Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Intuiția între psihologie și metafizică

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru a trece repede peste elucubrațiile lui Nicolae, care au „darul” de a te ameți de cap :laugh: (mama, ce înseamnă să ai mul timp liber!), vin și io repede cu o mică problemă. 

Anume aceea de a readuce în discuție fenomenul insight. Am spus „de a-l readuce în discuție”, pentru că prima care l-a introdus în discuție pe acest topic (și pe bună dreptate) a fost Sherlock :smile:

Bun. Ceea ce mă macină în momentul vorbirii ar fi ce este insight-ul și în ce relație s-ar afla acesta cu intuiția?

O mână de ajutor, ceva? 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca putem cauta pe wikipedia, dar inainte de asta, din ce am citit eu , lui insight i se dau mai multe valente :

-al treilea ochi, sau ochiul interior

-cunoasterea launtrica, interioara

Ideea e ca omul aprofundeaza mediul inconjurator pe masura ce se aprofundeaza pe sine insasi. Cu cat privirea launtrica e mai buna, cu atat si intuitia e mai buna.

 

In alta ordine de idei, ca tot am vorbit de zei mai sus, parerea mea e ca divinitatea poate fi doar intuita. Nu poate fi cunoscuta, analizata, vazuta, perceputa. Bineinteles ca asta nu da o definitie intuitiei, dar macar stim una din utilitatile ei.

Editat de Sherlock
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se spune ca Divinitatea niciodata nu ne minte deoarece ne da "semne" clare pe care le simtim in corpul nostru, deci Intuitia este o forma de "Inteligenta spirituala". Daca nu simtim informatia data de catre "inteligenta spirituala", inseamna ca-i doar o "scenarita" in mintea noastra si nu tine de Intuitie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
14 hours ago, LuciaD said:

Se spune ca Divinitatea niciodata nu ne minte deoarece ne da "semne" clare pe care le simtim in corpul nostru,  

Le simțim în corp sau le simțin in corpore:laugh:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, Vriies a spus:

Le simțim în corp sau le simțin in corpore:laugh:

:laugh: Hai ca esti dragut!

Simti clar in  "corpul fizic", daca n-ai perceput "semnalul" inainte de-al simti in "plan fizic".

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Canaris2 a spus:

 

Da. Dumnezeu i-a daruit Omului cele patru 'Virtuti Cardinale" ( cum sunt denumite): Binele, Frumosul, Adevarul, Dreptatea.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, LuciaD said:

Da. Dumnezeu i-a daruit Omului cele patru 'Virtuti Cardinale" ( cum sunt denumite): Binele, Frumosul, Adevarul, Dreptatea.

Amin!

Ce treabă are asta cu o discuție filosofică despre intuiție? Să-ți aduc aminte că suntem pe aria de Filosofie și nu pe cea de religie?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×