Jump to content
Forum Roportal
alinuuuu

Sa vand apartamentul ?

Recommended Posts

Buna ziua,

Sunt proprietarul unui apartament cu 2 camere dobandit inainte de casatorie.

Intentionez sa vand aceasta locuinta deoarece a locuit mama o perioada de timp acolo si are o boala de plamani transmisibila.
Sunt casatorit si am un bebelus.

Daca voi achizitiona un alt apartament sotia va avea drept asupra acestuia la un eventual divort/partaj fiind dobandit in cadrul casatoriei? Se poate dovedi ca acest apartament a fost achizitionat cu banii obtinuti din vanzarea apartamentului detinut inainte de casatorie?

Am mai avut neintelegeri , am avut si o actiune de divort la care am renuntat.

Multumesc! 

Ai intrebat si un avocat, ca el stie si ultimele noutati in divort si mosteniri!!!

Practic daca ai document ca actul de cumparare a fost doar pe numele tau cand nu erai casatorit, nu este bun de impartit mai ales ca doar mama ta a locuit acolo, nu si voi, deci sotia n-a contribuit la intretinerea locuintei.    Zic sa cumpaeri doar pe numele tau nu si pe ea sa cuprinzi in Title daca vrei sa divortezi.   

Ne este foarte greu. Locuim la socrii. cu bebe.

nici eu nu as mai intra in apartament. la analize mi-au iesit vreo 2 bacterii pana acum si candidoza. le-am tratat pe toate.parca nu se mai termina.

avem si noi nevoie de un camin.

Poti sa faci o igienizare a apartamentului, curatat pereti, schimbat parchet, zugravit, schimbat faianta baie, bucatarie. Schimbat cada, chiuvete si ce mai crezi tu.

Sau poti sa-ti faci un cont curent la o banca, cont cu comisioane 0, in care sa-ti vireze banii cumparatorul apartamentului tau.

Cand cumperi, platesti din acelasi cont cu ordin de plata si la notar te treci doar tu pe act. Cere o consultanta la un notar si intreaba.

Acest cont il tii doar pentru asta.

Edited by adal*
  • Like 1

Nu ma indoiesc ca vei primi un raspuns satisfacator din punct de vedere legislativ, imi pun intrebarea, daca vei vinde apartamentul in starea in care se afla acum. Cred ca iti dai seama, ca locuinta poate fi cumparata de un alt nene care, si el la randul lui are un bebe, iar pana la propietari mai sunt si bietii muncitori care vor renova apartamentul. Daca boala e contagioasa/transmisibila prin aer, risca ca toti ceii enumerati anterior sa fie contagiati. Ce ai de gand dsa faci in aceasta privinta?

Si mama ta unde locuiește acum? 

Voi ati divorțat înainte să vă căsătoriți. Înțelegi? Mai contează dacă ea are dreptul sau nu?

Nu, nu are dreptul. dacă tu treci in contractul vc ca banii provin din vanzarea unui bun dobandit inainte de casatorie, cu ea vei împărți doar cheltuielile cu eventuale îmbunătățiri in apartament. 

Dar de ce vrei sa vinzi?  Are candidoza apartamentul? Nasol. 

• Like 1