Sari la conținut
Forum Roportal
wolly

Facultatea de Optometrie

Postări Recomandate

Am decis ce vreau de la viata mea si ma gandesc sa merg pe acest drum.Cat te grea este?Are cineva o idee cata matematica iti trebuie?Cu fizica ma descurc dar nu stiu asa de multe de electro-optica.M-am uitat pe internet si am gasit niste informatii grele.Ma asteptam la ceva usor.Credeam ca matematica si fizica de liceu sunt utile dar nu ma asteptam sa folosesti formule de fizica avansate.

Daca nu reusesc la asta ma gandesc sa ma fac optician.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai decis, du-te pe linia asta ca te invata la facultate, insa tu trebuie sa vrei sa inveti si sa absorbi totul.  

Meseria este de viitor ca tot mai multe persoane au nevoie de ochelari care se schimba la 2 ani si deloc nu sint ieftine!!!

Observ ca la multe colturi de stradi in zonele rezidentiale se construiesc firme de OPTICA sa ajunga si pe jos cine are nevoie de servicii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai este o problema facultatea este in Brasov iar acolo nu exista slujbe in domeniul acesta.Am gasit pe google slujbe de genul acesta dar scriau ca ai nevoie de studii medii.Un singur loc de munca era in Arad care necesita studii superioare.Partea proasta este ca voi cheltuii multi bani pe benzina si nu as vrea asta.Ar mai fi EURES de unde fac un voluntariat si pot capata experienta pe parcurs.

Altceva nu am gasit si nu am multe sanse daca nu am experienta.Poate cu EURES am mai multe sanse dar asta inseamna sa lucrez in alte tari pentru o perioada(1/2 luni)

Se merita sa cheltuiesc banii pentru slujba asta in alt judet?Drumul pana in Arad este foarte lung si costisitor si nu cred ca voi face fata cheltuielilor.

Aveti sfaturi pentru problema mea?

Editat de wolly

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prima oara trebuie sa termini facultatea si restul pe urma.   Se schimba lucrurile si acolo ca lumea are nevoie de "vision"  acele operatiicu laser nu sint bune, deci e bine sa avem ceva moale pe ce sa cadem,  ca planul B in orice situatie de criza.   Gandirea ta nu-mi place ca in viata reala nu asa se pune problema.   Fiecare la timpul potrivit, pana termini, te mai maturizezi si o sa decizi unde vrei sa locuiesti si sa lucrezi.   Nu decide situatia finanaciara de azi viitorul tau sau al nimanui.   Nu te intreb unde esti stabil cu domiciliul, insa nu se poate ramane pe loc mereu.   Pentru oportunitate de viitor se mai fac si extra kilometri, se muta, se emigreaza ... azi sint multe solutii iar daca esti si bine calificat, nu e deloc greu.    

Sfatul meu ar ca sa iesi din acel "boubble" in care esti acum ca este invechit totul si priveste si panorama de la orizont, care-i mai departe, cateva limbi straine precis ai in bagajul de cunostinte.   Cerul e limita doar daca tu vrei!!!  altfel exista viata si mai incolo de imaginatie.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 ore, The Unknown a spus:

   Sfatul meu ar ca sa iesi din acel "boubble" in care esti acum ca este invechit totul 

Ce ai scris aici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si daca nu se mai cere pe piata ce ma fac?Am gasit doar 1 post in Arad si ma tem ca va fi ocupat.Am inteles ca in Arad nu exista postliceale sau facultati de genul acesta dar nu se stie.Este posibil?

https://imgur.com/a/0WBGhMY

Am discutat cu studentii de pe facebook si dupa ce m-am uitat pe profilurile lor mi-am dat seama ca toti lucreaza in acest domeniu.Nu e ceva ciudat?Pai daca au ocupat locurile din judetul lor atunci de ce nu au ocupat si cel din Arad?

Editat de wolly

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai niste intrebari upside down, de ochelari are nevoie fiecare om la un moment dat si servicii de consultat ochii cu numarul in crestere al bolnavilor cu diabet mai ales.

Termina-ti studiile si mergi afara sa lucrezi, ca sint si acolo pamanteni, nu Extra-Terestri cu ochi de diamant.  

Ce de intrebari te preocupa  "de ce nu au ocupat si cel din Arad?"  ... de asta ti-e viata amara si tu te impiedici de tine in loc sa avansezi smooth in viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×