Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Volohii din vestul Ucrainei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pe mine m-a impresionat această istorie sau realitate crudă, să-i zicem așa.

Comunitatea volohilor din Ucraina,  un grup etnic românesc parcă uitat de lume.

O comunitate de români  vorbitori de o română arhaică. Vorbesc o limba română cum o știm din vechile cronici, adică așa cum se vorbea cu vreo câteva veacuri bune în urmă. Graiul lor pare un soi de combinație între graiul din zona Ardealului și cel al Moldovei, bineînțeles cu elementele inerente slave. De când sunt ei acolo, nu se știe cu certitudine. N-au spital, n-au școală, n-au nimic. Trăiesc pur și simplu. Ei își spun „volohi”. 

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu de cand ma stiu cunosc aceasta poveste si cam toti din Maramures, Satu-Mare plus Ungaria, insaguvernul roman din Bucuresti ignorau situatia precum facea si cu altii.

Accentul cu care pronunta numele de Volohi este pur maghiar!!!  Odata a mai fost tratat problema in ziarul ZIUA dar nu era interesat nimeni sa ia la cunostinta.  

Ca sa vezi comparatia cu Columbus cum a descoperit America!!!    Noi avem rude in Slatina si Teceu de prin apropiere care era Maramures pe vremuri, pana sa se inchida granita dupa la 2-lea razboi mondial.    Pan-acum nu era despre ce sa se discute, decand niste Jehovisti s-au dus acolo in "misiune", a devenit mare eveniment descoperirea universului.  Ei lucrau pe camp pe pamanturile bunicii inainte de razboi, azi vin sa lucreze intr-o fabrica de cherestea.   De ce nu le baga in cap pe Decebal si dacii, de ce cu Basarab incepe povestea???

Istoria n-a fost ce ne spuneau in copilarie la scoala comunistii, dar multi nu vor sa creada.   

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
21 hours ago, The Unknown said:

Eu de cand ma stiu cunosc aceasta poveste si cam toti din Maramures, Satu-Mare plus Ungaria, insaguvernul roman din Bucuresti ignorau situatia precum facea si cu altii.

Accentul cu care pronunta numele de Volohi este pur maghiar!!!  Odata a mai fost tratat problema in ziarul ZIUA dar nu era interesat nimeni sa ia la cunostinta.  

Ca sa vezi comparatia cu Columbus cum a descoperit America!!!    Noi avem rude in Slatina si Teceu de prin apropiere care era Maramures pe vremuri, pana sa se inchida granita dupa la 2-lea razboi mondial.    Pan-acum nu era despre ce sa se discute, decand niste Jehovisti s-au dus acolo in "misiune", a devenit mare eveniment descoperirea universului.  Ei lucrau pe camp pe pamanturile bunicii inainte de razboi, azi vin sa lucreze intr-o fabrica de cherestea.   De ce nu le baga in cap pe Decebal si dacii, de ce cu Basarab incepe povestea???

Istoria n-a fost ce ne spuneau in copilarie la scoala comunistii, dar multi nu vor sa creada.   

Nu contest că ai auzit de această poveste de când te știi. Dar e puțin probabil s-o și cunoști în toată amploarea ei. Pe vremea de care vorbești, adică de când te știi, nu exista informație exactă în acest sens. Nu exista net, nu existau informații în media în acest sens, nimic! Ah, că existau informații transmise din gură în gură, cum că în Ucraina există sate românești uitate de vreme, asta sigur că se știa însă e cu totul altceva.  

Sigur că istoria nu e ce ne spuneau în copilărie comuniștii, dar nici ce ne spuneau capitaliștii! :laugh:

Și nu e vorba că niște iehoviști sau ce-or fi ei s-au dus acolo. Toată stima pentru ei și mă întreb de ce nu s-au dus acolo, până acum, catolici sau ortodocși care să fie dispuși să ajute?

Accentul cu care pronunță numele de vlohi o fi maghiar, fapt explicat prin chestia că acel teritoriu a aparținut o vreme, în trecut, imperiului Austro-Ungar. Dar graiul, pe ansamblu, este românesc. Asta e indiscutabil.

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si acum este informatie ampla despre toate gaurile laste si uitate de Dumnezeu si in Romania, pline de drumuri perfecte si tot ce vrei, si alte cai de comunicare rapida de ultimul racnet ... cand marea majoritate al copiilor din Maramures n-au nici certificate de nastere, deci nu exista, nu primesc alocatii parintii din acest motiv si nici la scoli nu sint primiti ... arata ca niste salbatici, fura pentru a nu crapa de foame si nu-i pasa de ei celori din politica, nici nu-i observa prin oras prin piete cum fura de pe tarabe si sint batuti de tarani daca-i prinde.

Analfabeti si fara minte intreaga isi traiesc zilele, fac servicii pentru niste afaceristi clandestini, mafioti de tigari din Ucraina, exact cu aceste localitati amarite ca exista un pod care trece din Sighet, a fost si Presedintele Basescu la inagurare acum o vreme cam lunga.  In comunism doar trenul rusesc trecea podul, cetatenii nu aveau voie, bunica mergea in Ungaria si de acolo in Slatina, Teceu ca pe unguri lasau rusii, pe romani nu in zona Subcarpatia care era parte si din Maramures.   

Care palaria lui Hector de medie exista  in cominism???   Graieste realitati ca erai in viata si tu atunci!  

La fel am vazut si la Bucuresti, acei copiii care traiesc in canale, cersesc si te ataca prin oras, pe terasele cofetariilor si locuri usoare.     

Sora cea mica a lui tata era casatorita cu unu din Slatina, au plecat in Ungaria si de acolo in America in '56.  

Ai citit asta cand s-a intmplat???   Citeste atent cant de interesati sint cei din Bucuresti cu privire la problemele din Maramures!   

http://www.ziare.com/basescu/presedinte/podul-peste-tisa-a-fost-inaugurat-luni-56217

https://www.hotnews.ro/stiri-presa_regionala_arhiva-1711175-basescu-inaugureaza-podul-suspinelor-tisa.htm

https://ro.wikipedia.org/wiki/Calea_ferată_Sighetu_Marmației–Ivano-Frankivsk  

Poza cu gara Campulung la Tisa, pe stanga pozei observi cale ferata dubla, care iese din Romania in Ucraina/Rusia,  linia cealalta merge spre Sighetu-Marmatiei.  Vama se facea de rusi acolo langa trenul marfar la iesirea din tara ca nu circula nimic in comunism cu oameni.   

 

Rog moderatorii sa lase site-urile macar pana le citeste forumistul Vriies, apreciez. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ok. Să menționăm că e vorba de volohii din Poroșcovo, localitate care se află  în regiunea Transcarpata din Ucraina, pe drumul care face legătura între raioanele Svaliava de Perecin, la o distanță de circa 200 de kilometri de Sighetu Marmației. În cele două raioane mai există câteva sate în care locuiesc români volohi, printre care Simeria, Mircea și Remeți.

Să mai spunem că această comunitate a volohilor este menționată pe la noi prin anul 2008 de Gazeta de Cluj, care specifica existenţa acestei comunităţi pe care autorităţile ucrainiene nu o recunosc ca şi minoritate etnică, iar consătenii îi numesc „volohi”. Asta e ce-am găsit eu. Dacă cineva găsește alte date certe, cu menționări anterioare, rog să le posteze. 

Din ce-am văzut eu, Ion Botoş, preşedintele Uniunii Intergeregionale a Românilor din Ucraina „Dacia”, a ajuns la Poroşcovo în 2008 şi dupa desoperirea acestei comunităţi a încercat să o facă cunoscută în toată ţara şi peste hotare.

“Românii de la poalele Carpaţilor Păduroşi, de la vechea graniţă a Comitatului Maramureşului, nu sunt pomeniţi în niciun document istoric şi nimeni nu ştie cu certitudine cum au ajuns acolo. Totuşi, inexplicabil, şi-au păstrat limba şi tradiţile de veacuri bune, fără şcoală şi fără biserică.

 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 hours ago, The Unknown said:

  

 

Rog moderatorii sa lase site-urile macar pana le citeste forumistul Vriies, apreciez. 

 

Care-i problema? De ce ești așa înverșunată? Ce te nemulțumește colea, în această istorie?

Editat de Vriies
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am problema???    înverșunatu' ...  aperi ideea ca au picat din cer acesti oameni ca pana sa fie mineriada de alaltaieri, nu-i interesa pe nimeni ca in ce mocirla-si duc traiul si nici de acum incolo nu se intampla nimic cu ei, precum stau acolo de sute de ani.  Asta este doar cover up story de patriotism  :dry:  astept cand ii duce acei copiii la Bucuresti la Palatul Pionierilor.

Cei din sudul romaniei cred ca stiu totul, daca nu s-a scris in cartea de istorie nu se recunoaste nimic.   Ignoranta totala din partea guvernelor ca de amariti nici popii barbosi orthodoxi nu-si interesati ca n-au bani ce sa le dea, nu stiu a citi biblia, nu cred in nimic ... nu sint clienti buni de muls.   Pana si milosul d'zeu se uita in partea aialalta ca si comunisti.

Ca vorbesc limba romana, inca nu sint romani!!!  ca sa te linistesc cu descoperirea lumii.   Mai exista niste oameni pe un varf de munte de care la fel nu se vorbeste nimic in marea romanie. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://gazetadecluj.ro/primii-volohi-in-maramures/

„Reporter: Pentru prima dată, volohii din Ucraina au venit „acasă”, în România. Cine sunt? Ce putem face pentru ei?
Teodor Ardelean: Situaţia acestor volohi este de-a dreptul dramatică. Ei sunt răsfiraţi, după unii în cinci, după alţii în unsprezece sate în zona Carpaţilor Păduroşi. Este foarte clar că ei sunt români. E discutabilă originea lor. Sunt mai mulţi care s-au interesat de volohi şi aşa au început să apară informaţii. Volohi vorbesc o română arhaică. De altfel, maramureşenii din dreapta Tisei în drumurile lor prin păduri pentru a aduce lemne au ajuns şi în aceste sate cu volohi. Ei au povestit acasă că au găsit această populaţie ce vorbeşte o română mai stâlcită ca cea vorbită de ei. Este foarte clar că acolo este o zonă românească veche, de multe sute de ani, probabil din secolele XIV-XV. Fie sunt urmaşii unor foste regimente de grăniceri ce păzeau acea parte de Imperiu, fie sunt urmaşii unor foşti ciobani. Se ştie că ciobanii români au ajuns chiar mai departe, în Bhoemia, în Polonia şi chiar se speculează că până şi în arborele genealogic al fostului Papă Ioan Paul al II-lea ( Karol Vojtyla) ar fi fost o rădăcină vlahă. 
Rep.: Mai mult decât interesant, dar cine ne-a spus români?
T.A.: Înainte a fi numiţi noi românii, români, nouă alte neamuri (noi pe noi nu ne-am botezat niciodată) ne-au spus vlahi sau vlaşi. În jurul acestui cuvânt s-a brodat în decursul timpului denumirea românilor din regiunile aflate pe teritoriul altor ţări. De aceea în Serbia şi Bulgaria vorbim nu de români din Timoc, ci de vlahii din Timocul sârbesc sau din Timocul bulgăresc. Este politică! Autorităţile respective nu vor să îi recunoască de români ci vor să îi aibă ca o minoritate care să nu pună probleme la incidenţa problemelor cu statul vecin, România. Şi în Ucraina este la fel. Aceşti volohi sunt în jur de 10-11.000 de suflete. Sunt numeroşi şi creşte numărul lor în satele în care stau. Familiile lor au mulţi copii. Ei spun că sunt volohi-români, dar sunt de fapt români. 
Rep.: Care este cea mai mare problemă a acestei comunităţi româneşti, atipică, din Ucraina?
T.A.: Sunt foarte săraci. Locuiesc în nişte sate la margine de regiune, acolo unde viaţa este foarte grea. Pe vremuri peregrinau până în Kazakhstan, la lucru. Plecau soţ-soţie să câştige bani, iar copiii erau crescuţi de bunici. Ei au dus-o greu şi în perioada Imperiului sovietic şi o duc destul de greu şi acum. Trebuie să îi ajutăm. Vor o Asociaţie, dar birocraţia este uriaşă în Ucraina mai ales pentru astfel de Asociaţii. La ultimul recensământ din ţara vecină, ei toţi sau declarat români, sau volohi-români, dar nici unul nu a fost înregistrat ca român. Anul viitor va avea loc recensământul la care sperăm să se îndrepte această greşeală. Marea dorinţă a volohilor este să aibă o Şcoală românească şi probabil că printre primele ajutoare pe care le vom oferi vor fi Abecedare pentru ca pruncii lor să înveţe româna, aşa mai în joacă. Apoi, vom trimite cărţi uşoare, cu multe desene ca să deprindă singuri cam cum ar arăta în oglinda imaginii, cuvintele româneşti. Copii de volohi vorbesc numai în română şi la şapte ani când merg la şcolile ucrainene au probleme de înţelegere. De aceea sunt priviţi cu o oarecare duşmănie de oficiali care consideră că prin această omisiune ei creează probleme. Nu se pot înţelege cu ei. Sperăm ca în scurt timp să rezolvăm problema Şcolii.
Rep.: Care este importanţa descoperii volohilor?
T.A.: Este un moment istoric. Neamul românesc îşi căuta prin secolul XIX alţi fraţi, adică aromânii, machedonii, istroromânii, meglenoromânii. Acele vremuri au trecut, iar acum în secolul XXI s-a descoperit o nouă populaţie despre care nu ştie nimeni din Academie, despre care nu ştie nimeni din lumea cultă a cercetătorilor.”

                                                                                                                            ***

Bun. Dincolo de conotațiile politice și sociale, pe mine m-a frapat problema istorică și cea lingvistică, să zic așa. Este foarte clar că ei sunt români și că ei vorbesc o limbă arhaică, însă e discutabilă originea lor.  

Maramureşenii din dreapta Tisei în drumurile lor prin păduri pentru a aduce lemne au ajuns şi în aceste sate cu volohi. Ei au povestit acasă că au găsit această populaţie ce vorbeşte o română mai stâlcită ca cea vorbită de ei. Este foarte clar că ei sunt români și că acolo este o zonă românească veche, de multe sute de ani:

1. Posibil din secolele XIV-XV. Adică fie sunt urmaşii unor foste regimente de grăniceri ce păzeau acea parte de Imperiu. Sau fie urmaşii unor foşti ciobani. Se ştie că ciobanii români au ajuns chiar mai departe, în Bhoemia, în Polonia etc.

2. Poate chiar mai veche, de ce nu? Poate sunt comunități care trăiesc acolo de multe, multe sute de ani. 

Dar indiferent cum ar fi, că ei ar fi ajuns acolo prin sec. XIV sau că au fost acolo de mai multe secole, poate de zeci, pe mine m-a frapat limba veche pe care aceștia o vorbesc și încerc să fac niște conexiuni. La un moment dat, în filmulețul de mai sus, băiatul ăla spune: „Nu prișep că șe grăiți”, Adică, „nu pricep ce grăiți” sau nu pricep ce spuneți sau nu înțeleg ce spuneți.

Prima chestie: să nu uităm că ne aflăm într-o zonă aflată la circa 200 de km în afara granițelor, care n-a aparținut niciodată României și cu atât mai puțin Imperiului Roman. Și totuși această comunitate izolată, folosește cuvântul „a pricepe”, care, ni se spune, provine din latinescul percipere.

A doua chestie și mai interesantă mă duce imediat cu gândul la Vinereanu și la al său Dicţionar etimologic al limbii române pe baza cercetărilor de indo-europenistică, Bucureşti, Editura Alcor Edimpex, 2008, 935 p. Este vorba de cuvântul „a grăi”. Dacă ne uităm în dex, stupoare!  Aflăm că acest cuvânt ar fi de origine bulgară sau sârbo-croată! Dar acest cuvânt este folosit de veacuri, pe întreg teritoriul României, cu sensul de „a vorbi”, „a spune”, „a zice”, iar provieniența lui probabil că se pierde în negura timpului și nici măcar nu are același sens cu cuvintele sârbești sau bulgărești din care unii au presupus că ar proveni. De fapt, Vinereanu este clar. Cuvântul „a grăi” este de origine traco-dacă și provine din radicalul proto-indo-european gar- ,,a chema, a striga” și n-are nicio legătură cu sârbescul graiati care la ei înseamnă ,,a orăcăi”!

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 15.08.2018 la 23:18, The Unknown a spus:

Eu de cand ma stiu cunosc aceasta poveste si cam toti din Maramures, Satu-Mare plus Ungaria, insaguvernul roman din Bucuresti ignorau situatia precum facea si cu altii.

Accentul cu care pronunta numele de Volohi este pur maghiar!!!  Odata a mai fost tratat problema in ziarul ZIUA dar nu era interesat nimeni sa ia la cunostinta.  

Ca sa vezi comparatia cu Columbus cum a descoperit America!!!    Noi avem rude in Slatina si Teceu de prin apropiere care era Maramures pe vremuri, pana sa se inchida granita dupa la 2-lea razboi mondial.    Pan-acum nu era despre ce sa se discute, decand niste Jehovisti s-au dus acolo in "misiune", a devenit mare eveniment descoperirea universului.  Ei lucrau pe camp pe pamanturile bunicii inainte de razboi, azi vin sa lucreze intr-o fabrica de cherestea.   De ce nu le baga in cap pe Decebal si dacii, de ce cu Basarab incepe povestea???

Istoria n-a fost ce ne spuneau in copilarie la scoala comunistii, dar multi nu vor sa creada.   

Sa fim intelesi. Voloh este in limba rusa si polona, dar se pronunta cu accent unguresc!  :laugh:

Nu stiu daca ai observat, dar si romana vorbita de ei parea sa aiba un accent maghiar...  :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 16.08.2018 la 20:05, Vriies a spus:

[...]

Și nu e vorba că niște iehoviști sau ce-or fi ei s-au dus acolo. Toată stima pentru ei și mă întreb de ce nu s-au dus acolo, până acum, catolici sau ortodocși care să fie dispuși să ajute?

 

Viata m-a convins ca nimic nu este gratis, totul se plateste. In cazul amaratilor este doar pura propaganda.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×