Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

De ce sunt bătute femeile?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Inițial credeam că violența împotriva femeilor ține de factori culturali și de nivelul de trai. Dar se pare că nu-i așa și că problema e mult mai complexă. Violența împotriva femeilor e o problemă serioasă în toată Uniunea Europeană. 

Iată niște studii făcute în 2012-2014:

Physical and/or sexual violence by a partner or a non-partner since the age of 15 graphic

EU member state Any partner (current and/or previous) Non-partner Any partner and/or non-partner
Austria 13% 12% 20%
Belgium 24% 25% 36%
Bulgaria 23% 14% 28%
Croatia 13% 13% 21%
Cyprus 15% 12% 22%
Czech Republic 21% 21% 32%
Denmark 32% 40% 52%
Estonia 20% 22% 33%
EU-28 22% 22% 33%
Finland 30% 33% 47%
France 26% 33% 44%
Germany 22% 24% 35%
Greece 19% 10% 25%
Hungary 21% 14% 28%
Ireland 15% 19% 26%
Italy 19% 17% 27%
Latvia 32% 17% 39%
Lithuania 24% 16% 31%
Luxembourg 22% 25% 38%
Malta 15% 15% 22%
Netherlands 25% 35% 45%
Poland 13% 11% 19%
Portugal 19% 10% 24%
Romania 24% 14% 30%
Slovakia 23% 22% 34%
Slovenia 13% 15% 22%
Spain 13% 16% 22%
Sweden 28% 34% 46%
UK 29% 30% 44%

 

ViolenceAgainstWomen_EU2014_mapseries.jpg

 

https://www.theguardian.com/news/datablog/2014/mar/05/violence-against-women-european-union-physical-sexual-abuse

http://www.viewsoftheworld.net/?p=4269

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai, sa-ti vina sa nu crezi! Am avut dreptate. Merci pt. confirmare. Chiar ca n-am nevoie de statistici, e suficient sa "mirosi" si sa privesti dincolo de aparente. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a li se anihila voința. 

Dan 11:37 are cele mai bune cuvinte, după milenii eu nu găsesc o formulare mai bună.

 

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie totuși să le distribuim o parte din responsabilitatea pentru rezolvarea problemei acesteia.

 

Este o boală socială predictibilă în istorie:

(Dan 11:37) Nici nu va lua aminte la Dumnezeul părinţilor lui, nici dorinţa femeilor, nici nu va lua aminte la vreun dumnezeu, fiindcă se va preamări deasupra tuturor.

38 În schimb, va cinsti pe dumnezeul cetăţuilor; acestui dumnezeu, pe care nu -l cunoşteau părinţii săi, îi va aduce cinste cu aur şi argint, cu pietre scumpe şi lucruri de preţ.

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 hours ago, Vriies said:

Iată niște studii făcute în 2012-2014:

Deci în Ro numai partenerul de sex are voie să bată și chiar bate mult, iar trendul este de creștere a violenței, cu atingerea recordului european. Cum or fi făcând, domne, cu atâta securitate antitero?

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 minute, Lxn a spus:

Trebuie totuși să le distribuim o parte din responsabilitatea pentru rezolvarea problemei acesteia.

A incerca sa rezolvi aceasta problema este o pierdere de timp deoarece persoanele abuzive nu se pot schimba, si multe dintre ele nici macar nu doresc sa se schimbe.

Incercind sa schimbi un om care nu vrea sa se schimbe iti distrugi propria sanatate fizica si psihica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despărțirea de un violent sau prevenirea prin respingerea lui de la început sunt o rezolvare.

Eu am respins o țară întreagă după ce și-a dat arama pe față. Numai așa se poate.

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu, prin rezolvarea acestei probleme eu inteleg vindecarea persoanei abuzive, ceea ce incearca sa faca in zadar toate victimele.

Evadarea dintr-o relatie abuziva se face foarte greu, dupa multe incercercari, iar in ceea ce priveste prevenirea, adica recunoasterea din timp a persoanelor abuzive este destul de grea pentru omul neavizat din moment ce majoritatea celor care se afla in relatii abuzive nici macar nu realizeaza acest lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×