Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Intuiția între psihologie și metafizică

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1 hour ago, observant said:

King intelege altceva prin conceptul de "constiinta colectiva", un sens propus de spiritualitatea new age, nu s-a referit la "setul de credințe, idei și atitudini morale comune oricărei societăți omenești". Asa-i, King?

Poi, să ne spună King ce înțelege prin „conștiința colectivă” și să nu mai stea pitit. :laugh:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
14 hours ago, observant said:

Constiinta colectiva. Suna bine in teorie. Dar in practica, daca toate constiintele individuale ar forma o constiinta colectiva, oare nu cumva ar merge mai bine lucrurile in omenire?

Constiintele individuale se razboiesc intre ele, concureaza, sunt rivale, cauta sa se stinga unele pe altele, se injosesc reciproc, in loc sa colaboreze fructuos, respectuos in mod reciproc, win-win.

Daca ar exista o constiinta colectiva, nu ar trebui sa ea sa duca treptat spre armonizarea constiintelor individuale ce o formeaza? Asa cum celulele unui organism colaboreaza frumos pentru a mentine starea de bine si integritatea organismului?

Revenind la constiinta colectiva, e posibil ca acest concept sa fie generat de persoane care au observat fenomenul telepatiei? E usor ca din conceptul A (telepatie) sa se traga concluzia eronata ca exista conceptul B (constiinta colectiva).

Ar trebui, daca toti am avea forme cat mai evoluate si elevate de constiinta, presupun. Cu alte cuvinte, nu consider ca „razboiul/concurenta dintre constiintele individuale” e un argument contra existentei constiintei colective... poate ca mai avem nevoie de timp.

Unele persoane asociaza chiar intuitia unei constiinte colective, adica un canal de comunicare cu sursa. Pe langa telepatie, ar mai fi si sincronicitatile, clarviziunea, visele profetice si previziunile etc. Unde am incadra toate asta? Sau sa ne referim strict la telepatie. Nu cred ca e persoana care sa nu o fi experimentat, cel putin in cea mai banala forma - „m-am gandit ieri la tine, nu mai vorbisem de 10 ani, si uite ca azi m-ai sunat; ce chestie; - A, da, ieri m-am gandit si eu la tine, mi-am facut curaj si acum uite ca suntem fata in fata”. Ce o genereaza si care e mecanismul ei?

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
13 hours ago, Vriies said:

Mă bag și io, colea, să încerc să explic niște chestii, mai ales că-i fără bani:biggrin:

„Inconștientul colectiv” e un termen, o sintagmă pusă pe rol de Jung cam pe la începutul secolului al XX-lea. Anume cu scopul de a completa și de a extinde noțiunea de „inconștient” lansată de Freud. Se referă, practic, la structurile minții inconștiente care ar fi împărtășită de membrii unei aceleiași specii. Prin extenso, toți oamenii participăm la același inconștient colectiv.

Termenul de „conștiință colectivă” se referea strict la setul de credințe, idei și atitudini morale comune oricărei societăți omenești și a fost propus undeva pe sfârșitul secolului XX de către unul din părinții sociologiei pe nume Emile Durkheim.

Acum, ideea de „conștiință colectivă” a fost preluată și propulsată, așa, în viitor (poate chiar în viitorul foarte îndepărtat), în care ființele evoluate făcând parte dintr-o anumită societate ar trăi și ar simți ca și când ar face parte din aceeași familie și și-ar trimite instant unul altuia orice trăire și gând.

cc

De acord cu tot, si ma refeream la conceptul propulsat in viitor :smile: sau atribuit spiritualitatii new age, cum zice Observant.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 hours ago, King1 said:

De acord cu tot, si ma refeream la conceptul propulsat in viitor :smile: sau atribuit spiritualitatii new age, cum zice Observant.

Bun. Cu specificația că deja am plonjat în metafizică și în viitor , atunci aș zice că putem spune că această Conștiința colectivă s-ar traduce cumva prin conexiunea minților, gândurilor și inimilor ca o singură entitate colectivă. Evident că așa ceva e destul de greu de conceput pentru noi, cei de azi, pentru că aici se cam sparg barierele eu-lui individual.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
13 hours ago, King1 said:

Ar trebui, daca toti am avea forme cat mai evoluate si elevate de constiinta, presupun. Cu alte cuvinte, nu consider ca „razboiul/concurenta dintre constiintele individuale” e un argument contra existentei constiintei colective... poate ca mai avem nevoie de timp.

Unele persoane asociaza chiar intuitia unei constiinte colective, adica un canal de comunicare cu sursa. Pe langa telepatie, ar mai fi si sincronicitatile, clarviziunea, visele profetice si previziunile etc. Unde am incadra toate asta? Sau sa ne referim strict la telepatie. Nu cred ca e persoana care sa nu o fi experimentat, cel putin in cea mai banala forma - „m-am gandit ieri la tine, nu mai vorbisem de 10 ani, si uite ca azi m-ai sunat; ce chestie; - A, da, ieri m-am gandit si eu la tine, mi-am facut curaj si acum uite ca suntem fata in fata”. Ce o genereaza si care e mecanismul ei?

Tot la Jung am ajuns! 

Ceea ce ai descris tu mai sus, este un exemplu de sincronicitate. Jung este cel care a pus pe tapet teoria sincronicității și o definea pe aceasta, simplu spus, astfel: „Coincidențe semnificative care nu pot fi explicate (doar) prin cauză și efect”.

Poate și mai interesant și semnificativ, ar fi faptul că Jung a conlucrat în acest sens cu Wolfgang Pauli - un eminent om de știință, deschis la minte și laureat Nobel, unul din corifeii mecanicii cuantice. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 hours ago, Vriies said:

Bun. Cu specificația că deja am plonjat în metafizică și în viitor , atunci aș zice că putem spune că această Conștiința colectivă s-ar traduce cumva prin conexiunea minților, gândurilor și inimilor ca o singură entitate colectivă. Evident că așa ceva e destul de greu de conceput pentru noi, cei de azi, pentru că aici se cam sparg barierele eu-lui individual.

 

10 hours ago, Vriies said:

Tot la Jung am ajuns! 

Ceea ce ai descris tu mai sus, este un exemplu de sincronicitate. Jung este cel care a pus pe tapet teoria sincronicității și o definea pe aceasta, simplu spus, astfel: „Coincidențe semnificative care nu pot fi explicate (doar) prin cauză și efect”.

Poate și mai interesant și semnificativ, ar fi faptul că Jung a conlucrat în acest sens cu Wolfgang Pauli - un eminent om de știință, deschis la minte și laureat Nobel, unul din corifeii mecanicii cuantice. 

Totusi, fiind semnificative aceste coincidente, si avand o larga incidenta, nu putem sa nu ne intrebam de cate ori ni se intampla astfel de sincronicitati, eventual si fara sa fim constienti de ele; de pilda, sa ne simtim rau dpdv emotional, fara niciun motiv. Si de fapt, sa fie starea pe care o preluam de la altcineva cu care avem o conexiune stransa in aceasta constiinta colectiva; asadar, chiar si fara constientizarea noastra e posibil sa se intample des; oricum nu e un fenomen atat de rar precum am crede, numai sincronicitatile constientizate si sunt destul de dese.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă mă întrebi pe mine, eu nu contest îndreptățirea conceptelor de inconștient colectiv și conștiință colectivă. Evident că lucruri de genul celor pe care le-ai descris mai sus ni se întâmplă, fie că unii dintre noi le conștientizăm mai mult sau mai puțin. Tocmai de aceea unii, precum Durkheim și Jung, le-au sesizat și au încercat să le inegreze fiecare în felul lor. Unul punând accent mai mult pe latura sociologică, altul pe cea psihologică și metafizică. 

Acu vreo 25 de ani am citit o carte, The Ra Material. Bine, cartea poate fi încadrată și la metafizică și la new age și la sf, depinde cum privim. Însă la vremea respectivă mi s-a părut foarte interesantă, tocmai, pentru că, printre altele aborda și acest aspect al conștiinței colective. 

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 16.09.2018 la 13:49, Vriies a spus:

ce-ar fi intuiția asta? 

Marii si palarii.

Excluzand DEX, altfel nu are rost un raspuns, intuitia poate fi si o forma subtila, primara de raportare la ceva anume, o forma ce premerge gandirii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×