Sari la conținut
Forum Roportal
Lxn

Creștinism cu apostoli falși

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pavel - necredibil, de-asta l-am criticat mai înainte: ca să nu mă încurc deloc-deloc cu el. (Vorbeam de puritate.)

Legea este un mod de a iubi în care urmărim și obiective mai îndepărtate, o glorie totală a iubirii și nu doar câte un succes de moment.

Cristos aduce precizări în plus cu privire la modul cel mai bun de a iubi.

...

Totuși, întrebarea cu privire la șarpe și cea cu privire la pângărirea unui întreg pământ  pentru fratricid rămâne importantă pentru noi toți: daca blestemele sunt încă în putere, atunci șarpele trebuie refuzat chiar și în varianta actuală (cel nou), iar pământul cel blestemat este rău pentru toți locuitorii lui, nu doar pentru cel ce dă loviturile de moarte ce îl mânjesc de sânge. Degeaba iubești dacă nu știi ce să faci în legătură cu acestea: atunci nu iubești destul.

Or, exact în cu aceste probleme primare, profunde ne pune Cristos în legătură.

Căci El, înainte de Ioan fiind, este un antediluvian.

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Lxn a spus:

 

Legea este un mod de a iubi.

Cristos aduce precizări în plus cu privire la modul cel mai bun de a iubi.

Da, sa iertam din inima greselile tuturor oamenilor si sa-i iubim asa cum ne iubeste Dumnezeu pe noi, ca un parinte. Dumnezeu ne considera pe toti copiii Lui, deci raportarea este ca de la Parinte la copil, nu mai este ca de la Stapan la sluga...

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 26 minute, Lxn a spus:

 

 

Totuși, întrebarea cu privire la șarpe și cea cu privire la pângărirea unui întreg pământ  pentru fratricid rămâne importantă pentru noi toți: daca blestemele sunt încă în putere, atunci șarpele trebuie refuzat chiar și în varianta actuală (cel nou), iar pământul cel blestemat este rău pentru toți locuitorii lui, nu doar pentru cel ce dă loviturile de moarte ce îl mânjesc de sânge. Degeaba iubești dacă nu știi ce să faci în legătură cu acestea: atunci nu iubești destul.

Or, exact în cu aceste probleme primare, profunde ne pune Cristos în legătură.

Căci El, înainte de Ioan fiind, este un antediluvian.

Nu inteleg!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 36 minute, Lxn a spus:

Dacă a fost numit "Vechiul" nu prea l-ai băgat în seamă.

Nu inteleg ce vrei sa zici!

Ceea ce-ai scris aci: "Căci El, înainte de Ioan fiind, este un antediluvian." ..., intr-un anumit moment chiar ca intelesesem ceva anume..., dar..., chiar nu zic!:smile:

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am profitat ieri că torționarul meu a avut niște probleme tehnice la autoturism (supraîncălzire și supraconsum de curent cu aerul condiționat) și m-a împușcat mai puțin, timp prețios în care am găsit niște răspunsuri inedite la probleme biblice. (Pentru torționarii acestei noi dark age, orice gând ce depășește sărăcia convenită de ei este "cancer" și pedepsit. Nicio glumă.)

În poză: un tânăr stalker cu nr 93 01 UA s-a cam speriat să mă găsească treaz pe stradă la 5:40 AM când a făcut el o tură de încărcare a bateriei și s-a chinuit să facă chiar lângă mine un U-turn cu luminile stinse pe o fundătură în beznă, numai ca nu cumva să îl trag în poză. Penibil.

Mă urmăresc ăștia de 5 ani și mă torturează de 2. S-au jurat, se pare, să mă împiedice să câștig orice lețcaie și să mă țină mereu singur. Dovezi ale nivelului de inteligență al acestor juzi. Dar performanța psihotronică este remarcabilă: ei au reușit să scoată chiar și pe gura tatei aceste blesteme, în urmă cu vreo 10 ani. Au pe cine da vina!

....Revenind la blesteme, răzbunări și alte  nenorociri colective așa cum apar menționate în Biblie....Aș observa, mai întâi, problemele de comunicare ce apar inevitabil când oamenii au valori diferite, căci Isus pare răutacios:

(Mt16:4) O generaţie stricată şi adulteră caută un semn; dar semn nu i se va da, decât semnul profetului Iona. Şi i-a lăsat şi a plecat.

Dar, așa este, nu ai ce face! Degeaba vrei  ca predicator să faci o aluzie biblica când vorbești cu niște "adulteri" înveterați ai legii, ai limbii și ai simbolisticii, care înțeleg orice altceva din aluzii, căci ei ascund o grămadă de fărădelegi mai meschine în aluziile pe care le practică, dar nu prea au ei treabă cu Biblia. Deci, chiar nu poți să le dai "un semn" despre cele biblice, căci numai ce deschizi gura despre Biblie și lor li se pare că, probabil, vorbești despre ascunzișurile lor mai meschine. Ce putea să le arate Isus, oricât ar fi vrut?

Al doilea lucru pe care îl obsev din experiență: binecuvântările sunt cele cu care eu am început, dar, ce să vezi, "poporului" "meu" de vipere nu i-a convenit! Ci ei voiau neapărat și blesteme. Îți trebuie o răceală de ateu ca să faci asta, adică să provoci la blestem.

...

În fine, am avut o revelație despre fondul problematicii biblice:

Tocmai pentru că nu a dat semnele cerute de iudei și de romani a fost condamnat Isus, la fel ca și Ioan Botezătorul: este o chestiune mai serioasă decât părea la prima vedere. Lucrul acesta poate fi dedus din simbolistica instrumentului de tortură printre altele. Răstignirea aceasta (mama tuturor răstignirilor și spânzurărilor) are probabilitatea să fi fost un act de răzbunare colectivă din partea romanilor și nu doar așa, o concesie făcută unor iudei invidioși. Era și încă mai este o problemă veche de ură rasială.

75201854717.jpg

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 hours ago, LuciaD said:

De acord. Asadar, esti de acord cu faptul ca dandu-si acordul in a-L naste pe Mantuitorul Iisus Hristos ea trebuie cinstita  si respectata ca fiind Maica Sfanta, Mama lui Dumnezeu?

Pentru mine, Fecioara Maria este simbolul legii fundamentale.

Dar nu îmi pare a fi ușor legabilă de vreo masonerie... dacă o fi folosit simbolul acesta și pentru așa ceva. Ci, masoneria când ia în dimensiune, sufocă puritatea, deci cum ar putea să ia de simbol Fecioara.

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8 hours ago, Lxn said:

Era și încă mai este o problemă veche de ură rasială

...dacă această deducție este corectă, atunci noi, ca urmași ai romanilor, suntem o rasă antichrist, fiind despărțiți de Cristos Isus printr-un vechi blestem.

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Lxn a spus:

...dacă această deducție este corectă, atunci noi, ca urmași ai romanilor, suntem o rasă antichrist, fiind despărțiți de Cristos Isus printr-un vechi blestem.

Noi nu suntem "urmasi ai romanilor".

Noi nu suntem "o rasa antichrist".

Mantuitorul Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu si al Maicii Sfinte, S-a rastignit, nu "a fost rastignit".

Am mai spus (mai demult) si va atrag atentia asupra faptului ca desi Crestinatatea si in general intreaga Lume, se tot imparte in tot felul de "despartituri"(sa zic asa), Mantuitorul Iisus Hristos a venit pentru "Jertfa Sa" , ca sa nu fie necesara moartea intregii umanitati. EL a venit din dragostea mare a Domnului Dumnezeu pentru Creatia Sa.

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×