Sari la conținut
Forum Roportal
Lxn

Creștinism cu apostoli falși

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce nu-mi place la cultele creștine: au schimbat calea începând chiar cu "scrisorile apostolice", nu mai zic de alte cărțulii, deși este evident că acestea n-au coerență cu scripturile.
"Lăsați-i, sunt conducători orbi. Orb pe orb de conduce, cad amândoi în groapă".

Cum de acceptă unii "creștini" un text precum: "Din aceeaşi gură iese şi binecuvântare şi blestem. Fraţii mei, acestea nu ar trebui să fie astfel!"("Epistola lui Iacov"),

când asta este o hulă evidentă: Dumnezeu însuși a făcut așa, binecuvântând dar și blestemând? Ce caută un text ce critică pe Dumnezeu în Biblie, că ar face ce nu trebuie? Nu-s destule alte cărți pentru dreptul la replică, trebuie să-L hulim crezând că Duhul Lui era în apostoli și ajunsese de Se condamna singur?

Ce-i cu clerul acesta, oare ei n-au citit cuvintele lui Cristos: "orice casă întoarsă împotriva ei însăși nu va rezista"? Oare ar putea credincioșii să fie nevoiți să-și curețe ei înșiși sfintele scripturi?

"Iată: Tatăl Meu lucrează până acum și eu de asemenea lucrez"

Pe cine recunoștea Isus ca Dumnezeu este clar: pe Cel ce a dat legi încă de la facerea Evei: "De aceea un bărbat va lăsa pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de soţia sa şi cei doi vor fi un singur trup" apare în Geneză, capitolul 2 și este o lege reafirmată de Isus.

Dacă fii ai lui Dumnezeu sunt ceice fac faptele Lui sau voia Lui, iar Dumnezeu a blestemat șarpele cel vechi sau Satana, pe femeia ce a ascultat de șarpe și a corupt pe bărbatul său, pe Adam, dar și pământul ce a primit fratricidul lui Cain, atunci nu vor face la fel și cei îl au de Tată? Nu va blestema și creștinul aceleași lucruri blestemate de Dumnezeu?

Acestea fiind făcute, va mai face creștinul și după spusa lui Isus: va binecuvânta, va învăța de bine, va răbda o vreme pe cei ce fac rău? Le va face și pe acestea, nu încape discuție.

"Dar eu vă spun: Iubiţi pe duşmanii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă folosesc cu dispreţ şi vă persecută"

Iar apoi, cine și ce va culege din astă amestecătură... este treaba lor.

"Iată, am pus înaintea voastră [...] binecuvântarea și blestemul"

Sunt creștinii divizați prin asta, sau frații lor din rătăcire, ce s-au făcut fii ai Satanei?

Și, chiar dacă nu va mai relua creștinul blestemele din Geneză, care va fi, totuși, diferența? Adică, unii dintre oamenii Bibliei chiar cred că aceste blesteme din Geneză au fost cumva evaporate prin sacrificiul lui Isus? În ce bază scripturală?

 

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sfanta Scriptura este alcatuita din Vechiul Testament si Noul Testament. Numele Iisus se scrie cu doi de "i", cel putin asa apare in Scriptura. Observ ca tu ai scris " Isus"!

De ce ai scris asa si nu "Iisus"?!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu de ce este preferată o traducere, mai ales una ce îmi pare bizară. O să scriu "Cristos" altă dată, care nu este nume propriu.

Evenghelia menționează adăugarea unei noi porunci de către Cristos: asta creează contextul pentru traducerea de "Noul Testament". Cel vechi ar fi, poate cel de pe Horeb (cu tablele celor 10 legi) și nu îmi pare a fi desființat, sau, poate, cel făcut de Abraham...? dar Geneza cu blestemele nu are a face cu vreun testament sau legământ, ci îmi par a fi legi fundamentale!

Deci, nu este nevoie a vorbi de un testament nou, cel vechi nefiind desființat. Dar termenul "Kainos" (tradus ca "Nou") rostit lângă un sânge care se varsă, ar trebui să ne amintească ceva...

"....acesta este sângele meu, al moștenirii [noi?] lui Kain..."

 

 

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 27 minute, LuciaD a spus:

Sfanta Scriptura este alcatuita din Vechiul Testament si Noul Testament. Numele Iisus se scrie cu doi de "i", cel putin asa apare in Scriptura. Observ ca tu ai scris " Isus"!

De ce ai scris asa si nu "Iisus"?!

Are o " Biblie" personala...:) ca Dumitru Cornilescu probabil. Dar lăsând asta deoparte..nici macar cartea lui Cornilescu nu o urmărește corect..folosește o manipulare subtila vrând sa inducă..."ceva" pentru cei necitiți sau slabi de ingeri .. dar extrem de slaba..

Ca idee din ultima postare un exemplu..(desi in multe postari spune doar falsuri si manipulări subtile introduse..de aceea nici nu intervin..)

 Lxn spune asa:

Acum 3 ore, Lxn a spus:

Cum de acceptă unii "creștini" un text precum: "Din aceeaşi gură iese şi binecuvântare şi blestem. Fraţii mei, acestea nu ar trebui să fie astfel!"("Epistola lui Iacov"),

când asta este o hulă evidentă: Dumnezeu însuși a făcut așa, binecuvântând dar și blestemând

:)) hulă ??

In primul rand nu exista astfel de citat in Biblie !! In al doilea rand nu exista nici in cartea lui Cornilescu..si daca vrei citatul complet din Cornilescu , este asa :

Din aceeaşi gură iese şi binecuvântarea şi blestemul! NU TREBUIE să fie aşa, fraţii mei!    ” (Iacov 3:8-10).

 

in continuare  Oare din aceeaşi gură de izvor curge şi apă dulce şi apă amară[o]? 12 Fraţii mei, poate un smochin să facă măsline sau o viţă-de-vie să facă smochine? Nici izvorul de apă sărată nu poate da apă dulce.

 

unde este HULA ? :) din contra...Iacov le spune CLAR oamenilor cum sa vorbeasca si ce semne rele aduce un anumit vocabular, ii dojenește.

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 32 minute, Lxn a spus:

Nu știu de ce este preferată o traducere, mai ales una ce îmi pare bizară. O să scriu "Cristos" altă dată, care nu este nume propriu.

Evenghelia menționează adăugarea unei noi porunci de către Cristos: asta creează contextul pentru traducerea de "Noul Testament". Cel vechi ar fi, poate cel de pe Horeb (cu tablele celor 10 legi) și nu îmi pare a fi desființat, sau, poate, cel făcut de Abraham...? dar Geneza cu blestemele nu are a face cu vreun testament sau legământ, ci îmi par a fi legi fundamentale!

Deci, nu este nevoie a vorbi de un testament nou, cel vechi nefiind desființat. Dar termenul "Kainos" (tradus ca "Nou") rostit lângă un sânge care se varsă, ar trebui să ne amintească ceva...

"....acesta este sângele meu, al moștenirii [noi?] lui Kain..."

 

 

Este opinia ta si ti-o respect, dar nu sunt de acord cu ea.

Care-i parerea ta despre Fecioara Maria , Mama Mantuitorului Iisus Hristos?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maria este un spirit al purității.

Cu ce anume nu ești de acord? Cristos vorbește limpede despre faptul că sângele lui Abel este adus de Ierusalim asupra capului său.

Luca:

50  Ca sângele tuturor profeţilor, care a fost vărsat de la întemeierea lumii, să fie cerut de la această generaţie;

 51  De la sângele lui Abel până la sângele lui Zaharia, care a pierit între altar şi templu; adevărat vă spun: Va fi cerut de la această generaţie.

Matei 23:

 35  Ca să vină asupra voastră tot sângele drept vărsat pe pământ, de la sângele dreptului Abel, până la sângele lui Zaharia, fiul lui Barachia, pe care l-aţi ucis între templu şi altar.

 36  Adevărat vă spun: Toate acestea vor veni asupra acestei generaţii.

 37  Ierusalime, Ierusalime, care ucizi profeţii şi împroşti cu pietre pe cei trimişi la tine

Mă întreb: ca implică această "venire asupra"? Este același blestem de la începuturi?

"11  Şi acum eşti blestemat de pe pământul care şi-a deschis gura să primească sângele fratelui tău din mâna ta."

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Lxn a spus:

Maria este un spirit al purității.

 

 

 

De acord. Asadar, esti de acord cu faptul ca dandu-si acordul in a-L naste pe Mantuitorul Iisus Hristos ea trebuie cinstita  si respectata ca fiind Maica Sfanta, Mama lui Dumnezeu?

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Lxn a spus:

 

Cu ce anume nu ești de acord?

 

 

Nu sunt de acord cu interpretarea pe care-o dai tu aici: "nu este nevoie a vorbi de un testament nou, cel vechi nefiind desființat.".

Nu inteleg ce vrei sa spui  : " Crestinism cu apostoli falsi"!

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare ce ar însemna să o cinstim? Să învățăm doar pe Ioan, pe ceilalți nu?

Poate, și totuși ar cam însemna că Isus s-a răzgândit, pe cruce, în anumite privințe, de aceea l-a lăsat doar pe Ioan moștenitor. Sau Ioan a înflorit istoria proprie în favoarea lui însuși. Greu de ales pentru conciliu.

Apostoli falși: textele "lui Iacov și Pavel" spun trăznăi care nu se potrivesc cu ce spune Cristos. Au deturnat creștinismul. Era Pavel care a susținut teoria cu dizolvarea legii.

 

Mat 5:17 Să nu gândiţi că am venit să distrug legea sau profeţii; nu am venit să distrug, ci să împlinesc.18  Căci adevărat vă spun, cîtă vreme nu va trece cerul şi pămîntul, nu va trece o iotă sau o frîntură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întîmplat toate lucrurile. 19  Aşa că, ori cine va strica una din cele mai mici din aceste porunci, şi va învăţa pe oameni aşa, va fi chemat cel mai mic în Împărăţia cerurilor; dar oricine le va păzi, şi va învăţa pe alţii să le păzească, va fi chemat mare în Împărăţia cerurilor.

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 34 minute, Lxn a spus:

Oare ce ar însemna să o cinstim? Să învățăm doar pe Ioan, pe ceilalți nu?

Poate, și totuși ar cam însemna că Isus s-a răzgândit, pe cruce, în anumite privințe, de aceea l-a lăsat doar pe Ioan moștenitor. Sau Ioan a înflorit istoria proprie în favoarea lui însuși. Greu de ales pentru conciliu.

Apostoli falși: textele "lui Iacov și Pavel" spun trăznăi care nu se potrivesc cu ce spune Cristos. Au deturnat creștinismul. Era Pavel care a susținut teoria cu dizolvarea legii.

 

Mat 5:17 Să nu gândiţi că am venit să distrug legea sau profeţii; nu am venit să distrug, ci să împlinesc.18  Căci adevărat vă spun, cîtă vreme nu va trece cerul şi pămîntul, nu va trece o iotă sau o frîntură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întîmplat toate lucrurile. 19  Aşa că, ori cine va strica una din cele mai mici din aceste porunci, şi va învăţa pe oameni aşa, va fi chemat cel mai mic în Împărăţia cerurilor; dar oricine le va păzi, şi va învăţa pe alţii să le păzească, va fi chemat mare în Împărăţia cerurilor.

A fost data in grija lui Ioan si acesta a cinstit-o, adica a respectat-o, a sustinut-o s.a.m.d.

Mantuitorul Iisus Hristos a adus Legea Iubirii, care le cuprinde pe toate, deci intareste Legea. NT ne mai spune si faptul ca prin Mantuitorul Iisus Hristos noi avem sansa la a ne "Indumnezeii", fiind sub Gratie, deci prin EL suntem Fii de Dumnezeu si fiind Fii, atunci suntem si Mostenitori. 

 

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×