasca, iubirea crestina si gradul de civilizatie al acestui popor, ai caror apartinatori sunt in stare sa isi dea in cap reciproc pentru o sticla de ulei sau pentru o opinie diferita. Un "referendum" inutil, care nu a facut decat sa aduca si mai multa dezbinare intre locuitorii acestei tari. Asa e cand politica se tine de mana cu religia si cand bisericii i se da mult prea multa putere si i se permite sa isi bage nasul unde nu ii fierbe oala.

Like-ul e de la mine.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca vedeti in bannerul care e pe site vreun indem la ura. Referendumul este pentru protejarea definitiei casatoriei in forma actuala pentru ca in intreaga Europa este un razboi cultural pentru redefinirea ei. Referendumul nu este impotriva cuiva ci pentru a proteja ceva.

Timpul pentru promovarea referendumului a fost foarte scurt si au fost raspandite multe neadevaruri din partea celor care nu doresc reusita lui: e referendumul lui Dragnea, un complot al bisericii cu politicienii, e mana rusilor, nu se stie pentru ce se voteaza, copiii mor in spitale din cauza referendumului etc. si fiecare s-a mobilizat cum a putut. Nu toti cei pro referendum au putut mentine un ton diplomat dar tabara adversa a fost mult mai virulenta. Luati ca exemplu discutiile de pe acest topic. Este normal sa mi se ceara socoteala de ce am pus un banner pro referendum? Nu vreau sa fac publice mesajele care le-am primit pe formularul de contact dar va asigur ca au intrecut orice limita de decenta.

Ura este semanata de cei care vor sa ne conduca. Ei stiu ca daca dezbina pot conduce usor. Sunt de acord ca trebuie sa ne unim fortele si sa punem umarul pentru tara. 3.000.000 s-au unit si au considerat ca pentru ei e important sa treaca in constitutie: casatorie = unirea dintre un barbat si o femeie. Dar unii din noi ce fac? #boicot, #stauacasa, ii jignesc in fel si chip. Daca acum sunt impotriva lor, cum o sa le cer ajutorul cand voi avea nevoie de 6.000.000 de voturi la referendumul #fara penali.

Daca referendumul este atat de putin important oare de ce are atata opozitie? Numai daca ne uitam la clipul facut de Papaya, cat a costat realizarea si difuzarea lui. De ce ar plati cineva asa sume pentru ceva ce nu are nici o miza? Sa nu vorbim de continutul lui: ii transforma pe cei care vor vota in inchizitori. Si cine promoveaza ura?

Trebuie sa avem un indreptar dupa care socotim ce este bun si ce este rau. Avem credinta care ne-au lasat-o stramosii si dupa care ne-am ghidat 2000 de ani. Fara acest indreptar putem fi foarte usor pacaliti. Iar cei care o fac ne pun iubirea ca si criteriu. Unde ne vom opri daca acceptam ca definitia casatoriei poate fi modificata? Este oare discriminat o persoana care vrea sa se cunune cu o ruda? Dar un musulman care vrea mai multe sotii? Dar un barbat care vrea cu o fata de 11 ani? (se intampla in Yemen)

  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stramosii nostrii daci si geti erau poligami (nu neaparat oamenii de rind, ci in special regii si nobilii).

Daca e sa vorbim la modul serios despre familia traditionala, vom constata ca pina de curind femeile nu aveau prea multe drepturi, nu aveau nici macar dreptul sa-si aleaga sotul. Atit bunicii mei din partea mamei cit si din partea tatalui au avut parte de casatorii aranjate, si nu cred ca pe ele le-a intrebat cineva daca sint de acord sau nu. Pur si simplu parerea lor nu conta.

Aceasta este familia noastra traditionala.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
18 hours ago, Amarena said:

tocmai pentru ca acum s-a vazut toata frumusetea sufleteasca, iubirea crestina si gradul de civilizatie al acestui popor, ai caror apartinatori sunt in stare sa isi dea in cap reciproc pentru o sticla de ulei sau pentru o opinie diferita.

Statul "român" a făcut din poporul român un grup de sclavi de tip modern: unii cu niște fețe umane și chiar fețe de oameni liberi. De aceea eu nu voi accepta ideea că acest stat reprezintă un popor, ci este impus cu armele și menținut  cu poliția politică. (Asta nu scapă populația de pe teritoriul Ro de acuzațiile de: colaboraționism cu tirania și trafic de copii).

 

Persecutând pe "creștinii inteligenți" (termenul acesta îl folosesc aici în sensul cu care este folosit în "Protocoalele înțelepților Sionului") până la a-i ucide (vezi cazul criticului social Mihai Eminescu) și dând toate resursele umane și materiale în mâna acelui imperialism numit biblic "Fiara", statul România este stat sionist de la înființarea lui, indiferent de schimbarea de propagandă (așa zisele "monarhie", "comunism" sau "democrație"). Nu putem vorbi despre patriotism în legătură cu un stat sionist: el are rațiuni sclavagiste. "Naționalismul" statului sionist este populism și este folosit ca pretext pentru orice acțiune de miliție anti-creștină. Biserica "de stat" sionist este o caricatură  a unei grupări creștine.

O biserică creștină este normal să refuze să oficieze la o căsătorie necreștină, dar să predice politici ce țin de legea laică a punerii de bunuri materiale în comun este o deviație.

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, Gaslight a spus:

Stramosii nostrii daci si geti erau poligami (nu neaparat oamenii de rind, ci in special regii si nobilii).

Daca e sa vorbim la modul serios despre familia traditionala, vom constata ca pina de curind femeile nu aveau prea multe drepturi, nu aveau nici macar dreptul sa-si aleaga sotul. Atit bunicii mei din partea mamei cit si din partea tatalui au avut parte de casatorii aranjate, si nu cred ca pe ele le-a intrebat cineva daca sint de acord sau nu. Pur si simplu parerea lor nu conta.

Aceasta este familia noastra traditionala.

Da, ati ridicat o problema foarte importanta. Ce aparam? Aparam familia crestina si din pacate asocierea familie romaneasca traditional crestina se potriveste tot mai putin. E vorba de acea familie in care un barbat si o femeie isi asuma un drum impreuna cu Hristos catre mantuire. Un drum de respectare al poruncilor evanghelice, un drum cu bucurii si cu greutati, unul cu caderi si cu ridicari. Din pacate trecerea prin comunism si apoi prin democratie a lasat urme adanci asupra ei. De la generatie la generatie este tot mai slaba si mai pricajita. Dar nu este totul pierdut. Ce a mai ramas merita protejat. Mai avem inca familii crestine pe care le putem lua ca exemplu.

Nici noi nu am inceput cu dreptul acest drum. Am stat necununati multi ani iar mai apoi am facut-o nu neaparat din convingere. Si pentru noi cununia religioasa a fost doar o traditie frumoasa care trebuie bifata. Cu toate acestea atunci am primit o samanta, o samanta care pana la urma a reusit sa scoata capul la lumina. Mi-ar place sa putem fi luati ca exemplu dar suntem departe.

Imi doresc insa ca si generatiile viitoare sa primeasca samanta daca isi doresc asta. Sa aiba macar aceasta posibilitate.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Canaris2 said:

Eu sunt   traditionalist.Ma voi  duce  la    vot si   voi    vota   Da.

Naționalismul, tradiționalismul, cultele, cardurile de fidelitate etc nu ar trebui să fie văzute ca posesiuni care construiesc o identitate ( care identitate este răsplătită drepturi speciale ).

Ci, ele sunt unelte pentru spargerea umanității în bucăți mai mici - niște dumicați pe care "satana" să îi poată apoi mesteca ușor. "Divide et impera" este tehnica de învrăjbire socială în care cei mulți se bat și cei puțini îi exploatează.

Spargerea unui continent creștin se face deja în națiuni, partide, clase, grade etc. Acum, și în orientări sexuale? 

Și ce vom face noi, cei pe care satana/împăratul îi vânează pentru a îi încorpora și exploata, dar suntem conștienți de asta? Vom accepta până "diavolul" va construi sclavia totală?  Nu, ci ne vom uni sub carta umanității, care este legea drepturilor omului. Nimic nu vom sacrifica din ea celor ce vor să spargă trunchiul comun al umanității.

Altceva este ca un sistem să fie în mod natural format din părți care sunt întrucâtva diferite și separate, iar satana le tratează ca și când ar fi totuna. De exemplu, "colaborarea" neconstituțională între instituții este fascizarea și rigidizarea statului într-un fel de masă ca un ciocan: este tare, dar prea multe nu mai poate face.

Eu am de spus NU atât separărilor forțate, așa cum este discriminarea unor homosexuali de la a fi egali cu heterosexualii, cât și unirilor forțate, cum este fascismul, sclavagismul, imperialismul.

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 ore, Lxn a spus:

Naționalismul, tradiționalismul, cultele, cardurile de fidelitate etc nu ar trebui să fie văzute ca posesiuni care construiesc o identitate ( care identitate este răsplătită drepturi speciale ).

Ci, ele sunt unelte pentru spargerea umanității în bucăți mai mici - niște dumicați pe care "satana" să îi poată apoi mesteca ușor. "Divide et impera" este tehnica de învrăjbire socială în care cei mulți se bat și cei puțini îi exploatează.

Spargerea unui continent creștin se face deja în națiuni, partide, clase, grade etc. Acum, și în orientări sexuale? 

Și ce vom face noi, cei pe care satana/împăratul îi vânează pentru a îi încorpora și exploata, dar suntem conștienți de asta? Vom accepta până "diavolul" va construi sclavia totală?  Nu, ci ne vom uni sub carta umanității, care este legea drepturilor omului. Nimic nu vom sacrifica din ea celor ce vor să spargă trunchiul comun al umanității.

Altceva este ca un sistem să fie în mod natural format din părți care sunt întrucâtva diferite și separate, iar satana le tratează ca și când ar fi totuna. De exemplu, "colaborarea" neconstituțională între instituții este fascizarea și rigidizarea statului într-un fel de masă ca un ciocan: este tare, dar prea multe nu mai poate face.

Eu am de spus NU atât separărilor forțate, așa cum este discriminarea unor homosexuali de la a fi egali cu heterosexualii, cât și unirilor forțate, cum este fascismul, sclavagismul, imperialismul.

Nu sunt de acord cu ceea ce zici, nu rezonez deloc, deoarece le-ai cam imbarligat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca forumul a devenit sau devine un forum religios, tu ca administrator/deținător ar trebui să anunți asta, pentru că există useri, printre care ma număr și eu, care nu ar vrea sa dezbată evenimente sociale dpdv religios sau pseudo-știință, cum s-a întâmplat ultima oara pe aria religie, cu habotnicii semidocți, care au de fapt toleranță zero pentru știință imediat cum contrazice biblia. Dacă voiam asta, îmi făceam cont pe Creștin Ortodox.

Desigur, nu ma obligă sau nu ii obligă nimeni pe cei enumerati mai sus sa mai posteze sau sa fie activi pe forum, dar parerea mea e că dacă Roportal devine forum religios unde se vor promova acțiuni sau puncte de vedere ale BOR, ar trebui anunțat clar și răspicat.  Eu unul nu o sa fiu activ pe astfel de forum.

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×