Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

De ce sunt bătute femeile?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Și ca să-mi spun părerea vizavi de violența domestică...

Nu că alții ar fi mai evoluați, vorbind prin prisma conștiinței, însă România se află undeva cu zeci de ani în urmă ca mentalitate strict vorbind despre această problemă.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buei, e uichend si io n-am chef de moderat. Beti si voi o bere ca sa nu... va iau la bataie, ca tot suntem pe un asa topic. Si nu ma faceti sa scriu colorat, da? :boxing:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din slabiciune, boala psihica, mentalitate si educatie, din prostie, infantilism. Dupa ce o bate, se simte mai puternic, stapan pe situatie, mai destept. Apoi realizeaza ca nu este deloc asa si daca o mai gaseste acolo, o mai bate odata.....

Editat de sorinaa
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citisem undeva ca in Romania sint sanse mai mari ca o femeie sa fie omorita de partener sau de fostul partener, decit de altcineva.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu, pe o raza mare din realitatea mea nu am auzit de astfel de cazuri, de femei batute. Cred ca se exagereaza uneori, cand este vorba de aprecierea numarului unor astfel de cazuri.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut inca din copilarie abuz fizic la greu, atit la sate cat si in orase ca am calatorit mult prin Ardeal.  

Unul din cele mai grave a fost cand un tanar beat mort, a taiat un alt tanar de 1 Mai intr-un parc care a murit pana sa vina salvarea pentru ca prietena l-a lasat ca era betiv.  

In fiecare casa aproape exista o forma de abuz, dar cel mai frecvent era gelozia, urmat de efectele alcoolului, etc.      

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, ♫ Blues ♬ a spus:

Vax, de ajuns. La subiect sau nimic, ok? 

ok! Incetasem, doar ca el continua sa trambiteze, asa ca i-am tinut isonul. :smile:

OK! Scuze pt. off, dar nu si pentru el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, Gaslight a spus:

Citisem undeva ca in Romania sint sanse mai mari ca o femeie sa fie omorita de partener sau de fostul partener, decit de altcineva.

Iar eu citisem, ca mai multe sanse are cineva sa fie ucis din grupul de cunoscuti/rude etc, decat de un strain.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, adal* a spus:

Sincer sa fiu, pe o raza mare din realitatea mea nu am auzit de astfel de cazuri, de femei batute. Cred ca se exagereaza uneori, cand este vorba de aprecierea numarului unor astfel de cazuri.

Orice e posibil. dar sa nu excludem nici posibilitatea ca multi sunt actori emeriti stiind sa se prefaca ca totul este ok.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×