Sari la conținut
Forum Roportal
gnrs

Trombocite mai mici de 10.000 probleme majore

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa a- 8-a injectie am ajuns internat de urgenta aveam trombocitele aproape 9.000 cu singerari si purpura trombocitara pe tot corpul, am stat 3 saptamini internat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu am rezolvat total dar in timp vor creste, insa pentru cei care fac tratamentul cu Peg si Rib este bine de stiut ca nu te joci cu aceste trombocite chiar daca nu par a fi una din problemele principale ale tratamentului, la mine au scazut de la 145000 la 9000 doar intr-o luna, oricum atentie daca apar singerari gingivale si din nas si pete rosii pe corp, sau la orice lovitura mica apar vinatai controlati trombocitele mai des ca daca ajung sub 50.000 exista peericol mare de hemoragii interne si craniene fff periculoase.

In principiu se rezolva in timp cu alte medicamente care afecteaza ficatul si cu bani multi.

Acum voi vedea ce fac in continuare cu tratamentul PEG si Rib insa am capatat putina teama, la mine efectele secundare nu ereau asa de prezente.

Aceasta teme nu am prea intilnit-o pe forum si daca stiam ceva mai multe pe tema respectiva faceam analizele saptaminal si nu ajungeam unde am ajuns

 

Cu stima GNRS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Gnrs,

Imi pare rau de ce ti s-a intamplat. Atata suferinta si teama provoaca tratamentul asta! Si de fapt si boala ca atare. Ai dreptate, nu toti pacientii isi fac analizele saptamanal, dar am observat ca mai multe persoane de pe forum si le-au facut, cel putin in prima luna, atunci cand pot aparea cele mai mari surprize pt ca nu stii cum va reactiona organismul.

O parte din noi le-am si postat. Eu am continuat sa le fac mai des si dupa o luna, tocmai pt ca trombocitele erau tot timpul in scadere fara gand de revenire in nici o saptamana. Cum spuneai si tu, mi-a fost teama. Nu stiam la ce ma pot astepta. Asteptam o stabilizare care nu mai venea.

Dar poate si faptul ca m-am simtit foarte slabita m-a determinat sa-mi fac mai des analizele. Nu toti medicii recomanda asta, si nu toti pacientii sunt de acord cu analizele saptamanale sau cel putin la doua saptamani.

Avand insa in vedere ca numai noi insine ne putem monitoriza strict ( dinspre partea medicilor, no prob, poti muri cu zile), nu vad ce strica daca facem acest lucru.

Singurul mod de a face sa-mi creasca trombocitele a fost micsorarea dozei de interferon.

In a cata luna de tratament erai? Inteleg ca acum l-ai intrerupt dar urmaresti continuarea lui? Spune-ne si noua te rog despre ce medicament pt cresterea trombocitelor e vorba?

Iti doresc revenire grabnica! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

GNRS, m-ai pus pe ganduri cu trombocitele si mie mi-au scazut desi nu mai fac de 2 ani tratament, tratament care a durat 3 luni si fara rezultatul scontat.Cert este un lucru ca am vazut in analize trombocite putine si am intrebat mi s-a spus scurt si respicat ca de la tratament.Am sangerari din nas si mai nou imi apar niste pete rosii pe picioare, care dispar in timp.Oare sa fie de la trombocite , mie mi s-a sugerat ca as putea sa am eritem nodos ce o mai si ala si de ce o trebui sa mai apara, de parca nu as avea destule.Zilele astea trebuie sa incep si insulina. In fine pe 23 ma vad cu un alt doctor, Doamne nu-i da omului cat poate sa duca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Valoarea trombocitelor sub 30000 este intradevar foarte periculoasa.Eu am avut doar 5000 nr. de trombocite cam tot dupa 2-3 luni de trat.cand mi s-a oprit trat. cu desavarsire,insa nu am avut pete sau vanatai, sau urme de hemoragii.Medicii din Germania mi-au rezolvat problema trombocitelor prin eliminarea splinei,dupa un studiu la Universitatea de Medicina din Hanovra,sectia de Medicina nucleara unde au studiat ce anume imi distruge nr. de trombocite,prin contaminarea unui anumit nr. de trombocite cu un material radioactiv si urmarind traseul acestora in organism care in final s-au oprit in splina.Pare simplu insa trebuie aparatura si cunostintele medicale adecvate.Dupa operatie acestea au crescut la 180.000 si am putut relua trat. cu interferon timp de 1 an de zile.

Multa sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Steffi am citit pe forum despre tine si cum ai rezolvat tu problema dar ai beneficiat de medicii si spitalele de afara si totusi nu prea se incumeta nimeni la o astfel de operatie ai avut noroc, se stie si la noi ca splina este responsabila cu distrugerea trombocitelor dar exista metode mai simple, eu dupa internare am avut trombocite 0,00 pe aparat luat singe din vena nu din deget. Rodika, Gia ca tratament se fac de urgenta transfuzii cu masa trombocitara din singe uman(care se obtin destul de greu si sint putine la o punga), si se ia un antinflamator pe perioada mai lunga si inca citeva injectii (vreo 5- 6) bagate in perfuzii si apoi dumnezeu cu mila lui. Petele pe picioare pot ramine permanente si sa nu mai dispara, sint la farmacie geluri foarte bune si pt pete si varice si vinatai: Troxevasin,Venoton si Venoruton. Daca singerarile din nas sunt mai puternice si nu se opresc poti tampona locul si o tii acolo cu vata pe care ai pus Fitomenadion 10mg sunt fiole de vit k parca. Voi lua leg cu doctorul si dupa o consultare serioasa cu el vad daca iau decizia de a continua tratamentul bineinteles dupa trecerea la trombocite mai mari.

In spital ma-m convins cu ochhi mei ca SE POATE TRAI CU HVC SI 30 ANI, am intilnit doua persoane care aveau hvc de apr. 30 ani iar o persoana din cele doua facea si insulina, are acum 75 ani.

 

Doresc sanatate tuturor si moarte virusilor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sper ca se poate trai mai mult de 30 ani cu HVC, prietenul s-a infectat pe cand avea 5 ani (de la o transfuzie) si acum are 31 ani, asa ca.....

 

El prezinta purpura capilara pe picioare, dar ia Detralex si Pentoxifilin, trombocitele sunt 260.000, dar nu face tratament inca. Il incepe, sper, din iunie.

 

Cum ati crescut trombocitele din corp? V-a intrerupt tratamentul sau ati luat pastile?

 

Stefii la tine mi s-a parut extrem, dar poate asa si trebuie, tu dispui acolo de alta medicina totusi.

 

 

Offf, mi-e asa frica cand o sa inceapa tratamentul, macar sa dea rezultat, atunci mai suportam efectele, si sa-l poata tina. (tratamentul).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti,

 

GNRS sincer imi pare rau pentru tine si pentru suferinta prin care ai trecut ! Insa tot raul spre bine, vreau sa cred :P. Trebuie sa luptam cu orice mijloace chiar si atunci cand ne este foarte rau ! ;) pentru asta suntem si noi pe aici sa ne sprijinim cu ce putem !

Si eu am avut in timpul tratamentului trombocitele in salturi, cand mici cand la limita, insa acum la ultima analiza am 217 mii/nL, si este OK (in aprilie am facut analizele, la sfarsit), insa eu am numarul de eritrocite 5.28 mil/nL fata de 5,1 iar VEM (volum eritrocitar mediu) - 72,7 fL sub limita (normal 81-100) -concluzia fiind ca am microcitoza si hipocromie. Analizele le repet cam la 3 luni pentru ca tratament nu mai fac. Dar trebuie sa mergem inainte ! Luptati-va pentru viata voasta cu orice forte !

 

Va doresc numai bine si aveti grija de voi !

 

 

Lory 31 - nu trebuie sa-i fie teama prietenului tau, trebuie sa-l suporti si sa-l sprijini, ceea ce am si vazut ca faci. Sa stii, oricum, fiecare raspunde altrfel la tratament si in primele rand este recomandat sa se faca analize saptamanal. Aveti grija de voi !

 

Gia, buna draga mea ce mai faci ? Cum te mai simti ? Te-ai mai plimbat in parcul tau frumos? Ai mai facut analize ? Starea generala cum este ?

Pupici si numai bine !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gnrs, imi pare asa rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva. Si nici nu m-as fi gindit ca tocmai tu sa o patesti ptr. ca stiam ca ai practicat mult sport si era de asteptat ca organismul tau sa reactioneze mai bine. Cel putin asa credeam eu. Sunt uimita si in acelasi timp putin speriata. Eu am facut 26 de injectii si nu am avut deocamdata probleme, dar vad ca pot aparea oricind.

Iti doresc sa poti suporta in continuare tratamentul si sa aibe efectul dorit.

Sanatate multa !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×