Sari la conținut
Forum Roportal
coldfire`

Posibilitate de infectare ...

Postări Recomandate

Salutare pt toti utilizatorii acestui forum ... Am 19 ani, sunt baiat si am o mica intrebare la care ash dori un raspuns cat mai urgent ...

Cu o zi inainte am avut un contact sexual PROTEJAT cu o persoana infectata cu hepatita B, persoana aparent sanatoasa deci doar purtatoare... Din cate am citit riscurile de infectare prin sarut si printr-un contact sexual protejat sunt relativ mici dar nu stiu in ce masura te poti infecta practicand cunilingus... Nu am avut nici o rana vizibil deschisa in cavitatea bucala. Stiu ca virusul este prezent in secretiile vaginale dar ea nu prea a avut intrucat face un tratament de 4 ani cu anticonceptionale. In plus , eu la 1 an si jumatate am fost infectat cu hepatita virala ( probabil B) dar am fost tratat si virusul mi-a disparut din organism. Asta inseamna ca am capatat o oarecare imunitate la acest virus ? daca am mai fost infectat odata? Si in plus am fost vaccinat cu primele doua vaccinuri impotriva hepatitei B urmand ca maine sa il fac pe al treilea. Oare am destui anticorpi pentru a nu fi infectat ? ( a trecut o mai mult de o luna de la al doilea vaccin deci teoretic ar trebui sa am imunitate/?? )

Pe langa toate acele mini-intrebari la care va rog sa imi raspundeti , intrebarea mare este : CE POSIBILITATI AM SA FIU INFECTAT? Dupa cat timp pot sa imi fac testul ca prezenta virusului sa fie vizibila ?

 

P.S: Doctorul care a consultat-o pe persoana infectata a asigurato ca nu se poate transmite virusul prin cunilingus decat daca exista o rana deschisa la nivelul cavitatii bucale dar vreau sa aud si alte pareri ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca tu deja ai facut 2 doze din vaccin, ea pare sa fie un purtator inactiv, tu nu ai rani vizibile in cavitatea bucala ar fi suficient. Medicul stie mai bine si dc el ti-a spus asa e. Dar tu de unde stii ca la 1 an jumate ai facut hepatita B? Dc ai facut-o atunci si ai scapat de virus, atunci degeaba iti faci vaccinul ca ai deja imunitatea dobandita. Inainte sa iti faci vaccinul trebui sa faci testul "antiHbs cantitativ" ca sa vezi dc ai anticorpii dintr-o infectie anterioara. Dc totusi ai facut atunci doar o hepatita A, sa stii ca la o luna de la al doilea vaccin ai cam 70% din imunitate cel putin, deci nu cred ca ai luat hepatita acum prin cunnilingus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mutlumesc foarte mult pentru raspuns... totusi exista si 30 % sanse sa il fi luat :blink:.. anyway m-am informat mai bine si am avut la 1 an jumate hepatita A care clar ca mi-a trecut... vreau totusi sa imi fac testul ca sa fiu sigur... dupa cate zile prezenta virusului ar fi vizibila ?

Faptul ca tu deja ai facut 2 doze din vaccin, ea pare sa fie un purtator inactiv, tu nu ai rani vizibile in cavitatea bucala ar fi suficient. Medicul stie mai bine si dc el ti-a spus asa e. Dar tu de unde stii ca la 1 an jumate ai facut hepatita B? Dc ai facut-o atunci si ai scapat de virus, atunci degeaba iti faci vaccinul ca ai deja imunitatea dobandita. Inainte sa iti faci vaccinul trebui sa faci testul "antiHbs cantitativ" ca sa vezi dc ai anticorpii dintr-o infectie anterioara. Dc totusi ai facut atunci doar o hepatita A, sa stii ca la o luna de la al doilea vaccin ai cam 70% din imunitate cel putin, deci nu cred ca ai luat hepatita acum prin cunnilingus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×