Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

De ce sunt bătute femeile?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce sunt bătute femeile? 

Pentru că sunt mai slabe decât bărbații care le bat.

De ce sunt bătuți copiii? Pentru că sunt slabi. De ce sunt uciși prizonierii de război? Pentru că nu se pot apăra. De ce sunt marginalizate persoanele cu handicap? Pentru că sunt slabe și neînțelese în raport cu societatea. De ce oamenii săraci mor în spitale și pierd procesele la tribunal? Pentru că banii, în vremurile actuale, sunt mai importanți în orânduirea socială decât empatia sau Adevărul. De ce se întâmplă toate astea și multe altele? Pentru că ne transformăm în fiare. Pentru că ne abrutizăm. 

Iar acesta e abia începutul, my friends. 

Țineți-vă cuțitele ascuțite, dați drumul la câini, învățați să înotați, învățați să luptați pentru pătrățica voastră de Univers, pentru că va fi nevoie foarte curând.

Eu unul n-aș bate o femeie decât cu acordul ei.

  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Zero* a spus:

Nu stiu de ce crezi mereu ca cineva vrea sa te atace,  nici prin cap nu mi-a trecut asa ceva. O sa iti explic cand o sa fiu capabila sa o fac asa cum trebuie. Ma enerveaza ca pe telefon postez f greoi si niciodata nu pot sa postez asa cum mi-as dori. Iar topicul asta chiar are un subiect f sensibil, care tb trstst cu foarte multa atentie, pt ca exista un risc foarte mare sa cadem in superficialitate. Nu din rea vointa. Sau nu neapsrat (ca or gi si persoana rauvoitoare care posteaza aici,  nu stiu, dar nu exclud nici varianta asta.

Nu stiu ce ai astazi, dar e clar ca te cam hazardezi cu afirmatii in ceea ce ma priveste.

In primul rand, nu sunt siuperficial cum ma caracterizezi, iar in al doilea rand, n-am zis ca m-ai ataca. Mi-ai dat de inteles in postarea anterioara, ca nu esti de acord cu mine, si nu stiu de ce, aveam sentimentul ca mi te vei adresa iarasi pe acest topic, aratandu-ti dezacordul. Vorbim depre comunicare (dialogare), nu atac. Dupa cum se vede, n-am gresit, deci nu-s superficial. Ca avem conceptii diferite despre viata, nimic nu ma indreptatesti sa-ti zic ca gandesti superficial. Bineinteles ca e un topic fierbinte, dar asta nu inseamna ca pentru toata lumea exista trei bile. Aleg intre cea alba si neagra cand e vorba de convietuire, cea gri in acest caz nu exista. 

Nu e nevoie sa-mi explici nimic, adca vrei sa scrii, scrie. Eu am incetat sa mai postez pe acest topic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
33 minutes ago, gargbird said:

 

Iar acesta e abia începutul, my friends. 

 

Tristă profeție, însă tare mi-e teamă că s-ar putea adeveri. :sad:

 

33 minutes ago, gargbird said:

 

Eu unul n-aș bate o femeie decât cu acordul ei.

Aici te-ai scos, însă doar parțial! :laugh:

Probabil ai „bate-o” doar cu flori! :smile:

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, gargbird said:

învățați să luptați pentru pătrățica voastră de Univers,

ba, pentru tot ar trebui, altfel nu avem succes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul puna capacitatea de luptă în slujba dreptății, restul violențelor sunt comportamente extinctive.

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×