Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

De ce sunt bătute femeile?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 3 ore, Zero* a spus:

Cred ca inainte ca cineva sa judece o femeie aflata intr-o situație abuziva,  ar trebui sa se puna in situația ei,  altfel ne transformam intr-un fel de prelungire a emisiunii Acces direct. :) 

Iar sa incerci sa-i faci educatie unei persoane  f in varsta doar prin vorbe, fara sa o scoti din mediul bolnav in care traieste, e cam la fel ca atunci cand incerci sa cari apa cu ciurul.

Asa, incerci sa-mi explici finut, de ce doar brutele sunt de vina, iar ele ca stau sa fie tratate josnic, au scuze plauzibile. Chiar nu te cred. Si hai sa discutam pe fata, nu vorbim doar de oameni oarecum limitati in gandire,  exista destui care provin din familii instarite, oameni cu studii superioare, Deci, nu putem spune ca sunt needucate. Ti-e clar ca sunt in numar mai mic, voiam doar sa-ti explic ca atitudinea capului plecat se intalneste in diferite paturi sociale.

Nu stiu daca Vriies s-a inspirat din emisiunea amintita sau daca a extras-o din propria cinemateca, cert e ca nu i-am vazut niciun comentariu , desi ne invitase la dialog  :smile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, vax said:

 

Nu stiu daca Vriies s-a inspirat din emisiunea amintita sau daca a extras-o din propria cinemateca, cert e ca nu i-am vazut niciun comentariu , desi ne invitase la dialog  :smile:

Nu știu ce-ai gândit când ai afirmat „a extras-o din propria cinemateca”. M-am inspirat exact din clipul pe care l-am pus, precum și din relitățile din România. 

Am spus „toată chestia asta merită discutată”. Și da, urmăresc și eu cu interes părerea fiecăruia și când o să consider că e cazul voi face un comentariu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 17 minute, Vriies a spus:

Nu știu ce-ai gândit când ai afirmat „a extras-o din propria cinemateca”. M-am inspirat exact din clipul pe care l-am pus, precum și din relitățile din România. 

Am spus „toată chestia asta merită discutată”. Și da, urmăresc și eu cu interes părerea fiecăruia și când o să consider că e cazul voi face un comentariu.

Stii doar ca is genul: "ce-i in gusa,  si-n capusa".  Nu umblu cu aluzii sau cioara vopsita. S-a vrut o trimitere la "arhiva plictiselii", ca sa zic asa. N-am idee cat si daca esti intr-adevar interesat de subiect, dar un lucru iti pot spune. Intotdeauna i-am apreciat pe cei care au deschis un topic. continea si propria lor opinie. Tu n-ai facut-o.  :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 minutes ago, vax said:

Stii doar ca is genul: "ce-i in gusa,  si-n capusa".  Nu umblu cu aluzii sau cioara vopsita. S-a vrut o trimitere la "arhiva plictiselii", ca sa zic asa. N-am idee cat si daca esti intr-adevar interesat de subiect, dar un lucru iti pot spune. Intotdeauna i-am apreciat pe cei care au deschis un topic. continea si propria lor opinie. Tu n-ai facut-o.  :pardon:

Oricine citește introducerea își dă seama imediat de propria mea opinie.

În fond tu ce vrei? Foarte bine, n-ai văzut propria mea opinie și ai un motiv să nu mă apreciezi.

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, vax a spus:

Asa, incerci sa-mi explici finut, de ce doar brutele sunt de vina, iar ele ca stau sa fie tratate josnic, au scuze plauzibile. Chiar nu te cred. Si hai sa discutam pe fata, nu vorbim doar de oameni oarecum limitati in gandire,  exista destui care provin din familii instarite, oameni cu studii superioare, Deci, nu putem spune ca sunt needucate. Ti-e clar ca sunt in numar mai mic, voiam doar sa-ti explic ca atitudinea capului plecat se intalneste in diferite paturi sociale.

Nu stiu daca Vriies s-a inspirat din emisiunea amintita sau daca a extras-o din propria cinemateca, cert e ca nu i-am vazut niciun comentariu , desi ne invitase la dialog  :smile:

Nu am vrut da sugerez ca doar barbatii ar fi de vina, situatia e mult mai complexa,  nu spun asta de dragul discutiei, Gus a dat un raspuns pertinent, mentalitatea si obisnuinta sunt primele spre care putem arata cu degetul, daca pot spune așa, apoi lipsa de reactie a autorităților si a societății.  Dar daca ne gandim ca atat cei care reprezinta autoritatea, cat si cei care reprezintă societatea au crescut fie in familii in care existau abuzuri, fie in proximitatea unor asemenea familii si au fost invatati sa nu se amestece, nu ne mai mira nici pasivitatea acestora. :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 59 minute, Vriies a spus:

Oricine citește introducerea își dă seama imediat de propria mea opinie.

În fond tu ce vrei? Foarte bine, n-ai văzut propria mea opinie și ai un motiv să nu mă apreciezi.

Desigur! Daca iti zic ca afirmatia ta e fost cam evaziva, ai sa-mi zici ca-ti caut nod in papura. Fii barbat, neica, si spune tare si raspicat ce ai de zis. Da, te-ai scos cu "ridicolul situatiei".

Ce vreau? Sa te enervez, iar acu' ca am reusit, pot dormi linistit.  :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 44 minute, Zero* a spus:

Nu am vrut da sugerez ca doar barbatii ar fi de vina, situatia e mult mai complexa,  nu spun asta de dragul discutiei, Gus a dat un raspuns pertinent, mentalitatea si obisnuinta sunt primele spre care putem arata cu degetul, daca pot spune așa, apoi lipsa de reactie a autorităților si a societății.  Dar daca ne gandim ca atat cei care reprezinta autoritatea, cat si cei care reprezintă societatea au crescut fie in familii in care existau abuzuri, fie in proximitatea unor asemenea familii si au fost invatati sa nu se amestece, nu ne mai mira nici pasivitatea acestora. :)

De fapt, tu ai dreptate. Topicul se intituleaza: "de ce sunt batute femeile?" si nicidecum  "de ce femeile stau sa fie batute?" :smile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
39 minutes ago, vax said:

Desigur! Daca iti zic ca afirmatia ta e fost cam evaziva, ai sa-mi zici ca-ti caut nod in papura. Fii barbat, neica, si spune tare si raspicat ce ai de zis. Da, te-ai scos cu "ridicolul situatiei".

Ce vreau? Sa te enervez, iar acu' ca am reusit, pot dormi linistit.  :lol2:

Prin exprimări de genul „fii bărbat neica, si spune tare si raspicat ce ai de zis”, nu faci decât să arăți că ești un tip conflictual și nesimțit. 

Aș putea să-ți spun că am o experiență mult mai mare ca a ta în ale „bărbăției”, probabil că biologic vorbind aș putea să-ți fiu și tată sau ceva pe acolo. 

Sunt totuși un picuț contrariat de această atitudine a ta. Te-am atacat cu ceva, te-am jignit cu ceva în trecut?

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Vriies a spus:

Prin exprimări de genul „fii bărbat neica, si spune tare si raspicat ce ai de zis”, nu faci decât să arăți că ești un tip conflictual și nesimțit. 

Aș putea să-ți spun că am o experiență mult mai mare ca a ta în ale „bărbăției”, probabil că biologic vorbind aș putea să-ți fiu și tată sau ceva pe acolo. 

Sunt totuși un picuț contrariat de această atitudine a ta. Te-am atacat cu ceva, te-am jignit cu ceva în trecut?

Daca iti zic ca  citindu-ti postarea, am ras in hohote, ma crezi?  :laugh:

Uite, voi trece cu vederea aceasta postare fiindca eu am fost cel care a inceput, si pt. ca sunt  realmente sictirit de certuri pe forum.

In rest, ai drepate. Le-ai nimerit pe toate.  :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
31 minutes ago, vax said:

Daca iti zic ca  citindu-ti postarea, am ras in hohote, ma crezi?  :laugh:

Uite, voi trece cu vederea aceasta postare fiindca eu am fost cel care a inceput, si pt. ca sunt  realmente sictirit de certuri pe forum.

In rest, ai drepate. Le-ai nimerit pe toate.  :lol2:

Te cred. Pentru că numai un tip superficial e în stare să râdă în hohote după non-sensurile pe care le postează :laugh:

Da, ești sictirit de certurile de pe forum... însă le cultivi cu temeinicie!  Cum îți explici acest paradox, să-i zicem așa?

Hei, Leute, era vorba de un thread în care fiecare era invitat să-și dea cu părerea. Unul zice că-i așa, altul zice că-i altfel, mă rog, mai puțin contează și e evident că avem păreri diferite. Dar să vii din start cu procese de intenție, mi se pare tendențios și cel puțin stupid.

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×