Jump to content
Forum Roportal
alinuuuu

Dureri foarte mari a 5-a zi extractie masea de minte

Rate this topic

Recommended Posts

Buna ziua, 

Am luat 2 Tador in prima zi. A doua zi Arcoxia 60mg. Incepand de a treia zi Arcoxia 90 mg si Klacid 250 mg la 12 ore. 
Pentru ca am dureri foarte mari am luat suplimentar si Ketonal Duo, Nurofen express. 
Am clatit gura cu apa de gura diluata. Nu am periat zona.Nu am clatit.Nu am consumat 3 zile lactate. Am folosit apa de gura ca sa nu intre resturi de mancare acolo. 

Sunt a 5-a zi si am dureri foarte mari. Nu s-a umflat gingia sau obrazul. 
Sunt alergic la unele antibiotice: Zinat(cu soc anafilactic), Augmentin. Nu am voie sa iau mai mult de 3 zile Klacid pentru ca am Candida albicans. 

Sunt normale aceste dureri foarte mari la atatea zile dupa extractie? 

Multumesc!

Nu stiu ce sa spun in ceea ce priveste maselele de minte deoarece mie nu mi-au crescut si nu am avut astfel de probleme, insa am avut colegi de facultate care spuneau ca sint foarte dureroase. Depinde foarte mult si de mina si abordarea dentistului. 

N-ar fi bine sa mergi la altcineva?

Am impresia ca nu ti-a scos tot nervul.

Edited by Gaslight

Acum 18 ore, Gaslight a spus:

Am impresia ca nu ti-a scos tot nervul.

Odata extras acel masea, s-a dus si nervul si din cate am experimentat eu la dentisti, deloc nu trebuia sa doara a 5-a zi!!!

Nici implanturile nu dor, cred ca trebuie mers inapoi la dentist pentru raze sa vada cada n-a ramas ceva acolo din radacina.

Nu este diferenta intre maseaua de minte sau alta la extractie, ca sint in spate, pentru un dentist talentat nu prezinta obstacol.

am fost la medic. m-a pus pe chiuretaj. m-a redeschis si curatat acolo.

mi-a spus ca osul arata bine. din cei 3 pereti ai osului 2 nu aveau deloc gingie crescuta pe ei. a dat drumul la sange.

mi-a pus si antibiotic si a acoperit gaura.probabil ca sa nu mai intre mancare acolo. mi-a pus si o granula sa refaca tesutul.

au trecut mai bine de 2 zile de atunci. tot am dureri cumplite si stau numai cu calmante. nurofen forte, ketonal duo...

luni ma duc la control.

nu stiu de ce nu s-au linistit durerile.

dupa ce a curatat acolo nu trebuiau sa se linisteasca?

Pe internet poti gasi raspunsuri la anumite probleme minore de sanatate, insa ce ai tu nu imi pare deloc minor. Sfatul meu este sa te duci la un dentist foarte bun.

Acum 10 ore, alinuuuu a spus:

m-a pus pe chiuretaj.  m-a redeschis si curatat acolo.

Chiuretaj pe locul de unde a scos acea masea, oare ce avea sa mai scoata de acolo??? ... curatenie generala dupa extractie ... e ridicol ce se mai aude ca fac dentistii.

La alt doctor ai de mers, nu la asta, daca vrei sa scapi de vre-o infectie ca la altceva nu ma pot gandi, dar o sa afli curind exact de ce te doare, de la un doctor-profesor.

nu exista varianta la calmante?

iau de 10 zile antiinflamatoare.imi fac rau la stomac,ficat si inima.am palpitatii si ameteli.

pai dacă nu s-a umflat, ce faci cu antiinflamatorul? 

antibioticul, care...dacă este chiar unul din agenții patogeni din gât care a intrat la gingie? nu mai bine iei doar calmante?

Edited by Lxn

in ultimele 24 de ore nu am mai luat calmant. nu mai am dureri atroce. durerile de acum sunt parfum pe langa ce a fost...

Dureri nu am decat daca clatesc,ma spal pe dinti.Nu mananc pe partea aia deloc.Durerile sunt mult mai mici.La efort,cand intra aer rece,cand vorbesc.Cand beau apa rece.Ceva mai tare cand clatesc mai energic acolo cu apa.Singura chestie ca intra mancare in gaura aia.Gaura nu s-a astupat.